Wasze początki w pracy? kiedy i z jaką wiedzą zaczeliście?

1
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?
  2. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?
  3. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?
  4. Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?
  5. Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?
0
  1. Jestem nią zachwycony, traktują mnie jak człowieka, mam się od kogo uczyć, sprawia mi to przyjemność
  2. Po pierwszym roku studiów
  3. Sam, zacząłem po 1 semestrze
  4. Ciężko wyczuć, talent sporo uprości, jak Ci ta wiedza nie wchodzi to potrzebujesz więcej czasu, ale skoro nie wchodzi to może to nie dla Ciebie? Nie mnie to oceniać
  5. Ok pół roku od "zera", tj z ogólnie pojętą wiedzą informatyczną ale zerową wiedzą programistyczną
0
  1. januszsoft ale milo wspominam, duzo sie nauczylam, nie bylo trudno
  2. zaraz po maturze na stanowisko informatyk
  3. samodzielnie
  4. imo samodzielna praca, ew dobry nauczyciel + dobra wola ucznia
  5. poswiecilam weekend na nauke skladni jezyka. poziom wiedzy - dno :)
0
katelx napisał(a):
  1. januszsoft ale milo wspominam, duzo sie nauczylam, nie bylo trudno
  2. zaraz po maturze na stanowisko informatyk
  3. samodzielnie
  4. imo samodzielna praca, ew dobry nauczyciel + dobra wola ucznia
  5. poswiecilam weekend na nauke skladni jezyka. poziom wiedzy - dno :)

Zazdroszczę takiego szybkiego startu ;)
Ja właśnie jestem przed maturą i także mam zamiar uczyć się zaraz po niej.
Co prawda trochę już coś tam samodzielnie kodowałam w gimbazie i to polubiłam, ale nie za dużo niestety...

Dzięki za odpowiedzi :)

0
  1. Było trudno, bo pierwszy raz i mało umiałam. Podobało mi się wtedy nawet w miarę, z dzisiejszym doświadczeniem bym tam nie poszła.
  2. Staż w czasie studiów.
  3. Poszłam tam tylko z wiedzą ze studiów.
  4. Ze słowem "talent" bym nie przesadzała, nie trzeba być geniuszem, ale komuś ewidentnie bez predyspozycji to i Salomon nie naleje. Samodzielna praca jest potrzebna i tak bez względu na wszystko, to tylko kwestia, ile czasu zajmie.
  5. Na normalne stanowisko wystartowałam na 4. roku studiów. Wiedzę miałam do niego średnią, ale z potencjałem. ;) Dzisiaj trochę się dziwię, że mnie przyjęli, ale to Janusz był.
0
Lubię Kakao napisał(a):
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?
  2. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?
  3. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?
  4. Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?
  5. Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?
  1. JanuszSoft, podobało mi sie przez pierwsze półroku. Pierwsze 2 tygodnie najgorsze, potem z górki.
  2. W czasie matury.
  3. Samodzielnie
  4. samozaparcie
  5. poziom kupowaty :P
1
Lubię Kakao napisał(a):
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?

Pierwszą? Siedziałem właściwie w korytarzu, wokół kręciła się masa agentów nieruchomości, którzy non stop rozmawiali przez telefony, hałas, bajzel, uciekłem po dwóch miesiącach.

  1. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?

W trakcie studiów robiłem proste zlecenia, pierwszy "etat" dostałem 3 miesiące po zdobyciu inżyniera. Stanowisko - programista C#, bez juniora.

  1. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?

Samodzielnie uczyłem się czytając książki i pisząc jakieś dziwne pet projekty.

  1. Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?

Talent jest potrzebny artystom, nie rzemieślnikom.

  1. Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?

Pierwsze chyba można wywnioskować na podstawie odpowiedzi na drugie pytanie, a co do poziomu ówczesnej wiedzy - skoro mnie zatrudnili, to znaczy, że był wystarczający. Mimo, że teraz śmieję się z niektórych moich ówczesnych pomysłów czy poglądów.

