Przyszła praca jako progamista - Java, a moze nie? wybór i pare pytań

2

witam

Mam 17 lat. Od zawsze własciwie interesowała mnie cała tematyka dziedziny dumnie nazywanej informatyką. Postanowilem udac sie do technikum informatycznego - własnie kończe 2 klasę. Wyniki w nauce, szczególnie do przedmiotów "informatycznych" jesli moge tak to nazwac, mam bardzo dobre.
Zawsze ciekawiło mnie jak to jest pisać program, jak to działa, jak to jest połączone. Nigdy, jako młodszy niz obecnie, nie wiedzialem jak do tego podejsc, a szkoła ktora wybrałem dała mi porządny rozruch w tym temacie.

Idzie mi jak powiedzialem nienagannie (odpukac w niemalowane ;p) stąd w pewnym momencie wiedza ktorą uzyskiwalem w szkole na programowaniu troche mi nie starczyła - stąd jakis czas temu zaczalem sie kształcic w domu.

I tutaj zaczyna sie cały dylemat:
Nauczycielka podpowiedziała mi, zebym uczył się Javy - podobno ma przyszłosc, jest ciekawa itp.
Tak tez zrobiłem - miał być w szkole projekt, w ktorym jako w miare "kumaty" mialem wziac udział. Miał on na celu napisanie aplikacji ktora bedzie badac cos na temat skladnikow krwi. Niestety - nie wypaliło bo ktorys z uniwersytetów nie odpowiadał.

Mimo wszystko po czasie zaczałem sie jej uczyc, poznawać - jakos mnie ciagnelo do tego. Zapoznałem się z podstawami, mniej-wiecej pojęcia na temat tego jezyka, co sie w nim pisze i tak dalej.

Wyczytałem, że w javie głównie pisze sie aplikacje biznesowe, webowe dla wiekszych firm. Mowiono mi, ze sprawa nie jest zbyt ciekawa - czyli po prostu mozna sie w tym temacie zanudzic.. była to prawda?
Stąd moje małe zakłopotanie i zaniepokojenie, czy ja na prawde zmierzam w dobrym kierunku? Przyszłość wiążę z programowaniem i mam dylemat w którą strone się udać. Chciałbym cos umiec tak na prawde, porządnie, a nie po trochu z kazdego, dlatego szukam tego właściwego kierunku.
Zapoznałem się juz z podstawami tego jezyka, chce niedlugo zaczac cos o JSP/JSF, probowac laczyc programy z MySQL albo SQLite itd. stąd gdybym zaczał uczyc sie innego jezyka całe moje dotychczasowe starania poszły by na marne.

Obecnie moj znajomy (lat 18) bawi sie w tworzenie stron przez systemy CMS tj. wordpress, presta itd. Zaczyna PHP i sprawy w tym kierunku. Niedawno dostał prace w małej firmie ogrodniczej w moim miescie. Sprawa fajna - bo mozna zarabiac tworzac strony, nawet niezbyt skomplikowane moga przyniesc jakis zysk.
W javie natomiast - w moim wieku bedzie to niezbyt łatwe, a raczej awykonalne. Gdzieś słyszalem ze Hello World w php jest trywialne, w javie natomiast juz nie.

Stąd powstaje pytanie: cóż z tym zrobic? Kontynuować nauke javy ktora obecnie nie da mi jakiegos grosza na kwiaty dla ukochanej, czy też zajac sie stronami (a moze jedno i drugie?) Jesli nie jave - to co? czy aplikacje webowe są ciezkie pod wzgledem radosci z tworzenia jako pasjonat?

I: dlaczego Java a nie PHP? pytalem juz tyle osob, ale nadal nikt mi nie odpowiedział bezposrednio: co to jest aplikacja webowa napisana w javie, przykład, konkretny przykład takiej aplikacji. bylbym NIEZMIERNIE wdzieczny za tę informację

Troche sporo się rozpisałem, jesli ktos dotrwał do tego momentu bardzo dziekuje za przeczytanie i prosze o poswiecenie chwili na odpowiedz :) Przezywam kryzys zawodowy w wieku 17 lat, a to juz głupota :D

Pozdrawiam!!

