Dreamwaver a NetBeans

0

Cześć

Nigdy nie korzystałem z Dreamwavera, czy waszym zdaniem warto jest poświęcić miesiąc na naukę tego programu? Czy jednak proponujecie jakieś innego środowisko do tworzenia stron.

Zwykle zajmuje się tworzeniem layoutu, ciecięm grafiki i potem całym HTML i CSS, czasem napisze jakiś prosty kod w PHP czy JAVA i dotychczas robiłem to wszystko za pomocą Notepad 2 który co najwyżej kolorował mi składnie.

Chciałbym troszkę przyśpieszyć pracę ale nadal mieć pełna kontrole nad tym co robię oraz żeby program nie dodawał mi zbędnego kodu który przysporzy mi problemy z walidacją. Cieszyłbym się z czegoś co pomogłoby mi rozpoznawać nawiasy i podświetlało np. początkowy i ten który go potem zamyka. Myślałem o NetBeansie, ale zapewne i tu będę musiał przeznaczyć troszkę czasu na rozpoznanie.

0

Daruj Sobie Dreamwaver'a . Polecam raczej Netbeansa ewentualnie eclipse/aptana :)

0

Pracowałem z Dreamweaverem gdy nakazyw..., ekhm, mocno sugerowała mi to polityka firmy, w której wtedy pracowałem. Było to już jakiś czas temu. Wrażenia: negatywne. Zdecydowanie odradzam Dreamweavera.

Obecnie pracuję w Eclipsie PDT z JSEclipse, polecam to do pisania JavaScriptu. Do CSS też jest OK, natomiast nie działa za dobrze z... HTML-em. Przełączanie się z poziomu perspektywy JavaScript do (nie najlepszego) edytora HTML trwa dłuższą chwilę nawet na niezłym komputerze. Kod znaczników piszę więc sobie w VIM-ie. Tam też piszę wszelki inny kod, jeśli muszę coś stworzyć "z partyzanta".

Pracowałem też z Aptaną (też Eclipse, tylko z innymi wtyczkami) i jest jak najbardziej OK.

To samo mogę powiedzieć o NetBeansie, z którego także korzystałem.

Do JavaScriptu, PHP i podobnych języków polecam użyć jakiegoś porządniejszego IDE -- Eclipse lub NetBeans. Kolorowanie składni to nie wszystko. Dopełnianie składni też jest ważne, podobnie jak pewne możliwości refaktoryzacji. HTML i CSS w sumie mogę pisać w czymkolwiek z kolorowaniem składni i nie robi mi to większej różnicy.

0

Ciekawymi IDE są jeszcze phpStorm i webStorm.

0
GhostDog napisał(a)

Ciekawymi IDE są jeszcze phpStorm i webStorm.

A co w nich takiego ciekawego? Podziel się opinią :)

0

Ja korzystałem z Dreamweavera, Eclipse, Zend Studio, jak i (ostatnio) NetBeans. Osobiście zdecydowanie mogę polecić ten ostatni.

Z Dreamweavera przestałem korzystać, jak się przesiadłem na Linuxa - pod tym systemem działał koszmarnie. Jak jeszcze go używałem, byłem zadowolony - szybko działał, miał wszystko czego potrzebowałem. Jednak, jak teraz znam możliwości NetBeansa - nie wyobrażam sobie przesiadki.

Eclipse używałem dość którko. Okazało się, że na moim starym komputerze 4GB ram i 2GHz procesor jest zdecydowanie niewystarczający, żeby udźwignąć to IDE. Od tego czasu mam na to alergię.

Zend Studio dość długo używałem. Niestety wersja 5.5 była ostatnią "stand-alone", późniejsze były oparte o Eclipse, więc na dłuższy czas mogłem się pożegnać z aktualizacjami. Środowisko szybkie (wersja 5.5), nawet przyjemnie się używało. Niestety - z powodu braku aktualizacji - rzeczy takie jak podpowiadanie składni kuleją.

NetBeans aktualnie używam i zdecydowanie polecam. Działa szybko, nawet na netbooku. Wspominałeś, że piszesz też w Javie - to środowisko jest do tego języka przecież stworzone! Pamiętaj, że Javy Dreamweaver i Zend Studio nie obsługują. Poza tym, piszę w nim też w pythonie, można nawet w C++.

Imo to najlepszy wybór, jeżeli tak jak wspominasz używasz skrajnie różnych języków (Java, PHP), ale chcesz używać jednego narzędzia.

0

NetBeans miałem przez krótki czas, ale to IDE do kodu a nie edytor WWW. Projektowanie strony HTML+CSS chyba najwygodniejsze jest w Dreamweaverze....

0

Ja używam Dreamweavera dla HTML, CSS, JavaScriptu i PHP.
Jestem jak najbardziej zadowolony. Może dlatego, że korzystam tylko z kolorowania składni i podpowiadania, ale wszystko działa szybko i przyjemnie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1