Zmiana rozmiaru Formy w Lazarus (BorderStyle bsNone)

0

Witam

Zamierzam wykorzystać w programie własny pasek tytułowy, stąd ustawienie w właściwościach formy BorderStyle na bsNone. Wiąże się to z niemożnością manualnej zmiany rozmiaru formy w trakcie działania programu. Niestety poniższy sposób nie działa tj. program się kompiluje i uruchamia, ale nadal nie można zmieniać rozmiaru formy. Co robię nie tak, może to kwestia programu - używam Lazarusa, a przykład jest dla Delphi?

Zmiana rozmiaru formy gdy BorderStyle=bsNone

procedure TForm1.FormMouseDown(Sender: TObject; Button: TMouseButton;
  Shift: TShiftState; X, Y: Integer);
begin
  ReleaseCapture;
Form1.Perform(WM_SYSCOMMAND, $F001, 0);
end;           
2

Tutaj masz rozwiązanie, co prawda opiera się na panelach, ale powinno pomóc przy rozwiązaniu:
http://www.lazarus.freepascal.org/index.php/topic,17356.msg95524.html#msg95524

0

Wiąże się to z niemożnością manualnej zmiany rozmiaru formy w trakcie działania programu.
Prawidłowo aplikacja z własną ramką powinna obsłużyć zdarzenia WinAPI WM_NCHITTEST i WM_NCPAINT, co pozwoli na w pełni systemową obsługę własnej ramki.
Ale... strasznie ciężko jest to zrobić poprawnie, a dobrze działających przykładów też brak.
Nawet Visual Studio 2012 nie robi tego w pełni poprawnie.

0

Dzięki Paweł, tego właśnie szukałem :)

Uproszczona, przerobiona przeze mnie wersja kodu, może się kiedyś komuś przyda:

 

var
  Form1: TForm1;
  z: integer=0;
  k,l: integer;  

procedure TForm1.Panel1MouseDown(Sender: TObject; Button: TMouseButton;
  Shift: TShiftState; X, Y: Integer);
begin
   z:=1;
   k:=X;
   l:=Y;
end; 

procedure TForm1.Panel1MouseMove(Sender: TObject; Shift: TShiftState; X,
  Y: Integer);

begin
   if z=1 then
   begin
   panel1.Left:=panel1.left+X-k;
   panel1.Top:=panel1.Top+Y-l;
   form1.Width:=form1.Width+X-k;
   form1.Height:=form1.Height+Y-l;
   end;
end; 

procedure TForm1.Panel1MouseUp(Sender: TObject; Button: TMouseButton;
  Shift: TShiftState; X, Y: Integer);
begin
   z:=0;
end;  

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
    form1.Anchors:=[akTop,akLeft];
    panel1.Cursor:=crSizeNWSE;
end;            
1

Ja jakiś czas temu (a raczej kilka lat temu) znalazłem w sieci inny sposób na przesuwanie formularza łapiąc za kontrolkę klasy TImage:

procedure TfrmMain.imgTitleBarMouseDown(Sender: TObject; Button: TMouseButton;
                                        Shift: TShiftState; X, Y: Integer);
begin
  ReleaseCapture();
  SendMessage(Self.Handle, WM_NCLBUTTONDOWN, HTCAPTION, 0);
end;

Oczywiście bardzo łatwo powyższy kod przerobić na rozciąganie formularza we wszystkie strony;


Połóż na formularz dziewięć kontrolek klasy TImage dla:

  1. lewego górnego rogu,
  2. górnej belki,
  3. prawego górnego rogu,
  4. prawej belki,
  5. prawego dolnego rogu,
  6. dolnej belki,
  7. lewego dolnego rogu,
  8. lewej belki,
  9. paska tytułowego,
    tak, by układały się w kształt obramowania okna oraz jeden TLabel z tytułem okna:

TImagesOnForm.png

Następnie tworzysz pliki graficzne z elementami obramowania i ładujesz je do odpowiednich kontrolek:

LoadedSkin.png

Kontrolkom ramki należy ustawić poprawne wartości we właściwości Anchors, żeby podczas rozciągania okna dostosowywały swoje położenie i rozmiar do wielkości formularza, a także odpowiednie kursory; Następnie trzeba ustalić właściwość Tag każdej kontrolki, która będzie służyła do rozciągania/przesuwania formularza:

