Jak czytać takie zapisy np: 0x66 itd.

0

Witam, od razu napiszę, że w assemblerze nie jestem dobry. Ale za tydzień mam programowanie w C (systemy wbudowane) i pytanie. jak czytać takie zapisy: 0x00, 0x67 itd. To są przykładowe. Jedynie co mi przychodzi do głowy to takie zapisy dotyczą alokowanie pamięci w adresach ale mogę mylić się. Proszę o wyrozumiałość.

1

Są to zwyczajne liczby, ale w systemie szesnastkowym. Żeby ją przeczytać, odrzucasz początkowe 0x.

2

To jest po prostu liczba zapisana w systemie szesnastkowym.

0

W systemie dziesiętnym, jak liczysz od 0 do 9 to osiągasz maksymalną ilość jaką zapiszesz za pomocą jednej cyfry. Kolejne liczby zapisujesz poprzez zapisanie jedynki i znowu od 0..9, potem dwójki i znowu 0..9 i tak dalej..
W systemie szesnastkowym gdy dochodzisz do dziewiątki, nie przeskakujesz na "10", tylko nadal liczysz: 0, 1, 2, .., 8, 9, A, B, .., E, F. Litera F jest tu ostatnim znakiem i oznacza w systemie szesnastkowym piętnaście, czyli od 0 do F masz szesnaście liczb. Powinieneś domyśleć się jaka będzie następna liczba po F, ale żeby nie pisać drugi raz, informuję iż jest to: "10" i w systemie szesnastkowym oznacza 16. Oczywiście liczysz nadal.. 10, 11, .., 1E, 1F, 20, 21.. 2E, 2F, 30, ...

0

Konwertować z hex na dec to umiem:) Ale po co to x między 0 a 67? sprawdziłem 67 w hex i wychodzi 103.

0
Hatezit napisał(a):

Konwertować z hex na dec to umiem:) Ale po co to x między 0 a 67? sprawdziłem 67 w hex i wychodzi 103.

To jest prefiks. Informuje kompilator, że teraz będziesz wprowadzał liczbę w systemie szesnastkowym. Nie wiem jak z kompilatorami Asemblera, ale w kompilatorach "0" to prefiks liczb systemu szesnastkowego ósemkowego, w Javie "0b" to prefiks liczb binarnych.

0

Żebyś wiedział, że liczba jest zapisana w szesnastkowym, a nie dziesiętnym.

"0" to prefiks liczb systemu szesnastkowego
Raczej ósemkowego... Szesnastkowego to "0x".

0

Ok już czaję, ale zapytałem bo teraz będę miał programowanie mikrokontrolerów AT 80c51 w Keil ( w języku C). Dzięki za wyjaśnienie:)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1