Zapotrzebowanie na programistów Ruby

0

Zastanawiam się nad nauką Ruby ze względu na elegancką składnię jednak nie interesuje mnie programowanie web a aplikacje okienkowe. Wiecie może jak wygląda na rynku pracy zapotrzebowanie na Ruby Software Developer'ów?

0

Nie wiem czy ktokolwiek pisze komercyjne aplikacje desktopowe w Ruby.

0

Wydaje się, że Ruby ma i będzie miał się dobrze , ale to głównie web - do desktopowych aplikacji to średni wybór

http://www.tiobe.com/tiobe_index

0

Można pisać w Ruby z QT na android nie są tak wydajne jak Java ale nie są też jakieś wolne.

0

Niby Vagrant stoi w Rubim, ale 99% rynku to RoR i wśród tego 99% to startupy.

0

Też się podjarałem tym Ruby on Rails, ale potem Twitter przeniósł się z niego na Scala. A nawet wykop.pl zrobił krok w tył i przepisał z Railsów na PHP. Jednak takie niszowe technologie trzeba jak najbardziej promować rozsławiać, bo potem brakuje ludzi i pracodawca zwłaszcza w Polsce wybiera ten język do którego jest więcej programistów. Zacząłem uczyć się Ruby, Django i teraz nie wiem czy to dobry kierunek w naszym kraju, czy nie lepiej JavaFX, bo PHP wiadomo teraz wersja 7 jest szybsze na stronach od Pythona i Ruby. Właściciel wykop zganiał też na wydajność railsów.
http://radarek.jogger.pl/2007/07/20/nowy-stary-wykop-pl-zmiany-nie-zawsze-sa-dobre/

0

Ruby może być ok, ale do aplikacji webowych lub skryptów na Unixa. Mnie osobiście ten język średnio przypadł do gustu, ale znam go tylko pobieżnie i nie używałem go w pracy, więc to tylko subiektywna opinia. Osobiście wolę Pythona, jeśli chodzi o języki do podobnych zastosowań i o podobnej składni. W Ruby da się pisać aplikacje okienkowe, ale używanie tego języka do takiego celu wydaje mi się średnim pomysłem. Dużo lepiej użyć do tego Javy, Kotlina lub Vala (jeśli targetujemy się na Linuxa), C# (jeśli targetujemy się na Windowsa), C++ lub Pythona. Powody, to lepsze narzędzia, lepsze community, więcej sprawdzonych rozwiązań. Jak się uprzesz, to w PHP napiszesz aplikację desktpową (był kiedyś taki projekt PHP GTK), tylko po co? Bardziej dla zabawy lub z ciekawości, a nie do normalnego projektu. Tak samo z Ruby. Już chyba lepiej pobawić się z JavaScriptem i użyć Electrona, choć to też trochę ryzykowny pomysł, ale powstało dzięki temu kilka fajnych projektów - np. edytor Atom. Ruby jest mniej popularne, bo mniej ludzi go zna i tym samym jest w nim mniej projektów. Rozmawiałem kiedyś gościem pracującym w jednym ze start-upów z projektem w Ruby i przepisywali swój projekt na Javę. Jednym z powodów była trudność w znalezieniu programistów Ruby. Możesz generalnie pobawić się pisanie aplikacji desktopowych w Ruby, bo na pewno czegoś się nauczysz, ale nie traktowałbym tego, jako docelowe zajęcie w pracy. Nigdy nie widziałem nawet takiej oferty pracy typu programista Ruby dla aplikacji desktop.

Zrobiłem mały research i znalazłem nawet taki wątek: http://stackoverflow.com/questions/12335461/can-i-create-a-desktop-application-with-ruby

Gość proponuje m.in. użyć Swinga i JRuby - come on ;-).

