Regular developer - b2b vs UoP

0

Nadchodzi u mnie ten czas, kiedy chcę zmienić umowę zlecenie na coś innego. Mam dwie możliwości: b2b oraz umowę o pracę. Dowiedziałem się, że B2B nie opłaca mi się jeśli nie mam stałych kosztów - bo pieniądze z VATu będę musiał oddać do US. Moje stałe koszty to jedynie dojazd do pracy prywatnym samochodem, dużo z tego nie odliczę prawda?

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tym netto. Niektóre firmy podają np. 3000 NETTO + VAT zatem od tych 3000 muszę sobie odjąć jeszcze ZUS i inne składki czy to już jest kwota, którą otrzymuję na rękę?

Troszkę tutaj tego nie rozumiem dlaczego niby B2B tak "bardzo się opłaca" nam programistom? Weźmy np. kwotę 6000 brutto na umowie o pracę, wychodzi nam wtedy 4 247,43 zł na rękę. Okej, w przypadku kwoty 6000 netto na fakturze: 4286 na rekę, z czego wynika ta różnica? Kwoty te wziąłem z kalulatora.
Proszę o jakieś rozjaśnienie mi tej sprawy :)

1
Złoty Mleczarz napisał(a):

Nadchodzi u mnie ten czas, kiedy chcę zmienić umowę zlecenie na coś innego. Mam dwie możliwości: b2b oraz umowę o pracę. Dowiedziałem się, że B2B nie opłaca mi się jeśli nie mam stałych kosztów - bo pieniądze z VATu będę musiał oddać do US.

Kolega ze skupem złomu Ci tak powiedział? (Pytam, bo raczej w takich miejscach opiera się działalność na wyłudzeniach VATu.)
Kompletnie nie pojmuję tego toku myślenia. Co ma VAT - czyli pieniądze, które nigdy nie były Twoje, do opłacalności?

Moje stałe koszty to jedynie dojazd do pracy prywatnym samochodem, dużo z tego nie odliczę prawda?

Papier, toner, sprzęt komputerowy, bilety kolejowe, abonament za internet i telefon, sam telefon również, rata za samochód - wiele rzeczy da się w uzasadniony sposób wrzucić w koszty.
Poza tym, na B2B możesz wybrać podatek liniowy, więc nie wpadniesz wtedy w drugi próg podatkowy.

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tym netto. Niektóre firmy podają np. 3000 NETTO + VAT zatem od tych 3000 muszę sobie odjąć jeszcze ZUS i inne składki czy to już jest kwota, którą otrzymuję na rękę?

Netto na fakturze, to jest po prostu kwota bez VAT. Od tego musisz opłacić obowiązkowe składki oraz podatek dochodowy.
Przy 3k netto działalność się raczej na pewno nie opłaca.

Troszkę tutaj tego nie rozumiem dlaczego niby B2B tak "bardzo się opłaca" nam programistom? Weźmy np. kwotę 6000 brutto na umowie o pracę, wychodzi nam wtedy 4 247,43 zł na rękę. Okej, w przypadku kwoty 6000 netto na fakturze: 4286 na rekę, z czego wynika ta różnica? Kwoty te wziąłem z kalulatora.

Różnica polega głównie na tym, że mniej pieniędzy trafia do ZUS. I dzięki temu zamiast 6k brutto na UoP, pracodawca może zaoferować np. 8k netto na B2B. Dlatego ta forma współpracy "bardzo się opłaca".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1