Jaką dziedzinę informatyki wybrać ?

0

Zastanawiam się, w jaki kierunek Informatyki uderzyć na dobre.
Czy wybrać Programowanie, jeśli tak, to jakie języki są według was przyszłościowe, oraz najlepsze do pracy? Z własnego doświadczenia, i obserwacji rynku :) Jak na razie będąc w szkole średniej umiem tylko Pascala oraz C, w przyszłym roku poznam podstawy C++. Powiem szczerze, że lubię programować, ale wydaje mi się, że to co robimy na lekcjach to łatwe rzeczy, a jak spojrzę czasami na forum, to wgl. nie wiem o co chodzi, więc nie mam pojęcia, czy poradziłbym sobie w pracy programując hardkorowe rzeczy :)

Mnie szczególnie w ostatnim czasie zainteresowały Sieci komputerowe, mimo że mało miałem jeszcze z nimi do czynienia w szkole :). Czytałem o kursach CISCO, po których podobno można znaleźć dobrze płatną pracę.
Podoba mi się to dlatego, że nie muszę tylko klepać kodu, ale ma się również do czynienia z fizycznym sprzętem, montując sieciówki.

Ale jak to się ma w rzeczywistości? Powiem szczerze, że nie wiem jak dokładnie wygląda praca sieciowca, czy programisty. Z opisów niewiele ma charakter 'rzeczywisty'.

Czym jeszcze można się zainteresować? Co byłoby dobrym kierunkiem? Chciałbym już na dobre obrać kierunek, i się rozwijać w tej jednej dziedzinie, bo jak to się mówi - albo jesteś dobry z jednego, albo z niczego.

Dzięki z góry za udział w temacie :)

1

Wybierz to, co lubisz robić. Jeżeli lubisz programować, to wybierz programowanie. Jeżeli interesujesz się bardziej sieciami, to wybierz sieci. Co do kwestii języków programowania, to wybierz jeden, w którym (jak wspomniałem wyżej) lubisz programować i stań się ekspertem w posługiwaniu się nim, a nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy. Jeżeli nie wiesz co lubisz, to nikt za Ciebie tej tajemnej wiedzy nie posiądzie.

A tutaj masz wykaz TIOBE (popularność języków programowania):
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

0
  1. Samo programowanie składa się z wielu poddziedzin: pisanie serwerów, skryptów, enterprise, api, stron, bigdata, systemów embdeded, mobile, zdychające nieco, ale ciągle potężne aplikacje desktopowe itd., trudne i dobrze płatne low-latency itd. itp.

I to się wszystko zmienia. (C++ jest mało wdzięczny dla zastosowań ucznia szkoły średniej: namęczysz się, a i tak nie wykorzystasz tego co oferuje do własnych potrzeb. Wiem, bo sam się chwilowo zraziłem do programowania właśnie jadąc na C z elementami obiektowości z dwóch plusów. Niby auczyłem się algorytmów i stuktur danych, ale fun z tego był średni)

  1. Praca programisty też się mocno różni w zależności od zastosowań, ale schemat wygląda tak:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Programowanie_zwinne

  2. Sporą część wieczorów w domu też się douczasz, bo albo musisz albo to co robisz w robocie nie jest do końca tym, co Cię najbardziej w programowaniu pociąga.

  3. Staraj się jak najszybciej korzystać z angielskiego do nauki. Po prostu mus, jeśli chcesz być cokolwiek na bieżąco.

0

Odradzałbym Tobie CISCO, tak naprawdę papierek nie da Tobie zatrudnienia, a umiejętności (wiele osób powtarza to tutaj).

Materiały CISCO są prawdopodobnie dostępne w sieci, moim zdaniem wydałbyś tylko pieniądze. Nie warto robić czegoś, co nie jest wymagane.