0

Masz 2 drogi:

  • rob to co lubisz robic i miej w 4 literach opinie innych osob na ten temat
  • rob tak jak Ci dyktuja inni (koledzy, nauczyciele, mamusia, rynek)

W 1szym sposobie masz gwarantowane, ze sie:

  • nie zanudzisz
  • nie wypalisz
  • nie bedziesz chcial sobie odebrac zycia

W 2gim za to moze byc roznie.

Sam wybieraj czy niebieska czy czerwona pigulke chcesz lyknac ;)

P.S. Pisanie stronek w PHP za 50zl jest conajmniej komiczne.
P.S.2. Masz dziewczyne? Na pewno kreci Cie informatyka? haha

1

PHP ma zdecydowanie niższy próg wejścia, natomiast powiedziałbym, że w Javie zdecydowanie łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę jeśli ma się już doświadczenie.

PHP jest tak popularne głównie ze względu na tani hosting i łatwość pisania prostych stronek - wszak PHP został stworzony dla generowania HTMLa. Przy robieniu dużych aplikacji PHP ciężko się skaluje i już przestaje być fajny. Dodatkowo jest wielkim zbiorem WTFów.

Zresztą języki kaczo typowane nie są popularnym rozwiązaniem dla projektów z zespołami po kilkadziesiąt lub więcej osób (a zwłaszcza z dużą rotacją). Kacze typowanie znacząco utrudnia refaktoryzacje wspomagane IDE i jest bardziej błędogenne, więc jak ktoś nasra brzydki kod albo nastąpi zmiana wymagań funkcjonalnych to ciężko będzie to poprawić.

Wyczytałem, że w javie głównie pisze sie aplikacje biznesowe, webowe dla wiekszych firm. Mowiono mi, ze sprawa nie jest zbyt ciekawa - czyli po prostu mozna sie w tym temacie zanudzic.. była to prawda?

Zanudzenie nie zależy od języka. Generalnie wszystkim można się zanudzić :]
Java to gigantyczna plaforma, na JVM jest trochę dość popularnych języków (Scala, Groovy, JRuby, być może Clojure, Jython). U mnie w korpo dla przykładu można (jeśli się jest zdeterminowanym) przepchnąć projekt napisany w języku innym niż Java, C++ czy C#.

0

Czasem rozumiem o co chodzi z tymi wszystkimi programami w którym występują ludzie pokroju wróżbity macieja - przychodzą tam ludzie z tak schematycznymi pytaniami niczym matura...To forum to odzwierciedla.
Rób to co lubisz, inwestuj czas w programowanie i angielski ( i matme jak wybierasz się na studia ) - fajnie skończyć jakiś techniczny kierunek, przynajmniej nikt się nie doczepi że brak magistra przed nazwiskiem.

p.s nie zadawaj pytań tylko sam szukaj odpowiedzi, szczególnie takich jak "dlaczego Java a nie PHP? " - znalezienie odpowiedzi na nie samodzielnie da więcej niż tylko czekanie na odpowiedź.
p.s.2 oceny z technikum przekładają się na życie tak jak oceny z wok'u - do dzisiaj moje obcowanie z kulturą kończy się na teatrze telewizji.

1

Masz 2 drogi:

  • rob to co lubisz robic i miej w 4 literach opinie innych osob na ten temat
  • rob tak jak Ci dyktuja inni (koledzy, nauczyciele, mamusia, rynek)

Co to robienia tego co lubie - to to właśnie robię - problem mój polega na tym ze interesuje mnie "tworzenie oprogramowania" "programowanie", ale kierunku nie mam wyspecjalizowanego: czy wole tworzyc gry, aplikacje webowe czy jeszcze co innego. To moj.. "problem" :D

Co do 1 sposobu: mowisz o tworzeniu aplikacji webowych w javie? mowisz ze nie bede chciał targnac sie na zycie przez rutyne w pracy? ;)
Drugi: to pisanie stron internetowych?

P.S. Pisanie stronek w PHP za 50zl jest conajmniej komiczne.

