Praca freelancera a popularność Wordpress'a

0

Witam,
ostatnio zainteresowałem się pracą jako freelancer i zacząłem przeglądać zlecenia na stronach takich jak np oferia.pl.
Zauważyłem, że bardzo dużo ofert dotyczy wordpressa lub wykonawcy proponują wykonanie strony (a nawet całych sklepów) na wordpressie.
Znam HTML, CSS, PHP itp i tworząc strony www chciałbym więcej programować (w frameworku) niż dołączać wtyczki i stylować strony wordpressowe. Czy żeby zacząć zarabiać i się utrzymywać z freelancingu naprawdę muszę korzystać z wordpressa, mimo, że bardziej podoba mi się pisanie wlasnych skryptów i logiki w php?

1

Strony oparte na gotowych rozwiązaniach 'stawia się' szybciej co wpływa z reguły na mniejsze koszta. Gdybyś chciał napisać system tak rozbudowany i funkcjonalny jak wp zajęłoby Ci to w uj czasu. Do prostych wizytówek z prostym cms możesz oferować własny system, ale czy będziesz konkurencyjny cenowo?

0

Czy żeby zacząć zarabiać i się utrzymywać z freelancingu naprawdę muszę korzystać z wordpressa, mimo, że bardziej podoba mi się pisanie wlasnych skryptów i logiki w php?

A w tym php to znasz jakieś frameworki? Bo jeśli nie to, lepiej naucz się chociaż Wordpressa. Czyste php, bez frameworków, to niemal bezwartościowy skill.

0

@SzyQ
Myślałem o tym, by tworzyć własnego CMSa w trakcie wykonywania kolejnych zleceń. Czyli, gdy w nowym zleceniu potrzebowałbym jakiegoś modułu, którego jeszcze nie mam to wtedy bym go dopisywał. Wydaje mi się to bardziej elastyczne rozwiązanie od używania WP. Miałbym większą kontrolę nad całym systemem.

@aurel
Z frameworków PHP najlepiej znam Yii2 i w tym planowałem wykonywanie zleceń.

0

To jest zastanawiające, że właśnie wielu by chciało żeby im nawet poważniejsze serwisy można było stworzyć na Wordpressie, o czym się też ostatnio przekonałem (i skutecznie wybiłem im to z głowy). Na frameworku tym bardziej trzeba będzie stylować bo niemal wszystko od początku, tylko że z drugiej strony jest Layout Pattern (wspólny szablon bazowy dla wielu podstron) oraz Bootstrap znakomicie ułatwia sprawę. Ale i tak jest dużo pracy, stąd można by się zastanawiać nad tym czy można być w ogóle konkurencyjnym (więcej pracy to i w dłuższym czasie), bo stary wymiatacz to i z WP sobie poradzi bo dobrze go zna. Popatrzcie lepiej na terminy jakie są często proponowane na tej Oferii. Kilka dni do może max 2 tygodni? To w jaki sposób można czegoś takiego dotrzymać robiąc coś na frameworku? Tu nawet nie chodzi o ceny jakie się proponuje, bo tam często jest to i tak od 10k w górę.

0

Wordpress przyciąga JanuszyFrontu, ostatnio nawet gadałem z pewnym włascicielem na temat biznesu, on przekierował mnie do swojego Seniora teamu frontend.
Rozmowa wyglądała mniej więcej tak:

Ja: Witam, tworzę grafikę i strony, głównie html/css, bootstrap, foundation, materialize, widziałem, że robicie glównie proste strony w boulderze divi więc moje rozwiązania dają ten plus, że odpada logowanie, pluginy, aktualizacje itp. myślę, że możemy się w tym temacie dogadać.

Senior team manager ninja jedi developer: Rozumiem, czyli ma pan swój autorski CMS tak?

koleś nie wiedział o czym ja pisze :D

oczywiście jednak się nie dogadaliśmy, miałem wrażenie, że obawiali się że gdybym zrezygnował to po prostu nikt nie potrafiłby zrobić zmian, bo to nie wordpress...

1

To moze ja napisze z innej perspektywy. Sam zajmuje sie tworzeniem stron i wlasnie w 99% bazuje na wordpressie. Dlaczego? Bo jest wygodny i intuicyjny dla uzytkownika. Znam go na tyle ze dopisanie dodatkowej funkcjonalnosci to zazwyczaj od kilku do kilkudziesieciu minut.

Co wiecej, system tworzenia templatek w wordpressie jest na tyle fajnie zrobiony ze majac zrobiona wersje html/css strony wizytowki dla przecietnej firmy wdrozenie jej do wordpressa to kwestia max 1.5h.

Zreszta jesli klient jest gotowy wydac 600zl na strone to nie oszukujmy sie, najwygodniej dostosowac poziom do budzetu.

1
Markness_ napisał(a):

Co wiecej, system tworzenia templatek w wordpressie jest na tyle fajnie zrobiony ze majac zrobiona wersje html/css strony wizytowki dla przecietnej firmy wdrozenie jej do wordpressa to kwestia max 1.5h

Jak masz już gotowy kod html/css wizytówki to po go wdrażać do WP?

zrobienie strony w frameworku to często zmiana kilku div, contact form to kopiuj/wklej+zmiana maila w jednej linijce plus mapa google i masz gotową stronkę bez walki z aktualizacjami, optymalizacją, wtyczkami cache, secure, wyłączaniem komentarzy itp.

a wdrożenie templaty do WP z zachowaniem WP codex to nie jest 1,5h chyba, że robisz "Hello world" ;)

0

Jak masz już gotowy kod html/css wizytówki to po go wdrażać do WP?