0

@Protected_48 nie do konca się z tobą zgodzę. Kursy CISCO są zwykle sensownie prowadzone. Na sporej części uczelni przedmioty związane z Sieciami są prowadzone właśnie wg tych kursów. Jasne że pdfy sobie mozesz ściągnąć, ale sednem tych kursów jest praktyka! Przeczytać to sobie można powieść :P Zeby się nauczyć sieci trzeba mieć pod ręką te kilka routerów i switchy i porozkminiać jakieś topologie i je skonfigurować. Innej rady nie ma.
Niby są takie zabawki jak dynagen i dynamips, ale potrzeba kombajnowatego komputera żeby symulować więcej niż 3-4 urządzenia sieciowe w ten sposób (wiem, bo korzystałem dość sporo do mojej pracy inżynierskiej).

0

Sprawdzałem kilka firm zajmujacych sie sieciami to wiele razy sie spotkalem ze w wymogach był CISCO na ktoryms poziomie przynajmniej(CCNA np). Jesli chodzi o programowanie to jara mnie to obecnie ale po prostu nie wiem czy podobac mi sie bedzie jak beda trudniejsze rzeczy.. wydaje mi sie ze to raczej trudno byc ekspertem w tej dziedzinie ;)

7

wydaje mi sie ze to raczej trudno byc ekspertem w tej dziedzinie

I dobrze. Dzięki temu ekspertów nie ma za dużo i płace są wysokie :P

0

Z tym masz rację, olbrzymią. :)
Czyli uważacie jednak, że kodowanie jest bardziej przyszłościowe?

0

Raczej przyjemne. Po co się zastanawiasz teraz, co konkretnie chcesz robić. Pójdziesz na studia i zmieni się wszystko. Zostaniesz jeszcze doktorem nauk humanistycznych. :P

0

Wole nie odkładać na później, tylko zająć się czymś sensownym, mam teraz sporo czasu :) Uczę się do matury, ale i tak mam czasu sporo.

0

Ani jedno ani drugie ci nie zaszkodzi. Sieciowcy też programują, chociaż trochę inne rzeczy. Koderzy też muszą często mieć pojęcie o sieciach przy niektórych projektach.

0

Rób teraz po prostu to co cię bardziej interesuję, to może nigdy nie będziesz stawał przed dylematami typu "co jest lepiej opłacalne/co jest prostsze/w czym jest więcej roboty".
Wiem po sobie, że takie spojrzenie na początku tylko przeszkadza i odbiera zapał.

Interesują cię sieci to drąż temat. Programowania też spróbuj, bo podstawy programowania w dowolnym wykorzystywanym obecnie języku ci się przydadzą. I nie patrz na to schematem "co lepsze (bardziej opłacalne)".

albo jesteś dobry z jednego, albo z niczego

Akurat w IT to się specjalnie nie sprawdza. Większość moich znajomych pracowała więcej niż jednym języku/technologii (w sensie np. zaczynali w Javie, potem poszli w .NET, a teraz siedzą w Pythonie).
Na stanowisku takiego projektanta/architekta szeroka wiedza jest bardzo ceniona. Nie bój się, że coś ci się nie opłaci, bo większość rzeczy, których się nauczyliśmy i tak procentuje potem, nawet jeśli pośrednio.

Jak nie szukasz na razie pracy to wybierz cokolwiek związanego z IT co będziesz lubił robić i tyle.
Jak będziesz szukał pracy to się douczysz pod konkretne stanowisko. Jak będziesz miał solidny fundament to douczysz się bardzo szybko.

0

Wielkie dzięki, o takie odpowiedzi mi chodziło :)
Czyli uważacie, że za szybko na ukierunkowanie.. najbardziej interesują mnie sieci właśnie, jestem ciekaw tego poznania, ale szukałem materiałów CISCO i jedynie książki do kupienia znalazłem, nic więcej, a jeśli już to w języku angielskim :( , przerobiłem sobie już cały materiał nt. Sieci komputerowych który będę miał w 4 klasie TI..

Jeśli chodzi o programowanie, czuję ogromną satysfakcję jak uda mi się coś zrobić, mam ogromny zapał, siedzę dopóki nie zrobię..ale tak jak mówię, wyjdzie w praniu czy temu podołam.

0

Bez angielskiego nie bierz się za informatykę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1