Czy warto uczyc sie assemblera ?

0

Jak w temacie, skoro to stary język maszynowy to czy warto się go uczyć ? Jest łatwy czy trudny do nauki i w czym można go wykorzystać ?

0

Nauczyć się składni jest łatwo. Zawsze warto rozumieć jak to działa na poziomie asma by potem wiedzieć, że coś zadziała szybciej bo będzie skompilowane tak a nie inaczej. A przydaje się w :

  • RE
  • debuggowaniu bibliotek
  • pozwala na bardzo wyśrubowane optymalizacje (o ile jesteś takim guru, że potrafisz przez sen powiedzieć z jakich bramek składa się instrukcja cmp).
0

Assembly jest niestety zdecydowanie bardzo trudny do nauki.. Sam mam napisać w nim mini gierkę na zaliczenie, i szczerze to.. masakra ;) Czy warto się go uczyć, hmm.. Moim zdaniem z jednej strony na pewno warto, po to by poszerzyć sobie horyzonty, nauczyć się nowego języka, ale na dłuższą metę raczej nie ma sensu przy nim zostawać (tak mi się przynajmniej wydaje). No i pisząc w assembly jesteś "najbliżej swojego procesora" niż w jakimkolwiek innym języku programowania. Gdzieś czytałem że programy w assembly (pod warunkiem że są poprawnie napisane) działają nawet kilkanaście razy szybciej od tych napisanych np. w C++ ;)

0

Zadaj pytanie co chcesz robić w przyszłości? Jeśli będą to aplikacje biznesowe lub strony internetowe. TO nie marnuj czasu. A jeśli chcesz być mega pro i cool i wgl :). I móc pomagać wielkim korporacją pisać np. programy antywirusowe to DO działa. Z assmem jest w tym problem, że dużo czasu a małe efekty. Dlatego wiele ludzi odpada :P

Jest trudny
Wykorzystanie - pisanie aplikacji niskopoziomowych i wgl rozbudowanych na tyle, że każda nanosekunda jest ważna :P

Edit: ort :P

0

Czy trudny? Nie. Wręcz banalny na poziomie składni. Ale napisanie czegokolwiek wymaga dużej ilości kodu.
Czy przydatny? Warto wiedzieć jak pewne rzeczy działają na niskim poziomie, ale w praktyce nikt w asmie nie pisze, bo nie ma sensu. Kompilatory C/C++ generują kod znacznie lepszy niz większość ludzi byłaby w stanie napisać samodzielnie. Przydatny raczej w RE niż w pisaniu kodu.

1

Warto uczyć się każdego języka, z którego zamierzasz/musisz korzystać.
Np. nie każdemu potrzebny jest C++, oraz nie każdy musi tworzyć w Javie
http://www.pracuj.pl/praca/informatyka%20programowanie;c,3000015/ca%C5%82a%20polska;r,0
Nigdzie nie widziałem znajomości Assembly jako wymagania
Jeżeli chcesz się go uczyć to lepiej potraktuj to bardziej 4fun

0

To zależy co rozumiemy przez łatwy bo składnie faktycznie ma dosyć prostą, jednak o języku zazwyczaj mówi się ze jest prosty gdy większość podstawowych algorytmów jest w nim prosta to zaimplementowania, a w asembly trudne może być nawet zamiana LittleEndian na BigEndian.

0

Język jest łatwy do nauczenia się, ale nauczenie się pisania w nim czegoś większego już takie proste nie jest.

0

Asembler jest bardzo prosty,ale do wykonania jakiegoś zadania w asemblerze potrzeba sporo się napisać.
Ot takie wywołanie funkcji z parametrem-musisz samodzielnie zarezerwować na stosie miejsce na parametry poprzed modyfikację co najmniej ESP-4 (4 bajty będą potrzebne na adres powrotu),następnie użyć call NazwaFunkcji,i pamiętać potem o sprzątnięciu poprzez ret X,gdzie X=4+łączna wielkość twoich parametrów w bajtach.(wartości liczbowe mogłem nieco pomylić,dłuugie lata nie pisałem już w asmie)
Mimo swojej żmudności język ten wyśmienicie uczy posługiwania się wskaźnikami oraz adresami zmiennych,więc jak kto ma kłopoty z pojęciem tego to niech poćwiczy chwilkę asembler ;)

0

Ostatnio miałem przyjemność uczyć się asemblera, a w zasadzie hla. I z początku myślałem, że to nie za bardzo, ale im bardziej się wgłębiałem i po przeczytaniu książki "Asembler. Szuka programowania" zdecydowanie się do tego języka przekonałem. Podobno programy mogą zajmować nawet kilkadziesiąt razy mniej i działają znacznie szybciej. To wszystko za sprawą tego, że masz pełną kontrolę nad kodem... Owszem, trzeba trochę się opisać i zdobyć trochę wiedzy o rejestrach procesora, koprocesorze, działaniach na liczbach binarnych, szesnastkowych itp. ale jak dla mnie to wszystko jest potrzebne jeśli chce się programować;) Potwierdzam, też jak ktoś wcześniej pisał, czym chcesz się zajmować? Ja uważam, że to jest dobre do programów niedużych, nastawionych na efektywność, nie zaś zaawansowanych, bo wraz ze wzrostem "linijek" zmniejsza się czytelność kodu, co skutkuje w przyszłości trudnościami w rozbudowie programu (miedzy innymi). Ale nawet hobbystycznie warto trochę poczytać ;)

0
Hell4Ge napisał(a)

Warto uczyć się każdego języka, z którego zamierzasz/musisz korzystać.
Np. nie każdemu potrzebny jest C++, oraz nie każdy musi tworzyć w Javie
http://www.pracuj.pl/praca/informatyka%20programowanie;c,3000015/ca%C5%82a%20polska;r,0
Nigdzie nie widziałem znajomości Assembly jako wymagania
Jeżeli chcesz się go uczyć to lepiej potraktuj to bardziej 4fun

http://www.pracuj.pl/praca/programista-systemow-embedded-chorzow,oferta,2305261

0

Assembly(bo to jest język - asembler to kompilator asm'a) jest banalny. Problemy może sprawiać myślenie na bardzo niski poziomie abstrakcji oraz architektura procesora.
Czy warto się uczyć? To głupie pytanie - warto uczyć się wszystkiego nawet jeżeli nam się to nie przyda w życiu. To właśnie czyni nas mądrymi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1