0
Lubię Kakao napisał(a):
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?
  2. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?
  3. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?
  4. Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?
  5. Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?
  1. Dobrze oceniam. Ciekawi ludzie, raczej prosto czasami trudniej :)
  2. Nie studiuje i nie studiowałem. Na regulara.
  3. Nie uczyłem się, potrzebowałem coś zrobić to robiłem.
  4. Nie wiem.
  5. Nie uczyłem się. Interesuję się tematyką od kilku lat i to wystarczyło. Poziom wiedzy był ten sam jednak ukierunkowany w inną stronę.
0
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?
    Mała firma, zgrany zespół. Na początku było bardzo przyjemnie, gdzieś po półtora roku klientów zaczęło przybywać i z szefa wyszedł trochę Janusz, tzn. zamiast dołożyć ludzi, zaczął naś śrubować. Atmosfera skisła i odszedłem krótko po tym.
  1. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?
    Staż po uwalonych studiach.
  1. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?
    Studia uwaliłem na tyle szybko, że z tematów stricte programistycznych nie nauczyłem się tam nic, czego bym nie wiedział wcześniej.
  1. Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?
    Kod to głównie rzemieślnictwo, bardziej niż talent pomaga sumienność i wytrwałość. Samodzielna praca przydaje się jednak, aby poszerzać horyzonty i rozwijać umiejętności.
  1. Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?
    Nie mam pojęcia, jak to policzyć. Jeśli jako [wiek zatrudnienia] - [wiek, kiedy zacząłem się uczyć programowania], to dziesięć lat - no ale bywa, jak się zaczyna w podstawówce.
    Poziom wiedzy oceniam dość zabawnie, tzn. hobbystycznie zajmowałem się głównie programami desktopowymi oraz grami, gdzie moja wiedza była powiedzmy na poziomie "silnego juniora", tzn. poduczyć trochę i będzie ok. Pracę natomiast dostałem w webdevie, gdzie poziom swojej ówczesnej wiedzy oceniam jako śmieszny, czyli byłem w stanie naklepać działającą stronę w PHP i to tyle, a SQL ani JS w życiu nie widziałem na oczy.
0
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?

5/5. Porządna firma. Trudno się podobno robi po przypisaniu do kolubryny bez dokumentacji, ale to nie dotyczy już konkretnie mnie. Wszyscy są mądrzejsi ode mnie, więc szybko się uczę.

  1. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?

Trzecia liceum. Junior, ale przez pierwsze miesiące każą mi się wyłącznie uczyć. Po pierwsze nie znałem JS ani tymbardziej żadnych frameworków, a po drugie brakowało im innych projektów, gdzie mógłbym wejść bez tego.

  1. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?

No raczej sam.

Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?

Talentem według mnie jest zadawanie pytań i chęć zdobywania wiedzy. Zauważyłem silną korelację pomiędzy ciekawością i zadawaniem pytań a kompetencjami / piastowanym stanowiskiem. Anyway, kumaty zawsze będzie miał łatwiej.

Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?

No ja to siedziałem w programowaniu jakiś rok. Głównie dlatego, że mnie to po prostu interesowało. W momencie rozmowy potrafiłem pisać w miarę czysty kod, napisać spory serwis na ~10 tysięcy linii i jako-tako posługiwać się komputerem.

0
  1. Jak oceniasz swoją pierwszą pracę? podobało Ci się? było trudno?

Podobało mi się (całkiem) i oceniam dobrze, zdobyłem masę wiedzy. Pierwszy miesiąc czy dwa były straszne, myślałem nawet, że nie przedłużą współpracy.

  1. Na jakim etapie Swojego życia dostałeś pierwszą pracę? w czasie/przed/po studiach. I na jakie stanowisko(staż/junior)?

Miałem 27 lat, drugi rok magisterki (zaocznie), na juniora (Python).

  1. Uczyłeś się programowania przed pracą samodzielnie czy polegałeś przede wszystkim na wiedzy ze studiów?

Samodzielnie "liznąłem" Pythona, aby usprawnić sobie zadania w ówczesnej pracy (np. zmiana jednego parametru na 1 tys. stron postawionych na WordPressie).

  1. Czy aby programować zawodowo trzeba mieć "talent"? a może przede wszystkim chodzi o wkład własny - samodzielną pracę?

Jak to mówią - talent to 1/10, reszta to ciężka praca.

  1. Jeśli uczyłeś się samodzielnie to ile zajęła Ci nauka zanim aplikowałeś na staż/normalne stanowisko? I jak oceniasz poziom Swojej ówczesnej wiedzy/umiejętności?

Przed pierwszą pracą dłubałem sobie w Pythonie proste skrypty trochę ponad pół roku. Z perspektywy czasu poziom mojej wiedzy w momencie zatrudnienia oceniam jako tragiczny - do dziś mi głupio, że nie wiedziałem co to jest pdb (Python debugger).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1