Moze i komiczne haha, właściwie to nie w PHP. Mieszkam w miejscowosci nadmorskiej, kurort. Stad osoby majace wieksze domy wynajmuja mieszkania i poszukuja kogos kto zrobi im strone gdzie bedzie napisane gdzie to jest, jak jest super wysmienicie i jak mało chcą za jeden nocleg. Takie strony tworzył za pomoca HTML i CSS a zarabiał po 100-200zł od jednej ;) Wiadomo jakie pojecie maja 50 latkowie na ten temat trudnosci wykonania małej stronki.

P.S.2. Masz dziewczyne? Na pewno kreci Cie informatyka? haha

haha tak interesuje, a dziewczyne to mało powiedziane, kobieta cudo :D

dzieki za odp;)

2

"Co to robienia tego co lubie - to to właśnie robię"
To nad czym sie zastanawiasz? Rob to dalej!

Kiedys dojdziesz do takiego etapu, gdzie nie bedziesz uzywal okreslenia "jezyk programowania" i "praca" w jednym zdaniu :>

1

p.s nie zadawaj pytań tylko sam szukaj odpowiedzi, szczególnie takich jak "dlaczego Java a nie PHP? " - znalezienie odpowiedzi na nie samodzielnie da więcej niż tylko czekanie na odpowiedź.

Szukam szukam, nie martw sie. Po prostu nie moge znalezc odpowiedzi na to, dlaczego cos bardziej warto napisac w php niz w javie. I co piszą?

Zeby sprecyzowac co tak na prawde chce sie robic - trzeba wiedziec co w ogole moge zrobic. Co dany jezyk oferuje najlepiej. Tego niestety nie wiem, ale z czasem proboje sie dowiedziec. Piszac mala aplikacje w javie i chcac wystawic kod na ocene na forum wstawiam go z przeswiadczeniem, ze zrobilem praktycznie wszystko zle - bo skad mam wziac tak ogromne pojecie na ten temat, mysle ze to zdobywa sie pracujac, a nie uczac sie w domu.

p.s.2 oceny z technikum przekładają się na życie tak jak oceny z wok'u - do dzisiaj moje obcowanie z kulturą kończy się na teatrze telewizji.

Nie chodzi mi o oceny - raczej o umiejetnosc rozumowania, to że czasami mam racje ja, a nie nauczyciel. To ze po prostu.. jakos mi to programowanie podchodzi w gust ;p

1

@n0name_l

To nad czym sie zastanawiasz? Rob to dalej!

Taka prawda, masz racje ;). Rob to co sie lubi. Ale co w sytuacji, kiedy mysle: no fajnie byloby napisać sobie jakas aplikacje co sie laczy z baza danych, moze jakies odwzorowanie librusa, albo firmy przewozowej, sporo sie dowiem.. albo czekaj! moze napisze gre, moze 2d.. albo 3d..
I tak wyglada to całe moje przemyslenie, wiem ze wszystkiego w 1 jezyku i technologiach dla niego charakterystycznych nie napisze. Java podobno jest zbyt wolna do gier (chociaz przy obecnym postepie technologii wg mnie roznie moze z tym byc)

2

pytanie czy starczy mi czasu, zeby byc w czyms na prawde dobry, a nie typowym kowalskim klepiącym kod. Chodzi o to zeby nie byc we wszystkim po troche, tylko w czyms na prawde

Po prostu musisz zrozumiec, ze programowanie to jest forma sztuki. Za lat kilka jak bedziesz pisal pod siebie to bedziesz w stanie napisac na prawde wiele. Nawet nie znajac wszystkich tajnikow, etc. Po prostu chcesz napisac skrypt w pythonie umozliwiajacy na windowsie dostep do linuxowego terminala, bedziesz otwierac dokumentacje pythona i w bardzo krotkim czasie ogarniesz to bez problemu. Nie ma co sie uczyc na razie miliona jezykow, aspektow, itd. Po prostu pomysly zapisuj na kartce, bedziesz wiedzial jak zrealizowac ogolnie jakis projekt? To go zaczynasz analizowac dokladniej, a potem klepac kod.
Jak juz sie nauczysz programowac to nie wazne czy Ci bedziesz musial napisac firmware do rutera czy gre, zrobisz to.