Strona za 600zł musi mieć pełne zarządzanie treścią - "klient płaci więc wymaga"

zrobienie strony w frameworku to często zmiana kilku div, contact form to kopiuj/wklej+zmiana maila w jednej linijce plus mapa google i masz gotową stronkę bez walki z aktualizacjami, optymalizacją, wtyczkami cache, secure, wyłączaniem komentarzy itp.

Przy prostej stronce po co Ci wtyczki cache, co dodatkowego w kwestii secure potrzebujesz? Komentarzy już na etapie budowy szablonu nie robisz więc nie masz co wyłączyć (potem tylko się usuwa z menu admina zakładkę komentarze żeby nie bruździła).
Za to kilkoma kliknięciami masz instalację potrzebnych pierdół, np. SEO

0

Tak w temacie, ale nie o samym wp. Jako junior byłem na rozmowie we firmie gdzie szukali programisty klepacza do stawiania sklepów dla swoich klientów na popularnym phpowym freamowrku. Programiście przekazywany jest psd oraz wytyczne i robi projekt sam od początku do końca i potem następny itd, taka taśma produkcyjna. Zapytałem ile czasu to zajmuje powiedzieli, że na początku do 4 tygodni, dla wprawionego max 4 dni. Takie terminy wykonania dla jednej osoby są realne? Nie chodziło tylko o front, ale także wprowadzenie produktów itd.

0

Jak musi mieć zarządzanie treścią to po co mu custom tempate które z czasem sie zapewne wyłoży ?
W kwestii secure zabezpieczenie przed atakami na login, seo za 600zł to już w ogóle nie będę komentował ...
Dodatkowo robiąc tylko w WP zamykasz się na inne (trudniejsze, lecz nie ukrywajmy lepiej płatne) rozwiązania.

1
czysteskarpety napisał(a):

Jak musi mieć zarządzanie treścią to po co mu custom tempate które z czasem sie zapewne wyłoży ?
W kwestii secure zabezpieczenie przed atakami na login, seo za 600zł to już w ogóle nie będę komentował ...
Dodatkowo robiąc tylko w WP zamykasz się na inne (trudniejsze, lecz nie ukrywajmy lepiej płatne) rozwiązania.

Skoro chce mieć stronę z indywidualną grafiką i zarazem zarządzanie treścią to własna templatka jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Dlaczego z czasem ma się wyłożyć? Co ma się wyłożyć w templatce która jeśli chodzi o funkcje wordpressowe ma wstawianie tytułu i treści do templatki? Bo zazwyczaj takiej funkcjonalności do stron wizytówek potrzeba (pomijając wywoływanie styli/skryptów przez wordpressa).

No właśnie dlatego że koszt jest niski wrzuca się gotowy kombajn który się zajmuje SEO i po problemie, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed atakami na login również można coś gotowego użyć (chociażby zmiana domyślnego adresu logowania + dwustopniowe uwierzytelnianie).

Jeśli chodzi o ostatnią kwestię - zamyknie się na inne rozwiązania to przyznaję rację. Jednak porównaj ile osób potrzebuje prostą wizytówkę wygodną w edycji a ile chce mieć napisane indywidualne pod siebie rozwiązanie w jakimś frameworku?

0

wszystko sie da kwestia tylko jakości wykonania - czysteskarpety dzisiaj, 12:01
jeśli chodzi o sklep to przy 4 dniach już nie można mówić o jakości. przy 4 tygodniach również chyba, że sklep ma mieć docelowo 5 produktów. - SekretarzGeneralnyONZ dzisiaj, 14:10
Zakładając normalnie 8h pracy a nie siedzenie po nocach, 4 dni: NIEREALNE. Termin 4 tygodni, przyjmując te założenia jest realny o ile jest to prosty sklep. - drorat1 55 minut temu
Oj tam, strzelą w prestashopie na gotowej template i gra gitara :D - czysteskarpety 49 minut temu

No właśnie o prestashop chodziło :) Kilka dni i podobno wszystko gotowe, kilka takich projektów na jedną osobę w miesiącu. W obecnej pracy czasami jakąś animacje dla hovera jakiegoś buttona musiałem robić cały dzień. W tamtej firmie od prestashopa ludzie wyglądali na totalnie wypalonych i pełnych apatii. Ostatecznie nie chciałem tam pracować i nawet się nie odezwali :) Ciekawe jak to jest, że mała firma daje rade konkurować z dużymi ceną i terminami.

0
asap napisał(a):

No właśnie o prestashop chodziło :) Kilka dni i podobno wszystko gotowe, kilka takich projektów na jedną osobę w miesiącu.

Jest zasadnicza różnica między opieraniem się na gotowcach i dorabianiu do nich jeszcze jakichś tam dodatkowych funkcjonalności przez wymiataczy, więc może i 4 dni wystarczy, jak ktoś na wylot zna tego Prestashopa a robieniem od zera na frameworkach takich jak Laravel, Symfony czy innych w tym PHP. W tym drugim przypadku to na poważny sklep i dobry projekt wyglądu to i miesiąc Ci nie wystarczy. Pewnie że można być konkurencyjnym, kiedy tylko uda się wstrzelić w potrzeby a Prestashop (i dodatki niewielkim nakładem) wystarczą, wtedy można zejść nie tylko z ceny ale i zaproponować krótsze terminy realizacji.

I raczej nie ma co tego rozpatrywać w kwestiach Januszy Biznesu, bo wiadomo że nie każdy potrzebuje czegoś szytego (czy też tam dedykowanego pod siebie) za 10x większą cenę, rozpatrywałbym to tak jak garnitur możesz sobie kupić i na Ciebie pasuje czy tam buty. W podobnych chyba kategoriach można by rozpatrywać np. gliniane garnki robione ręcznie i wypalane vs. wyroby przemysłowe z porcelany, robione na masową skalę i przez to tańsze.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1