Przechowywanie danych przez program

0

Witam.
Chcialbym uslyszec Wasze opinie na temat przechowywania danych przez program. Planuje napisać program który bedzie przechowywał różne dane: dane teleadresowe, inforamcje o firmach, ale dodatkowo również dokumenty (pliki głownie teskstowe). Zastanawiam się nad kilkoma możliwościami:
-przechowywanie dancyh w plikach xml (nigdy nie używałem, ale widze, że takie rozwiązanie mogłoby zadziałac)
-trzymanie danych w bazie danych (ale tutaj pojawia sie klopot, bo trzeba do "malego" programu instalowac "duża" baze)
-trzymanie danych w plikach tekstowych.
Chodzi mi głównie o to, aby rozwiązanie było możliwie najprostsze, ale równocześnie umożliwiało dobrą kontrole nad danymi (poprawność itd), wyszukiwanie informacji (efektywne).
Jakie rozwiązania Wy wykorzystujecie w swoich programach?

ps. czy XML jest szeroko używany poza stronami www/zastosowaniami internetowymi?

0

Zależy... XML jest fajny i szeroko stosowany do przechowywania np. konfiguracji. Z drugiej strony pliki XML jak są duże to strasznie mulą. Baza danych jest najlepszym rozwiązaniem, ale tu dużo zależy od technologii. Ja piszę w Javie i mam możliwość używać np. HSQLDB, która nie wymaga instalowania. Wrzucasz plik jar i masz bazę danych. Użytkownik nie musi nic ekstra instalować. Małe to lekkie i funkcjonalne.
Pliki tekstowe... zapomnij.

Należy też zastanowić się czy dane te są współdzielone przez wielu użytkowników. Jeżeli tak to nie pozostaje nic innego jak baza danych.

0

Pliki tekstowe... zapomnij, XML ... do przechowywania konfiguracji.

Rozwiązań bazodanowych nie wymagających instalowania jest dużo - wystarczy poszukać na tym forum, np. sqlite, fb embed...

0
madmike napisał(a)

Rozwiązań bazodanowych nie wymagających instalowania jest dużo - wystarczy poszukać na tym forum, np. sqlite, fb embed...

Myślałem właśnie o wykorzystaniu sqlite, bo korzystam z c++. Wybiore chyba takie rozwiazanie. A xml moze wykorzystam do przechowywani konfiguracji programu, jeżeli taka w ogóle będzie używana.
Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

0

SQL Server Compact Edition

0
coresoftlab napisał(a)

SQL Server Compact Edition

Nie wchodzi w rachubę, bo moje rozwiązanie musi działać pod Linuksem i Windowsem (używam wxWidgetes) i najlepiej gdyby plik z baza też był przenośny (tzn. skopiować spod linuksa i używać na windowsie, oraz w drugą stronę).

0

zdaje się, zę dla wxWidgets jest nawet biblioteka do obsługi sqlite... więc chyba nie ma najmniejszego problemu...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1