1

No dobrze, to załóżmy, że bede kontynuował jave, jako że duzo juz temu czasu poswieciłem, a wydaje sie w miare fajne. (chociaz do tej pory nie ogarniam jak to dokładnie działa :D)

Teraz pojawia sie pytanie - chciałbym ogarnac te wszystkie frameworki, technologie tj. hibernate, spring, EJB, apache wicket, vaadin, JDBC, struts i wieele wiele innych. Nie mowie o wszystkich - ale od ktorej kolwiek.
Mniej-wiecej orientuje sie co do czego, ale jakbym miał opisać - noo.. to bylby problem, nie dokładnie tez moge zrozumieć to co czytam, a czytam na prawde duzo (w jezyku polskim i angielskim) jakie daja możliwości, ale tak faktycznie. Potrzebuje wymyslic jakis projekt, ktory chce zrealizowac - ale doslownie NIC nie przychodzi do głowy, ze wzgledu na to, ze nie wiem co moge. Moglbym niby napisać jakies obklepane przykłady programów i na nich sie uczyc - wporzadku. Ale chcac stworzyc cos nowego, innowacyjnego nie wiem jak sie do tego brac. Co ja moge, czego ja nie moge.

Polecacie leciec na całosc i wejsc w cały swiat javy EE - uczyc sie po kolei mimo ze czegos nie rozumiem z mysla ze kiedys załapie i pojdac na rozmowe kwalifikacyjna bede w stanie przedstawic pracodawcy ze cos umiem, ze studia i własna praca mnie wyszkoliły i wtedy BEDE w stanie napisac prawdziwą, użyteczna aplikacje dla jakiejs firmy - a bardziej jej klienta?

EDIT
No i własnie.. podajcie mi przykład aplikacji, która ktorys z was programistów, lub kto kolwiek inny napisał w javie EE uzywajac technologii tj. wymienione wyzej - hibernate, spring, wicket i tak dalej dla kogos poważnego: czyt. klienta w firmie lub własnego klienta/znajomego. To mi bardzo rozświeli zycie :D

1

@azalut przykłady projektów które miałem okazję pisać w Javie w różnych firmach:

  • aplikacja pozwalająca na skanowanie infrastruktury informatycznej i pozyskiwanie informacji o szczegółach tej infrastruktury (ile i jakich serwerów, routerów, switchy innych urządzeń tam jest, jakie mają systemy operacyjne, jakie serwery aplikacyjne, serwery bazodanowe, jaką mają konfigurację sprzętową etc etc), a także aktualizowanie tych informacji
  • aplikacja do automatycznego przeprowadzania testów (stosująca algorytmy progresywnego doboru pytań)
  • aplikacja do obsługi wyszukiwania i bookowania lotów
1

@Shalom O to mi chodziło. Widze ze nie taki diabeł straszny jak go malują, mysle ze wlasnie takie cos mnie interesuje, co mnie cieszy podwojnie ;)

Gdyby jeszcze kilka osob mogło sie wypowiedziec jak kolega wyżej bylbym naprawde wdzięczny!

Moglbym Cie jeszcze prosic, zebys mi powiedział jakich frameworkow i technologii uzywales podczas tworzenia tych projektów? Wszystko byles w stanie napisac czy bylo co czego nie wiedziales i musiales sie doedukowac?

Jak wyglada tworzenie takiej aplikacji? przychodzi klient i mowi co chce, przyjmujecie projekt, co dalej? - tak czysto z ciekawosci :D
I również z ciekawosci - czy java daje możliwość np. napisania bota do gier? wiele osob w moim zyciu programowanie, przez swoje niezwykłe zamiłowanie do gier MMO, kojarzyło tylko z pisaniem cheatów i botów :D i tak mnie w sumie zastanawia, czy java da rade?

0

"Nie taki diabeł straszny"? ;] Pierwsza i trzecia aplikacja to soft pisany przez 50+ osób przez kilka lat ;) Bo z takim softem jest tak że nie wystarczy go po prostu "napisać" tylko żeby na nim zarobić trzeba pisać nowe wersje za które klient płaci :P
Zresztą to akurat były aplikacje nie pod konkretnego klienta a aplikacja pisane z myślą o wielu potencjalnych klientach.
A jakie technologie? Spring (Core, AOP, MVC, WebFlow), Freemarker, JSTL, Hibernate, JPA, jQuery, YUI, Dojo

0

IMHO Java to dobry język na początek bo uczy zasad dobrego designu (w przeciwieństwie do C++). Potem nikt Ci nie broni nauczyć się innego języka.
Natomiast jeżeli chodzi o szybki zarobek to pewnie PHP byłyby lepszy.

