Umowa mieszana (o prace o zlecenie)

0

Witam, w chwili obecnej mam taką sytuację w swojej firmie (woj. mazowieckie) mianowicie od nowego roku Szef proponuje mi małąpodwyżkę oraz dwa wyjscia, albo utrzymać obecny stan rzeczy tj.pensja w formie najnizsza krajowa na umowie o prace + stała stawka na umowie zlecenie albo moge wybrać pelna umowe o prace ale wtedy netto zarabiam mniej.
Co na dłuższa skalę bardziej mi się opłaca? jakie są wady i zalety?

2

Eh, czego to Polacy nie zrobią, żeby obejść system :)

Jest jeszcze 3 opcja, załóż działalność gospodarczą.

0

@xas222 takie pytanko, rozliczałeś sie już z takiej umowy ze skarbówką? Bo mi to wygląda na proszenie się o kontrolę i o dowalenie kary...

0

rozlcizenia przede mna, ale sa umowy, wszystko jest prawnie ok, zreszta pytam o inna rzecz ;)

0

Chyba jest tak, że inne umowy można zawierać z tym samym pracodawcą pod warunkiem, że dotyczą wykonywania innej pracy. Czyli np. za najniższą krajową robi za sekretarkę, a na umowę zlecenie robi za programistę.

0

@xas222 nie byłbym tego taki pewien. Skarbówka i ZUS potrafią się przyczepić nawet jak pracujesz na umowę zlecenie / b2b tylko dla jednego pracodawcy, bo poddają wtedy w wątpliwość czy nie jest to jednak zatrudnienie mające znamiona umowy o pracę. A jak ty masz umowę o pracę i jednocześnie umowę zlecenie u tego samego pracodawcy to już w ogóle. Żebyś sie czasem nie zdziwił jak ci zmienią klasyfikacje zatrudnienia i każą zapłacić zaległe daniny...

W związku z tym, mimo że kasa będzie mniejsza, to ja bym jednak wziął po prostu umowę o pracę. Zalet nie ma, ot więcej będzie ci zabierać państwo, ale nie ryzykujesz kosy w plecy jak skarbówka się zainteresuje twoim zatrudnieniem...

0

A nie jest tak, że to pracodawca jest wtedy obciążany?
Bo jak np. pracujesz na czarno i to wykryją, to pracownik nie jest ponoszony do odpowiedzialności, tylko pracodawca.

Wiele firm tak robi w Krakowie ; )

Dowiedz się też, jak w przypadku dwóch umów byłoby z chorobowym, urlopem itd...
Zawsze można się ustnie dogadać oczywiście, ale lepiej takie rzeczy przedyskutować.

0

Firmy robią takie akcje, żeby zredukować koszty i nie jest to odosobniony przypadek. Główną korzyść czerpie z tego pracodawca. Pracownik nie ma z tego korzyści. Znam osoby, które są zatrudnione w podobny sposób (umowa o pracę + umowa o dzieło). Obecnie jest to legalne, ale o ile się nie mylę, do roku lub dwóch mają nastąpić zmiany w prawie, które sprawią, że nie będzie to już legalne i do tego czasu firmy, które zatrudniają w ten sposób pracowników, muszą się ogarnąć. Nielegalna byłaby sytuacja, gdybyś pracował w jakieś firmie na umowę o pracę, a potem przeszedł na umowę B2B w tej samej firmie. W przypadku zmiany pracy, możesz już sobie dowolnie zmieniać formę umowy i jest to legalne.

Zalety umowy "mieszanej":

  • wyższe wynagrodzenie
    Wady umowy "mieszanej":
  • dostajesz 2 przelewy
  • w przypadku L4 dostaniesz mniej pieniędzy, niż na normalnej umowie
  • możesz mieć więcej problemów z braniem kredytu, gdybyś chciał się w niego pakować
  • teoretycznie będziesz miał niższą emeryturę (przy założeniu, że ją w ogóle dostaniesz)

Zalety i wady umowy samej umowy o pracę w Twojej sytuacji będą po prostu negacją wad i zalet umowy "mieszanej".
Tego typu kombinacje stosują firmy, które nie chcą ludziom zbyt wiele płacić. Nie wiem, ile zarabiasz, ale podejrzewam, że bez problemu znajdziesz firmę, w której zarobisz tyle samo albo i więcej na normalnej umowie o pracę.

0

wiadomo że chodzi o oszczędność pracodawcy... tyle dobrze że mogę wybrać i nikt mi nic nie narzuca na siłę.

Ale np z tym ze nie mogę po umowie o prace przejsc na B2B w tej samej firmie to nie wiedzialem... czyli że jakbym bardzo chcial to muszą mnie zwolnic a potem zatrudnić od nowa na B2B? :)
Zastanwiam się nad aspektem emerytury też.... niby wszyscy krzyczą że emerytury nie będzie i wolą brać więcej netto, ale jakoś większy spokój wewnetrzny bym mial jakby wieksza skladka szla na emeryturke (chociaz tej moge nie doczekac) - komfort psychiczny?

0

Ale np z tym ze nie mogę po umowie o prace przejsc na B2B w tej samej firmie to nie wiedzialem... czyli że jakbym bardzo chcial to muszą mnie zwolnic a potem zatrudnić od nowa na B2B?

Generalnie nie możesz teoretycznie przejść na "gorszą" umowę, bo istnieje ryzyko ze pracodawca mógł cię do tego zmusić, stąd taka śmieszna regulacja.

Jeśli chodzi o składki emerytalne to równie dobrze mozesz sobie sam odkładać...

0
xas222 napisał(a):

Ale np z tym ze nie mogę po umowie o prace przejsc na B2B w tej samej firmie to nie wiedzialem... czyli że jakbym bardzo chcial to muszą mnie zwolnic a potem zatrudnić od nowa na B2B? :)

To jest to samo. Od razu widać, że chodzi tu o przejście na samozatrudnienie.

Możesz podpisać umowę B2B z byłym pracodawcą, pod warunkiem, że będziesz wykonywał inne zadania (tak jakbyś pracował na innym stanowisku) niż na umowie o pracę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1