1

Takie rankingi jak Tiob, stackverflow czy Github to o kant d**y mozna...
Tutaj macie ciekawy raport o tym, jak wyglada rynek pracy programistow roznych technologii w 3 krajach anglosaskich : UK, USA, Australia

https://gooroo.io/GoorooTHINK/Article/16300/Programming-languages--salaries-and-demand-May-2015/18672
Widac co jest mainstreamem, a co jest nisza. Widac jakie sa srednie wynagrodzenia w danych technologiach. Warto przejzec.

W europie IMO Ruby nigdy nie mial zbyt solidnej pozycji, a teraz jeszcze traci na znaczeniu niestety. Wielka Trójca dzisiaj to : Java, JavaScript i C# - no ale to chyba nikogo nie dziwi.
Jakbym dzis mial zaczynac przygode z developerka to bym wybral Pythona zamiast Ruby. Oba jezyki sa bardzo nowoczesne, logiczne, przyjemne skladniowo (PHP tutaj zostaje w tyle za nimi). Kod Rubiego wydaje sie byc "ladniejszy", ale jednak to kod Pythona latwiej sie czyta. A zapewniam Cie, ze w pracy zawodowej znacznie wiecej czasu bedziesz czytal czyjs kod, niz pisal wlasny. Frameworki RoR vs Django chyba nie odbiegaja mozliwosciami od siebie. Flask vs Sinatra pewnie tez (ale tutaj to raczej strzelam).

0

Po doświadczeniach z python i ruby widzę, że start z tymi językami ułatwia programowanie, upraszcza zrozumienie obiektówki i szybciej wymusza konieczność posiadania testów. Ten krok daje więcej więcej wiatru w żagle przez co można łatwiej rozkręcić się z tworzeniem aplikacji.

W każdym razie zgodzę się z tym, że zapotrzebowanie na programistów Python/Ruby będzie spadać na rzecz JavaScriptu. Z drugiej strony skoro programistów będzie mniej to będą oni lepiej opłacalni. Fajny motyw na niszę i pracę zdalną, co nie? Przy okazji ekosystemy python/ruby nie są bardzo wymagające w poznaniu dlatego równie łatwo można przestawić się na coś innego np. react/redux + backend z użyciem javascriptów.

0

@wiciu nie wiem czy tylko u mnie z ruby on rails jest problem ze skonfigurowaniem go pod Linuksem, ja rozumiem że ruby to ulubiony język programowania na Mac OSX. Ale próbowałem na Manjaro, Ubuntu poprawnie skonfigurować te gem, rvm i ciągle jakieś błędy wyskakiwały. Natomiast z pythonem i django wszystko pięknie się po instalowało dzięki narzędziu pip. Co do samej javy i że ona tak dobrze działa przy pisaniu aplikacji desktopowych to bym nie powiedział. Ktoś chyba nie używał jdownoladera, już nie wspomnę tych IDE które potrzebują na start chyba 16GB ram jak ten Android Studio. Lecz co do samego wątku to PHP 7 trochę przystopowało ruby i pythona w samym web, w Polsce jak to w Polsce pracodawca szuka tanich i wszędzie dostępnych programistów a Ci lepsi od ruby to albo już mają dobre posadki lub są przeciętniakami dopiero co poznającymi ten język. Mi osobiście django, python lepiej odpowiada, jest prostsze nie rozwija się tak szybko przez co jest stabilniejsze od tych nowinek rails 5.0.0.

0

Teraz popluarny stał się temat inteligentnych chatbotów dla firm na platformach skype, messenger itp. Widziałem na githubie projekt serwera takiego bota napisanego w ruby, ale musisz poszukać bo nie pamiętam nazwy.

0

W ruby powstaje trochę aplikacji nie-webowych, ale jest ich b. mało (pewnie z 1-3%), reszta to RoR, Sinatra,.... O ile dobrze pamiętam to desktopowy SKETCHUP powstał w Ruby.

Do aplikacji mobilnych (android i IOS) jest Ruby Motion - bardzo fajna rzecz i za free ! => http://www.rubymotion.com/

Co do utraty pozycji, to wszyscy teraz tracą pozycję na rzecz JS / Node.JS, nie tylko Ruby i Python. Także PHP, C#,...i reszta.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1