0

Jak nie umiesz pisać programów to pisz książki albo zaimplementuj w Javie exploit CVE-2013-0422. Pójdzie za 30-40$. Nie no żart nie rób tego. Tak na serio to dołącz do jakiegoś projektu, najlepiej pracując w zespole zdobędziesz doświadczenie no i nauczysz się pracować w zespole.

1

Java to dobry język na początek bo uczy zasad dobrego designu (w przeciwieństwie do C++)

To, że problemem jest dla Ciebie ładne pisanie w C++, nie oznacza, że jest nim dla każdego - C++ uczy tak samo jak C, a efekt jak po javie/C# uzyskasz taki sam, jeśli na start będziesz używał obiektowości.

0
azalut napisał(a):

P.S. Pisanie stronek w PHP za 50zl jest conajmniej komiczne.

Moze i komiczne haha, właściwie to nie w PHP. Mieszkam w miejscowosci nadmorskiej, kurort. Stad osoby majace wieksze domy wynajmuja mieszkania i poszukuja kogos kto zrobi im strone gdzie bedzie napisane gdzie to jest, jak jest super wysmienicie i jak mało chcą za jeden nocleg. Takie strony tworzył za pomoca HTML i CSS a zarabiał po 100-200zł od jednej ;) Wiadomo jakie pojecie maja 50 latkowie na ten temat trudnosci wykonania małej stronki.

Takie stronki już się nie pisze tylko wyklikuje.
Jest kilka serwisów od tego, m.in. http://pl.wix.com/

A co do tematu Java vs PHP:

Java:

  • więcej dobrze płatnych ofert z dobrych firm a nie "firemek"
  • częściej wykorzystywana w przetwarzaniu danych biznesowych (finanse, księgowość)
  • język prawie uniwersalny - może służyć do do obliczeń, wizualizacji, webdev, mobile itd
  • dość dużo do nauki

PHP

  • łatwy do nauki i robienia "stronek"
  • oferty pracy zdominowane przez małe, niepoważne firmy (szukamy administratora ze znajomością cięcia grafiki)
  • szybko daje się zrobić duży serwis - język skryptowy i dynamicznie typowany
  • owszem, skalowalny (Facebook, Allegro itd), ale raczej stosowany do serwisów nie-finansowych (pewnie przez konwersję w stylu WTF wszystkiego na wszystko w locie) - bo jednak decimal jest (BCMath)
0

Nie będę zakładał tematu napiszę tutaj. Słabo znam Javę, ale może czas poznać. Czy pisanie programu bazodanowego z wieloma okienkami i różnymi kontrolkami będzie w Java szybsze (szybsze w tworzeniu) niż np. w C oraz MySql C Connector?

0
mcoder napisał(a):

Nie będę zakładał tematu napiszę tutaj. Słabo znam Javę, ale może czas poznać. Czy pisanie programu bazodanowego z wieloma okienkami i różnymi kontrolkami będzie w Java szybsze (szybsze w tworzeniu) niż np. w C oraz MySql C Connector?

To zależy co masz na myśli.
Jeśli gołe C to odpowiedź brzmi TAK.
Jeśli Java kontra C++ Builder to może być różnie, z tym że C++ Builder to produkt niszowy, a Java nie.

Ale Java raczej wygra. Z powodów raczej ludzkich niż technologicznych:

  • C++ ma co najmniej 4 sposoby na przekazanie obiektów (wartość, referencja, wskaźnik, sprytny wskaźnik), Java - 1, czyli nie zastanawiasz się tylko robisz
  • C++ ma słabe RTTI, przez co jest mniej dynamiczny

Zajrzyj tutaj:
https://netbeans.org/kb/70/java/gui-db.html

1

@Shalom

"Nie taki diabeł straszny"? ;] Pierwsza i trzecia aplikacja to soft pisany przez 50+ osób przez kilka lat ;) Bo z takim softem jest tak że nie wystarczy go po prostu "napisać" tylko żeby na nim zarobić trzeba pisać nowe wersje za które klient płaci :P

