Programowanie iOS/OS X/watchOS

0

Hej.

Czy mamy na forum jakąś osobę która jest obeznana w temacie i może wypowiedzieć się jak wygląda ta część branży w Polsce (najlepiej na przykładzie Wrocławia ;) )?

Od kilku lat pracuje jako programista aplikacji webowych(głównie PHP/JavaScript). Ostatnio korcą mnie jakieś zmiany, mam trochę więcej czasu, projekt w miarę stabilny, znalazł bym czas na uczenie się czegoś nowego.
Po przeglądnięciu kilku technologii zaciekawił mnie obszar wymieniony w temacie - 'platforma/y od apple'.

Pytania:

  • czy to dobry pomysł żeby w tym czasie rozwijać się w tym kierunku?
  • czy tylko ja mam takie wrażenie, że platforma apple to w praktyce tworzenie aplikacji na iOS (iPhone, iPad)?
  • przeglądałem pobieżnie dokumentacje Swifta, wydaje się dosyć egzotyczny i przy tym ciekawy, czy codzienne używanie tego języka i innych związanych z nim narzędzi nie sprawia problemów?
  • ofert pracy widzę dużo, zarobki też nie najgorsze, a jak wasze odczucia? Ciekawi mnie czy znajdą się firmy które tworzą jakieś aplikacje typowo desktopowe. Pewnie będzie to herezja ale czy ktoś używa tego do tworzenia aplikacji webowych?
0

Oprócz Swifta musisz znać też Objective-C i cały pokręcony framework iOS.

0
MiL napisał(a):

Oprócz Swifta musisz znać też Objective-C i cały pokręcony framework iOS.

Ja zaczynałem od Obj-c i teraz kodze w javie. Obj jest porąbany ale pierw zacznij od niego. Nabierzesz/zrozumiesz niektóre mechanizmy aplowskie dzięki którym pojdzie Ci lepiej poźniej przy swifcie.

1
gaUa69 napisał(a):
  • czy to dobry pomysł żeby w tym czasie rozwijać się w tym kierunku?

uczenie sie nowych rzeczy jest zawsze dobre.

gaUa69 napisał(a):
  • czy tylko ja mam takie wrażenie, że platforma apple to w praktyce tworzenie aplikacji na iOS (iPhone, iPad)?
  • Polskie firmy coraz częściej mają klientów zachodu. Tam OS X jest bardziej popularny, wiec popyt na developerów aplikacji dla OS X rośnie.
gaUa69 napisał(a):
  • przeglądałem pobieżnie dokumentacje Swifta, wydaje się dosyć egzotyczny i przy tym ciekawy, czy codzienne używanie tego języka i innych związanych z nim narzędzi nie sprawia problemów?
  • Swifta nie używałem. W mojej opinii odziedziczył większość wad Objective C (KVO, NSNotification, delegaty), a zrezygnował z głównej zalety tego języka (selektory).
gaUa69 napisał(a):
  • ofert pracy widzę dużo, zarobki też nie najgorsze, a jak wasze odczucia? Ciekawi mnie czy znajdą się firmy które tworzą jakieś aplikacje typowo desktopowe. Pewnie będzie to herezja ale czy ktoś używa tego do tworzenia aplikacji webowych?
  • popyt rośnie szybciej niż podaż, wiec zgadnij jaki jest efekt.
  • nie słyszałem, by ktoś tworzył aplikacje webowe korzystając z OS X (sprzęt i wsparcie drogie, więcej jest kłopotów z zewnętrznym oprogramowaniem), taniej i szybciej jest korzystać z Windows lub Linux. Za to w zasadzie każda firma musi mieć jakąś aplikację na iPhona, w drugiej kolejności na Androida, więc w zasadzie duża liczba web aplikacji ma klienty mobilne.
0
gaUa69 napisał(a):

Dzięki za wskazówki. W takim razie zacznę od tego:

https://developer.apple.com/library/mac/referencelibrary/GettingStarted/RoadMapOSX/chapters/01_Introduction.html

a potem :

https://developer.apple.com/library/mac/documentation/Cocoa/Conceptual/ProgrammingWithObjectiveC/Introduction/Introduction.html#//apple_ref/doc/uid/TP40011210-CH1-SW1

Chociaż nie powiem, Objective-C mnie trochę przeraża :D

Ja jeszcze Ci polecam nie babrać się z xCode a rozpocząć przecudną przygodę z AppCode od Jetbrains.

0

W XCode też pisz żeby go ogarnąć. Pójdziesz do pracy i tam w 90% przypadków będziesz używał XCode bo nikt ci nie kupi AppCode.

0

Problem z AppCode polega na tym, że nie łyka dużych projektów (miałem taki projekt, na którym AppCode zdechł przy próbie zindeksowania wszystkiego).
Kolejny problem to Apple, które ciągle coś zmienia, wiec AppCode musi się ciągle dostosowywać.
Równocześnie plik projektów dla Xcode to jakaś porażka.

0

Mam i przetestuje oba IDE. Na co dzień w pracy korzystam z PHPStorma, tak więc jestem przyzwyczajony do Jetbrainsów :P. Myśle, że zanim wszystko sensownie ogarnę to minie z rok. Na razie nie martwię się o to czy firma kupi mi IDE czy nie ale jeśli nadal będę w obecnej to na pewno nie będzie z tym problemu ;)

0

Ze swojej strony polecam:
https://itunes.apple.com/us/course/developing-ios-7-apps-for/id733644550
lub
https://itunes.apple.com/us/course/developing-ios-8-apps-swift/id961180099

Też stałem przed dylematem Objective-C czy Swift i zacząłem od Objective-C :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1