Pierwsza dzialalność gospodarcza

0

Cześć,
Dostałem oferte pracy jako Javascript Developer, jednak musze otworzyc wlasna dzialanosc. Umowa typu b2b. Mam troche pytan i watpliwości.
Umowa bedzie opiewać na 6200zł netto 20 dni platnego urlopu i do 30 dni chorobowego.

  1. Jak dlugo mi zajmie otworzenie dzialanosci? Bede juz mogl zaczac dzialac w tymi kierunku od 13.10. A do 28.10 musze podpisac umowe, a 2.11 zaczynam. Duzo czasu?
  2. Jaki wybrac podatek? Liniowy czy progresywny?
  3. Czy zatrudniac ksiegowa czy samemu sie rozliczac? A moze ksiegowosc internetowa? Poleci cos ktos? Z rzeczy ktore zamierzam odliczyc od podatku to min. Abonament, Smartwatcha, Bilety... Warto miec ksiegowa w takim wypadku?
  4. Czy warto zostac VAT'owcem? Tego troche nie rozumiem.

Jest cos czego powinienem się wystrzegać? Wiecie... ten ZUS co miesiąc to jednak lekki strach :)

Dzieki za kazda odpowiedz.
Pozdrawiam

0

Miałem taki epizod w swoim życiu pare lat temu to było po końcu 2011 roku jak wprowadzili Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej w skrócie mówiąc (CEIDG). Bo wcześniej to trzeba było latać do GUSów srusów i innych dupusów i do skarbówki.

Nie jestem pewien jak to dokładnie jest w tej chwili ale u CEIDG składasz wniosek o NIP , REGON i typ podatku
Podatek liniowy to jednolita stawka i brak ryzyka wtargnięcia w wyższą stawkę opodatkowania. Jednak podatek liniowy to również zaniechanie pewnych przywilej typowych dla skali podatkowej, a dokładnie: Nie będziesz mógł np odliczać od darowizny który otrzymasz, nie możesz korzystać z ulg rodzinnych itd
Stawka podatku liniowego wynosi 19%. Stawki podatku progresywnego 32% jak i 18%
Ulgi uzyskujesz tylko przy podatku progresywnym obecnie bardziej się go opłaca

A co do czasu zakładania działaności, no to kwestia tego jak się urzędniką dupska chce ruszyć ale z reguły trwa to bardzo mało czasu, jak masz wolne okienko to kwestia paru godzin czasem, gorzej jest z NIPem, pare dni się czeka.
Poza tym nie wiem czy pewnych formalności tego typu, teraz nie można przez internet - musisz sobie sprawdzić .

A VATowcem warto zostać przy fachu programisty wolnego strzelca, ale pod warunkiem, że odbierasz zlecenia również za granicą bo
na fakturze nie ma kwoty VAT, ponieważ to nabywca (zagraniczna firma) jest zobowiązana do rozliczenia VAT i w tym momencie możesz odliczyć sobie ten VAT, zwalnia Cię to.
Dlatego, że usługa którą wykonujesz, w tym momencie leży w statusie innego państwa, więc rząd nie ma prawa Ci zabrać tego co do niego nie należy. Ale i tak skur**** kradną w innych sektorach podatkowych.

A co do księgowej, jak jesteś taki bogacz to sobie zatrudnij, ale dla małej firmy pracownik tego typu jest zbędny.
Bardzo mnie dziwi że programista potrzebuje księgowej tak jakby nie mógł sobie programu do tego księgowania napisać, a wystukiwanie rozliczeń połowy życia Ci nie zmarnuje

1

Działalność założysz bardzo szybko i łatwo przez internet. Poszukaj sobie informacji w internecie - są bardzo dobre strony na ten temat. Co do księgowej, to nie trzeba zatrudniać pracownika, tylko można skorzystać z usług biura księgowego - w moim niedużym mieście stawki wahają się w przedziale 140-180 zł miesięcznie przy niedużej ilości dokumentów (np. 10 na miesiąc).