Chodzi mi raczej o to, ze nie sa takie nudne jak mi sie wydawało :D co do trudnosci wykonania - spodziewam sie ze jest ponadprzecietna

A jakie technologie? Spring (Core, AOP, MVC, WebFlow), Freemarker, JSTL, Hibernate, JPA, jQuery, YUI, Dojo

  1. To znaczy, ze uzywacie technologii korzystajacych z JavaScript? W takim razie webservisy javowe i aplikacje moga byc łączone z js? jesli pouczylbym sie go - bylby przydatny w tym kierunku rozwoju i nie kolidowalby - a raczej czy wspolpracowalby z aplikacjami webowymi javy?(nie chce pytac - czy sie opłaca bo to glupie pytanie ;p kazda wiedza sie oplaca)

  2. Czy w JSP lub podobnych jestem wstanie napisac (wraz z CSS i HTML) takie strony jak w PHP? (chodzi mi raczej o to - czy to wyglada podobnie. czy za pomoca jsp/jsf + css i html zrobie strone, w ktorej bedzie jakis ladny wyglad, bedzie mozliwosc logowana sie i dodawania uzytkownikow - stad i tez baza danych jakas - wiem ze w PHP sie da - w javie dziala podobnie/tak samo?)

@0x200x20 :

IMHO Java to dobry język na początek bo uczy zasad dobrego designu (w przeciwieństwie do C++). Potem nikt Ci nie broni nauczyć się innego języka.

No tak myslalem, ale jesli przykladowo - poswiecilbym pol roku na jave, drugie pol na C++ a jeszcze jedno pol na c# daje to 1.5 roku i umiem po troche kazdego, a uczac sie jednego juz bym jakas wiedze "przyjemniejszą" posiadał. Dlatego chce wybrac cos i cos o tym czyms wiedziec :) (nie zakladajac oczywiscie ze reszta jest mi zbedna i nie warto tego umiec - absolutnie! ale wybrac jeden, konkretny kierunek i na niego klasc nacisk, a reszte traktować "dorywczo")

@vpiotr :

Java:

  • więcej dobrze płatnych ofert z dobrych firm a nie "firemek"
  • częściej wykorzystywana w przetwarzaniu danych biznesowych (finanse, księgowość)
  • język prawie uniwersalny - może służyć do do obliczeń, wizualizacji, webdev, mobile itd
  • dość dużo do nauki

PHP

  • łatwy do nauki i robienia "stronek"
  • oferty pracy zdominowane przez małe, niepoważne firmy (szukamy administratora ze znajomością cięcia grafiki)
  • szybko daje się zrobić duży serwis - język skryptowy i dynamicznie typowany
  • owszem, skalowalny (Facebook, Allegro itd), ale raczej stosowany do serwisów nie-finansowych (pewnie przez konwersję w stylu WTF wszystkiego na wszystko w locie) - bo jednak decimal jest (BCMath)

3)Wniosek jest taki, ze uczac sie javy stawiam na wyzsze zarobki i wieksze perspektywy rozwoju zawodowego w przyszlosci, a stawiajac na PHP na drobne zarobki juz nie dlugo, powiekszajace sie z czasem - ale nie dorównujace tym z specjalizacji "javowej" powiedzmy (zakladajac ze wszystko pojdzie po mojej mysli = z tematyki javy bede w miare kumaty ;) ), racja?
php naucze sie szybciej - ale jest mniej uzyteczna, javy bede uczyl sie znacznie dluzej - ale uzytecznosc wzrasta wraz z poziomem potrzebnej wiedzy

0

To znaczy, ze uzywacie technologii korzystajacych z JavaScript? W takim razie webservisy javowe i aplikacje moga byc łączone z js?

Ano to jest akurat dość oczywiste. Albo korzysta się z komponentowych zabawek jak Richfaces (JSF), Wicket, Vaadin czy GWT/GXT albo trzeba frontend robić za pomocą html5 i javascript (jeśli bawisz się np. Spring MVC)
ad.2. Tak

1

Czyli właściwie każda strona bedzie sie opierać o html + css + dodatkowe technologie i języki?