Kontrolka Tag Odpowiednik stałej Znaczenie
imgTopLeft 13 HTTOPLEFT Rozciąganie w lewo i górę
imgTop 12 HTTOP Rozciąganie w górę
imgTopRight 14 HTTOPRIGHT Rozciąganie w prawo i górę
imgRight 11 HTRIGHT Rozciąganie w prawo
imgBottomRight 17 HTBOTTOMRIGHT Rozciąganie w prawo i dół
imgBottom 15 HTBOTTOM Rozciąganie w dół
imgBottomLeft 16 HTBOTTOMLEFT Rozciąganie w lewo i dół
imgLeft 10 HTLEFT Rozciąganie w lewo
imgTitleBar/lblCaption 2 HTCAPTION Przesuwanie całego formularza
Mam nadzieję, że nic nie namieszałem; Następnie trzeba oprogramować zdarzenie OnMouseDown dowolnej kontrolki, np. imgTopLeft:
procedure TfrmMain.imgTopLeftMouseDown(Sender: TObject; Button: TMouseButton;
                                       Shift: TShiftState; X, Y: Integer);
begin
  ReleaseCapture();
  SendMessage(Self.Handle, WM_NCLBUTTONDOWN, TWinControl(Sender).Tag, 0);
end;

i w Object Inspector przypisać wszystkim kontrolkom z klasy TImage i jednemu TLabel to zdarzenie jako OnMouseDown; Efekt końcowy:

SupportedSkin.png

Ten sposób kiedyś testowałem i nie zauważyłem jakiś dziwnych zachowań czy błędów, tak że powinno być wszystko dobrze; Przykładową aplikację wraz z pokrojoną skórką podaję w załączniku (projekt wykonany w Delphi 7); Plik wykonywalny skanowany na VirusTotal - brak zagrożeń.

0

Dzięki. Bardzo dobrze opisane i pokazane na przykładzie.
PS. Sugeruję umieścić także w kompendium wiedzy.

0

Witam.

Próbowałem zastosować sposób @furious programming w projekcie w Lazarusie, ale nie działa (tzn kompiluje się, ale po kliknięciu na brzeg formy czyli dany image forma nie zmienia rozmiaru) - czy macie może pomysł dlaczego?
Wklepałem to samo do Delphi i działa bez problemu...

0

Sprawdziłem i wszystko działa, tak jak powinno; Skorzystałem z modułu konwertera projektów z Delphi na Lazarusa i działa bez problemu - trochę zbędnych modułów dodało, ale jest opcja Refactoring/Unused Units, dzięki której można szybko pozbyć się zbędnych modułów;

Dodatkowo sprawdziłem czy jak utworzę nowy projekt i wszystko ustawię ręcznie (a nie przekonwertuję projekt z Delphi) to czy będzie działało i tak, działa bez zarzutów; Jednak trzeba pamiętać, żeby zamiast modułu Windows użyć LCLIntf, a wtedy kod będzie multiplatformowy; W module LCLIntf zawarte są funkcje SendMessage i ReleaseCapture;

To tyle, w załączniku przekonwertowany projekt z Delphi na projekt Lazarusa, gotowy do skompilowania (bez exeka, ze względów bezpieczeństwa, choć komputer mam czysty);

A co do Twojego problemu @hipekk - obstawiam, że nie ustaliłeś komponentom obrazów właściwości Tag, więc dlatego nie działało właściwie; No i pamiętaj o ustawieniu tym komponentom odpowiednich kursorów, żeby było widać jak będzie rozciągana forma; W tym programie z poprzedniego mojego posta miałeś ładnie poustawiane kursory - wzoruj się na nim.

0

Program z załącznika oczywiście działa.
Znalazłem też błąd u siebie.
Wydawało mi się, że skoro BorderStyle=bsNone to stan BorderIcons nie ma znaczenia.
Natomiast problemem okazał się biSystemMenu=True - wtedy zmiana rozmiaru formy nie działa.
Dziękuję serdecznie @furious programming za pomoc.
Miłego wieczoru :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1