5
  1. Jeden dzień
  2. Wybierz progresywny
  3. Jeżeli nie interesuje Cię to, nie chcesz tego samemu ogarniać to zatrudniasz księgową. W Twoim przypadku będzie to koszt 50 - 100 zł / m-c Możesz również skorzystać z aplikacji księgowych, ale to również będzie koszt 40 - 50 zł.
  4. Tak. Wówczas będziesz wystawiał faktury VAT, tj. 6200 zł netto + 23% VAT

Jeżeli chodzi o ZUS to na początek przysługuje Ci preferencyjny ZUS. Więc nie ma strachu. Pamiętaj o tym, żeby regularnie opłacać składki ZUS oraz podatki! Nie pozwól sobie na żaden dzień zwłoki. Co miesiąc ZUS, podatek dochodowy oraz podatek VAT. Podatki możesz płacić kwartalnie a nie miesięcznie (to nie dotyczy ZUS-u). W Twoim przypadku będzie to wygodniejsze. Pamiętaj o tym, że w takim przypadku co kwartał będziesz musiał wysyłać do urzędu skarbowego deklarację VAT-7k. Jeżeli wybierzesz rozliczanie miesięczne to co miesiąc. Na szczęście można robić to przez internet. PIT wysyłasz do urzędu raz w roku. Pamiętaj o tych terminach, to jest bardzo ważne. Spóźnienie złożenie deklaracji oraz zapłaty podatku może skończyć się mandatem karnym.

3

Wiecie... ten ZUS co miesiąc to jednak lekki strach :)

A na umowie o pracę to się ZUSu nie boisz?
Jak ci się kontrakt skończy to zawieszenie działalności to kwestia złożenia jednego druku (CEIDG-1) w Urzędzie Miejskim.

A VATowcem warto zostać przy fachu programisty wolnego strzelca, ale pod warunkiem, że odbierasz zlecenia również za granicą bo
na fakturze nie ma kwoty VAT, ponieważ to nabywca (zagraniczna firma) jest zobowiązana do rozliczenia VAT i w tym momencie możesz odliczyć sobie ten VAT, zwalnia Cię to.

O boże, co ty tu napisałeś? o.O Że niby nabywca płaci VAT u siebie, a zleceniodawca odlicza go u siebie??? BZDURA.
Nic sobie nie odliczasz w takim wypadku... Dla zleceniodawcy wewnątrz UE wystawiasz fakturę z kwotą VAT 0zł (stawka n/p o ile dobrze pamiętam) i nic sobie potem nie odliczasz.
Co więcej, jeżeli zleceniodawca z zagranicy nie jest płatnikiem VAT, to wtedy musisz na fakturze doliczyć 23%. I nie odliczasz go sobie potem, tylko przekazujesz do US.

1
Stiffler napisał(a):
  1. Jak dlugo mi zajmie otworzenie dzialanosci? Bede juz mogl zaczac dzialac w tymi kierunku od 13.10. A do 28.10 musze podpisac umowe, a 2.11 zaczynam. Duzo czasu?

Musisz zdążyć przed wystawieniem pierwszej faktury. Ale nawet i na 2 listopada zdążysz. Zacznij od wyrobienia profilu zaufanego (serwis EPUAP) - musisz go potwierdzić w US albo ZUS (chwilka z okazaniem dowodu), potem dzięki niemu złożysz wniosek CEIDG (instrukcje do znalezienia w sieci). Jedyne wyjście do urzędu i opłata to 170zł za zostanie płatnikiem VAT.

  1. Jaki wybrac podatek? Liniowy czy progresywny?

Dopóki nie przekroczysz 85 tys dochodu, to progresywny. I deklaracje kwartalne.

  1. Czy zatrudniac ksiegowa czy samemu sie rozliczac? A moze ksiegowosc internetowa? Poleci cos ktos? Z rzeczy ktore zamierzam odliczyc od podatku to min. Abonament, Smartwatcha, Bilety... Warto miec ksiegowa w takim wypadku?

Moim zdaniem nie, ale wiele ludzi czuje się bezpieczniej z księgową.

  1. Czy warto zostac VAT'owcem? Tego troche nie rozumiem.

Tak, dzięki temu będziesz mógł odliczać VAT od wyposażenia, które kupujesz do firmy, dzięki czemu będą kosztowały Cię mniej.