Teraz jawi sie pytanie: jak sie tego wszystkiego uczyc po kolei?
@Shalom - z te go co widze znasz nie mało technologii, w prawie kazdym twoim poscie pojawiła sie nazwa, której nie znalem i sprawdzałem na googlach. Podejrzewam, ze nie tylko znasz ich nazwy, ale swobodnie sie nimi posługujesz. Jak ogarnac tyle technologii, co do czego, co jest alternatywa do czego, dlaczego to a nie inne, jak działa.

Moge wiedzieć jak zdobyłeś tę wiedzę? ksiazki? internet? studia? moze jakies lekcje dodatkowe?

Ilosc materiału wydaje sie.. przeogromna.

Jak otwieram strone-tutorial do Springa, Hibernate, JSP itd. to moim oczom ukazuje sie rzecz niebywała - otóż kazdy twierdzi ze pisane prosto, a ja dalej nie wiem skad te 150 linii kodu i co one robią, ale twórca wychodzi z założenia ze juz wiem po co pliki .xml i co sie w nich znajduje (a nie wiem). Wiec gdzies "podswiadomie" musi istnieć jakas kolejnosc nauki w tym temacie.

Jak zacząć się uczyć tych wszystkich technologii? by umiec tworzyc aplikacje dumnie nazywane webowymi (lub tez jakies ladne aplikacje desktopowe itp.)

0

Osobiście polecałbym zacząć od Springa. Głównie dlatego że jest dość "uniwersalny" tzn ma cała masę różnych technologii i bardzo często łączy sie go z innymi technologiami. Dokumentacja dokumentacją, ale na sam początek warto odpalić jakiś tutorial żeby zobaczyć "co trzeba zrobić żeby to w ogóle zadziałało". np.:
http://courses.coreservlets.com/Course-Materials/spring.html
A jak sie nauczyć? Pisząc. Ogarnij podstawy jakiejś technologii a potem coś w niej napisz. Od samego czytania programistą nie zostaniesz.

1

Tak ogladam tutoriale dot. Springa i innych takich bardziej znanych frameworków i wszedzie piszą cos o JSP / JSF, może warto od tego zaczac? jakies podstawy JDBC, a potem dopiero Spring, zebym wiedział gdzie jestem i co robie, hmm @Shalom?
Czy Od razu z grubej rury Springa zaczac? tylko z poczatku nie bede jarzył co do czego

A jak sie nauczyć? Pisząc. Ogarnij podstawy jakiejś technologii a potem coś w niej napisz. Od samego czytania programistą nie zostaniesz.

Tak też próbuje, tylko coś mi brak pomysłów.. macie może jakies "kopalnie" natchnienia, gdzie szukac weny tworczej? :D

Ogolnie obecnie jestem na etapie co to ramka, wlasnie zaczynam bawic sie Swing i te listenery zeby działały mi jakies przyciski ktore cos tam robią. Moze to załapie niedlugo, a to juz cos - bo odstepstwo od konsoli. Zawsze to jakas innowacja prawda :)

0

Może warto ogarnąć trochę podstaw javowej webówki w postaci serlvetów i JSP przed nauką Spring MVC / Webflow. Ale do Spring Core czy AOP jest ci to zbędne.

1

@Shalom A moze byłbys w stanie odpowiedziec, do czego jest ten spring? chodzi mi o to jakie ma przede wszystkim zastosowania, co nim można zrobic? (tj. JDBC czy Hibernate tworzymy bazy danych, JSP działa troche jak PHP, a Spring działa jaak?)
Wiem ze dzieli sie on na różne modele typu IoC, MVC(model-view-controler), CORE, AOP i inne, ale zielonego pojecia nie mam jak to działa i w przypadku jakiej aplikacji to wykorzystać. Czytam o tym ale wszedzie jakos tak.. "po informatycznemu" napisane :D

Moge liczyc na mała specyfikacje Springa, co mi on da, czego sie naucze?

