Graficzny program - baza danych i drukowanie

0

Witam,
W czym najlepiej napisać czy zaprojektować program w którym będzie stworzona przeze mnie baza danych i możliwość drukowania wybranych przeze mnie danych. Drukowanie ma być na ustalonym z góry przeze mnie szablonie - chodzi mi o rozmieszczenie takie jakie ustale.

Pozdrawiam

1

To chcesz pisać program czy coś tam sobie zaprojektować. Trzeba się zdecydować czy chce się być programistą czy architektem. A tak poważnie to może być choćby Delphi. Język łatwy na start. O bazach danych i drukowaniu mam małe pojęcie, bo drukowania nigdy w swoich programach nie potrzebowałem, jednak uważam że do bazy danych jeśli ma być offline wystarczy SQLite, a do drukowania powinien się przydać pakiet Fast Report. Więcej informacji o nich znajdziesz w google.

0

w tym co najlepiej znasz

0

Ok to sprawa się troszkę zmieniła.
Czyli tak:
Co możecie mi polecić żeby napisać taki program jak w pierwszym poście czyli z bazą offline który pozwoli wpisywanie danych do bazy i na podstawie wybranych przeze mnie danych drukowanie raportów ściśle określonych przeze mnie. Najlepiej żeby był darmowy kompilator. Czytałem trochę o delphi turbo explorer że jest darmowy plus do tego SQLite. Ale nie mogę znaleźć programu.

0

Python+PyQt4, w razie potrzeby SQLite jest dostarczany razem z interpreterem :)

0

Spine a możesz coś więcej powiedzieć? Nigdy nie miałem styczności z Pythonem. Trudne to jest do ogarnięcia? :)

0

Jeden z łatwiejszych języków programowania, zwłaszcza jak znasz inne. Ja do pracy inżynierskiej dopiero się go uczyłem (jak wybrałem silnik Panda 3D).
http://zetcode.com/tutorials/pyqt4/ - tutaj masz podstawy Qt4 w Pythonie, http://www.python.rk.edu.pl/w/p/wprowadzenie-do-pythona/ - a tutaj samego pythona, polecam przyjrzeć się też innym artom na tej stronie. Drukowanie bardzo fajnie się robi, możesz np. narysować sobie coś na obiekcie QGraphicsScene, a potem odpowiednią formułką to drukujesz:

printer=QtGui.QPrinter()
printer.setColorMode(QtGui.QPrinter.GrayScale)
dialog = QtGui.QPrintDialog(printer)
if(dialog.exec_() != QtGui.QDialog.Accepted):
	return
painter = QtGui.QPainter(printer)
self.scene.render(painter)
painter.end()
0

Jeszcze jedno pytanie :) Nie znam się więc sorki. Jest graficzna wersja pythona czy wszystko sie klepie ręcznie?

0

Do Qt masz QtDesigner'a, w nim robisz graficznie cały formularz, potem odpowiednią komendą generujesz kod pythonowy:

pyuic4 main.ui > main.py

Najlepiej nic w nim nie modyfikować, tylko oprogramować formularz poprzez zastosowanie dziedziczenia - gdy później zmienisz formularz, np. coś dodasz, to bezboleśnie podmienisz plik z kodem samej formy.

Jeśli chodzi o samą edycję kodu, to najlepszy darmowy będzie Eclipse z pydev. Z płatnych polecam Wing IDE - sam go używam za darmo zgodnie z licencją o jaką się ubiegałem - do niekomercyjnych zastosowań open source.

0

Może jeszcze być C++ + C++ + WinApi\MFC\GTK+\Qt\wxWidgets, C++\CLI + .Net, C# + .Net, Java + Swing\SWT... i wiele wiele innych. Jak nie znasz żadnego języka programowania to i tak tego nie zrobisz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1