1

Nie płaci się już za złożenie deklaracji VAT-R. Opłata wynosi 170PLN w przypadku gdy chcemy uzyskać potwierdzenie złożenia wniosku - które nie jest obowiązkowe. Źródło: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;c5c121a1-9981-4447-ab5b-2575f8e8aa62

0

A jak to wygląda w przypadku założenia działalności gospodarczej, celem świadczenia pewnych usług programistycznych, pracując jednocześnie na etacie na umowę o pracę.
Celem działalności byłoby legalne sprzedawanie 'swoich programików', które są tworzone po godzinach. Głównym dochodem byłoby praca na etacie.
Jakie są koszty wtedy do opłaty co miesiąc/kwartał. Warto czy nie warto.

0

A jak to wygląda w przypadku założenia działalności gospodarczej, celem świadczenia pewnych usług programistycznych, pracując jednocześnie na etacie na umowę o pracę.

W takim wypadku wszystko jest taka samo, poza ZUSem - płacisz tylko składkę zdrowotną, społecznej nie musisz.

0

Czy zakładając działalność gospodarczą w celu pracy na zasadzie B2B można wnioskować o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy, Unii Europejskiej, bądź miasta? Próbował ktoś?

0

Dofinansowania z UP są raczej dla bezrobotnych i to jest główny warunek.

0

A tak nawiązując do tematu to baliście się, czy to w ogóle wypali? ...czy dacie radę podołać wymaganiom klienta i co będzie jeżeli całość okaże się fiaskiem? Nie sztuka otworzyć firmę ale trzeba się jeszcze utrzymać na rynku. Zaczynam się właśnie interesować tymi rzeczami i bardzo mnie to ciekawi (Nawet nie chodzi o programowanie. Bardziej w sensie ogólnym). Mieliście chyba wcześniej jakichś klientów zaklepanych, bo tak pchać się z niczym i zakładać firmę to chyba nie te czasy... :) No i pewnym swoich umiejętności raczej trzeba być.

0

W moim przypadku "otwieranie firmy" to troche za duzo powiedziane.
To zwykly etat (160h w miesicu, urlopy, chorobwe) tylko inna forma rozliczania. Podejrzewam ze lepsza dla pracodawcy.
Zaproponowali mi albo 4k netto na umowie o prace albo 6.2k netto na b2b. Wiec sprawa jest prosta:)

0

Ale jesteś świadom, że 6.2 netto to nie to samo netto co przy UoP ? :) Bo musisz z tego netto zapłacić podatek dochodowy + ZUS, z 6.2 netto zostanie około 4.8-5k na rękę

0

@aurel uwzględniłem preferencyjny ZUS..

0
emfałsi_ napisał(a):

Ale jesteś świadom, że 6.2 netto to nie to samo netto co przy UoP ? :) Bo musisz z tego netto zapłacić podatek dochodowy + ZUS, z 6.2 netto zostanie około 4.8-5k na rękę

Właśnie, a jak to wygląda z Waszego doświadczenia po 2 latach, kiedy kończy się preferencyjny ZUS? Myślę o sytuacji, w której jest Autor wątku, czyli praca na etacie rozliczana jako B2B.
"Szef" sam dokłada różnicę między normalnym, a preferencyjnym ZUSem, czy standardowo negocjuje się podwyżkę?

Jeżeli dobrze rozumiem, to (o ile cały czas siedzimy w tej samej firmie) po 2 latach przychodzi taki "dziwny" moment, że dostajemy/idziemy po podwyżkę, z której spora część idzie na podwyższony (normalny) ZUS?

0

"Szef" sam dokłada różnicę między normalnym, a preferencyjnym ZUSem, czy standardowo negocjuje się podwyżkę?

To zależy od dobrej woli pracodawcy. Mój zleceniodawca sam zaproponował (i to miesiąc wcześniej niż powinien :P).

2
lbz napisał(a):

Jeżeli dobrze rozumiem, to (o ile cały czas siedzimy w tej samej firmie) po 2 latach przychodzi taki "dziwny" moment, że dostajemy/idziemy po podwyżkę, z której spora część idzie na podwyższony (normalny) ZUS?

Osobiście nie widzę związku między wzrostem ZUSu i podwyżką. Po podwyżkę idę, gdy mam argumenty, żeby ją dostać, wzrostu ZUSu takim nie jest. No i dziwnie nie dostawać podwyżki raz w roku.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1