Program przypominający bios - jak napisać?

1

Witam, często w jakichś hurtowniach widzę programy, które wyglądają jak takie stare programy i menu mają podobne do BIOSa (wyglądem). Chciałbym sobie spróbować napisać np. taki program księgowy czy dla stacji paliw, czy coś, tak sam dla siebie, który by tak wyglądał.
Ale nawet nie wiem jak taki program nazwać, bo na okienkowy to on nie wygląda, ale też nie wygląda mi na wiersza poleceń, dlatego też ciężko było mi znaleźć na ten temat jakieś informacje. Dzięki za pomoc

Oto przykład takiego programu:
http://www.filebuzz.com/software_screenshot/full/4238-Active_NTF.gif

Ani to wiersz poleceń, ani okienkowy (przynajmniej tak mi się wydaje).

0

No tak, ale z tego co wyczytałem, jest to biblioteka dla programów Unixa. W dodatku jest płatna ta biblioteka. A nie chce mi się wieRZyć, żeby te małe hurtowanie w których robię zakupy, miały programy napisane za pomocą tej biblioteki.

3

się kiedyś okienka robiło, a nawet i grafikę dało się wpleść, dzięki możliwości pełnego zdefiniowania wyglądu drugiego zestawu znaków.

0

na samym dole artykułu w wiki masz link do portu na windowsa

2

Ncurses is a part of the GNU Project. It is one of the few GNU files not distributed under the GNU GPL or LGPL; it is distributed under a permissive free software licence, similar to the MIT License.[7] This is due to the agreement made with the Free Software Foundation at the time the developers assigned their copyright.
When the agreement was made to pass on the rights to the FSF, there was a clause that stated
The Foundation promises that all distribution of the Package, or of any work "based on the Package", that takes place under the control of the Foundation or its agents or assignees, shall be on terms that explicitly and perpetually permit anyone possessing a copy of the work to which the terms apply, and possessing accurate notice of these terms, to redistribute copies of the work to anyone on the same terms.[7]
According to the maintainer Thomas E. Dickey, this precludes relicensing to the GPL in any version, since it would place restrictions on the programs that will be able to link to the libraries

Ncurses for Windows

Tak czy siak, z taką znajomością języka i umiejętnościami sprawdzenia czegokolwiek, nie sądzę abyś napisał w tym cokolwiek.

3
matieti napisał(a):

Ani to wiersz poleceń
To JEST tryb znakowy. Konkretnym komórkom można nadać kolor. "Okienka" są zbudowane ze znaków takich jak:
░ ▒ ▓ │ ┤ ╣ ║ ╗ ╝ ┐ └ ┴ ┬ ├ ─ ┼ ╚ ╔ ╩ ╦ ╠ ═ ╬ ┘ ┌ (CP852)
Biblioteka ncurses ogarnia to wszystko żebyś samemu nie musiał się bawić.

0

Jest TVision: http://tvision.sourceforge.net/

Efekty - patrz post Xitami powyżej.

0

Z punktu widzenia programowania, jest to po prostu aplikacja konsolowa.

Jednak począwszy od Visty, sterowniki grafiki WDDM nie pozwalają na włączenie prawdziwego trybu tekstowego. Aplikacje konsolowe mogą działać tylko w okienku.
Naciśnięcie Alt+Enter nic nie robi albo wyświetla komunikat o niemożności włączenia trybu pełnoekranowego.

Można spróbować zainstalować sterownik grafiki od XP. Powinien działać, a tryb pełnoekranowy wróci. Ale przestanie działać interfejs Aero.

Z punktu widzenia karty graficznej, tryb tekstowy to najczęściej rozdzielczość 720x400, 16 kolorów, 80 kolumn i 25 wierszy (znaki 9x16 pikseli), albo 80 kolumn i 50 wierszy (znaki 9x8 pikseli).
Chociaż karty graficzne obsługują wiele innych trybów, np. 132 kolumny na 60 wierszy.

0

W starych, dobrych :-) DOSowych czasach zrobiłem sobie CRT.TPU dające tryb "tekstowy" na działających w grafice CGA, Herculesie i EGA (dla polskich ogonków). To pewnie i w Windows RT się da.

0

@matieti kiedyś się takie "okienka" robiło bo nie było takiego systemu jak widnows, albo później pisanie pod dosa było bardziej opłacalne. Sklepy jeszcze z tego korzystają bo:
A: działa i działa dobrze i to na zabytkowym sprzęcie.
B: dostawca programu nie wypuścił wersji na nowoczesny system operacyjny, a firmie ciężko przejść na coś porządnego/ nie stać ich
C: to jest jednak linux = po co komu tryb graficzny :)

0

Sklepy jeszcze z tego korzystają bo:

D: to jest komputer do jednego tylko celu, i przerostem formy nad treścią jest jakikolwiek pasek start, pasjans, saper, czy możliwość przesuwania okna po pulpicie, skoro program i tak ma być pełnoekranowy przez cały czas. Brak dostępu do elementów systemu operacyjnego zmniejsza też ryzyko włamania czy dokonania oszustwa — zwłaszcza gdy nie wiadomo nawet, jaki to jest właściwie system operacyjny.

0

Co do tego co wcześniej napisał @Azarien, to można uruchomić programy konsolowe na pełnym ekranie w systemach Windows 7 czy Vista przy pomocy ConEmu (http://code.google.com/p/conemu-maximus5). Ja sobie korzystam z niego podlądając czy edytując pliki wywołuje ConEmu i FileManager FAR z edytorem lub przeglądaką przez swój mały "loader" w Delphi. Oczywiście przydaje się też do obsługi cmd.exe na pełnym ekranie, jak i HIEWa. Niestety FPC po uruchomieniu pod ConEmu pokazuje tylko jakby ekran statusu, a głowne okno się nie ukazuje. Autor ConEmu, którego o to kiedyś pytałem - miał to spróbować naprawić w nowszej wersji, ale chyba póki co nie udało mu się tego zrobić, bo z pytaniem o FPC i użycie ConEmu pisałem do Niego dosyć dawno temu. Dodam też, że na moim blogu (link w mojej sygnaturce) znajduje się wpis o tym jak zreversować ConEmu aby uruchamiając go i zamykając w czasie krótszym niż 10 sekund nie oglądać upierdliwego prompta proszącego o potwierdzenie zamknięcia klawiszem Escape. Oczywiście można poprawić źródła i przekompilowac, ale nie każdy śmiga w C++, poza tym reversowanie jest tutaj imo szybsze, a przy okazji można się czegoś nowego nauczyć :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1