Brak prawa do odliczenia VATu a sprzęt firmowy

0

Witam,

złożyłam wniosek CEIDG o rozpoczęcie 1-osobowej działalności gospodarczej pracując jednocześnie na etacie. Kontaktowałam się z moim biurem rachunkowym w sprawie ewidencji sprzętu który zakupiłam kiedyś i aby podpiąć go pod firmę. Biuro powiedziało mi, że jednak z tego nie będę mogła odliczyć sobie VATu pomimo, że posiadam faktury na moje imię i nazwisko. I teraz uwaga - powiedzieli mi również, że jeśli podepnę ten sprzęt pod firmę i zechcę to kiedyś sprzedać - będę musiała DODATKOWO zapłacić VAT. Co jest grane? Dlaczego muszę podwójnie płacić? Mam wrażenie że coś źle zrozumiałam bo chyba takiej "gały" nasze ministerstwo chyba by nie popełniło? Czy więc warto podciągać ten sprzęt pod firmę? Dodam, że sprzęt + legalne oprogramowanie to koszt ok 2-3 tysięcy złotych.

Pozdrawiam!

0

że jeśli podepnę ten sprzęt pod firmę i zechcę to kiedyś sprzedać - będę musiała DODATKOWO zapłacić VAT

Jak będziesz sprzedawać ten sprzęt, to oczywiście od sprzedaży będzie trzeba zapłacić VAT. Tyle że VAT jest podatkiem obciążającym klienta detalicznego, tzn. doliczasz go do ceny sprzętu. Jeśli np. sprzedaż ten sprzęt za 1000zł netto, to musisz klienta poprosić o 1230zł i 230zł przekazać do US. Bo od każdej sprzedaży detalicznej odprowadza się VAT.

A ten VAT, który zapłaciłaś kupując sprzęt, to zapłaciłaś właśnie dlatego, że byłaś klientem detalicznym.

0

@abrakadaber

to czy wtedy przekazanie nie powinno być traktowane na podobnych zasadach jak zakup od nievatowca?

No właśnie tak dokładnie jest. @Kaska1988 niejako kupuje od dawnej siebie, która była osobą prywatną. Gdy kupowała komputer nie była płatnikiem VAT, więc nie mogła wrzucić VAT w koszty. Gdy kupuje od dawnej siebie, to nie może wrzucić VAT, bo ta dawna ona nie jest płatnikiem VAT i nie wystawi jej faktury VAT.

Nie jest wcale powiedziane, że w momencie przekazania sprzętu na firmę jest on wart dokładnie tyle samo, co w momencie zakpupu. Można tak założyć, jeśli sprzęt został kupiony np. miesiąc wcześniej, ale wciąganie 5cio letniego komputera w cenie zakupu na pewno zostanie przez urząd podważone.

I tu popełniacie błąd w tym całym gadaniu o zysku czy stracie.

bo fizycznie wyłożyła 123zł a sprzeda za 100zł bo 23zł musi oddać złodziejom

A kto to powiedział, że sprzeda za 100zł? Jak dobrze się zakręci to sprzeda za 1000zł i zyska! A może poczeka ze sprzedażą 10 lat, aż sprzęt straci na wartości i sprzeda za 1zł?

Tak się to po prostu rozlicza, a że podatnikowi coś tam Skarb Państwa zabiera, to przepraszam was bardzo, ale dość oczywista oczywistość. Na tym właśnie polegają podatki...

0
Kaska1988 napisał(a):

Mam wrażenie że coś źle zrozumiałam bo chyba takiej "gały" nasze ministerstwo chyba by nie popełniło?

Generalnie nie ma "gały", której nasze władze nie byłyby w stanie popełnić, ale w tym akurat przypadku, to Ty skopałaś sprawę.

Czy więc warto podciągać ten sprzęt pod firmę?

Moim zdaniem warto, bo może VATu nie odliczysz, ale za to odliczysz dochodowy, i wyjdzie prawie na to samo.
A za ileś lat, jak będziesz chciała sprzedać ten sprzęt, to i tak będzie niewiele warty, więc i VAT będzie niewielki.

Dodam, że sprzęt + legalne oprogramowanie to koszt ok 2-3 tysięcy złotych.

Oprogramowanie się generalnie trochę inaczej rejestruje i odlicza, więc nie możesz liczyć tego razem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1