0

Głównym elementem Springa jest kontener IoC czyli takie cudo które pozwala na "składanie aplikacji". Co to znaczy? Zwykle aplikacja składa się z wielu współpracujących obiektów klas. Problem pojawia sie kiedy trzeba te obiekty ze sobą "powiązać" albo trzeba jakiemuś obiektowi przekazać referencje do innego obiektu (np. do obiektu DAO do komunikacji z bazą danych) bo może się okazać że musimy przez pół aplikację pchać tą referencję aż do miejsca gdzie ten obiekt sobie tworzymy. Jest to mocno problematyczne, szczególnie że często nagle sie okazuje że potrzebujemy znów jakiś inny obiekt i trzeba znów kombinować. Kontener IoC załatwia to za nas. My w danej klasie specyfikujemy tylko jaki obiekt chcemy dostać (zwykle jest to jakiś Singletonowy serwis który cośtam dla nas wykonuje, np. komunikuje się z bazą danych) a kontener nam go "wstrzykuje".
MVC to jest springowy moduł do pisania aplikacji webowych typu request-response.
AOP to jest springowy moduł do obsługi programowania aspektowego - programowanie aspektowe pozwala "wstrzykiwać" kawałki kodu na przykład przed wywołaniem jakiejś metody, albo po wywołaniu. Po cóż nam coś takiego skoro możemy ręcznie ten kod tam wpisać? Po to żeby nie mieszać :) Wyobraź sobie że chcesz dopisać do każdej metody loggera w którym będziesz zapisywał jaka metoda się wywołuje. Bez sensu byłoby dopisywać ten sam kawałek kodu dla każdej metody (i do tego niepotrzebnie jeszcze zaciemniać kod metody biznesowej jakimiś logowaniami). Albo chcesz żeby wszystkie metody komunikujące się z bazą danych nagle stały się transakcyjne - możesz wszędzie pisać ręcznie otwieranie i zamykanie transakcji ale znów musisz się upisać jak głupi i będziesz zaciemniał właściwy kod tych metod. Aspekty pozwalają na definiowanie takich abstrakcyjnych funkcjonalności cross-cutting (czyli takich które są wspólne dla zupełnie niezwiązanych ze sobą obiektów) i aplikowanie ich w wybranych miejscach.

0

Czytam sobie wątek po łebkach i śmiem sądzić, że ty azalut bardziej lubisz gadać niż programować. Stwierdziłeś, że łebówka jest nudna, a mnie się wydaje, że przeceniasz swoje umiejętności i tak naprawdę to bardzo mało wiesz o prawdziwych systemach informatycznych. Nie zrażaj się pagórkami i próbuj do skutku, aż osiągniesz to co chcesz. Niestety tego za Ciebie nie zrobi żaden nowoczesny język ani framework.

0

polecam sprawdzić ten wątek, jeśli chodzi o założyciela tego tematu. Raczej z programowanie obiektowym nie miał do czynienia a łapie się za frameworki.

http://4programmers.net/Forum/Java/215938-mini-baza_danych_uczniow_prosze_o_krytykepochwale?view=unread

1

Czytam sobie wątek po łebkach i śmiem sądzić, że ty azalut bardziej lubisz gadać niż programować. Stwierdziłeś, że łebówka jest nudna, a mnie się wydaje, że przeceniasz swoje umiejętności i tak naprawdę to bardzo mało wiesz o prawdziwych systemach informatycznych. Nie zrażaj się pagórkami i próbuj do skutku, aż osiągniesz to co chcesz. Niestety tego za Ciebie nie zrobi żaden nowoczesny język ani framework.

Polecam czytać dokładniej ;) nigdzie nie chwaliłem się, ze cos juz umiem, ze coś duzego i fajnego stworzyłem. Pisałem ze całkiem nie najgorzej potrafie to zrozumieć jak się zawezmę. Nie umiem zadnego frameworka, ani nawet dobrze obiektowości w jezykach, bo dopiero co ją zaczynam (nie siedzie w tym nawet 2 miesiace, dobrze jak miesiąc). Pisałem ze dopiero zaczynam uczyc sie tworzenia gui w swingu. Na najbliższe uwagi odpowiadam - nie, nie przeceniam umiejetnosci, wrecz je zaniżam ;p i nie, nie jestem ekspertem. To ze duzo gadam nie znaczy ze mało pisze :D
e-e, nie twierdziłem ze webowka jest nudna, tylko ze KTOŚ MI POWIEDZIAŁ ze tak jest, a to różnica. Swojej opinii jeszcze nie wyrobiłem i miedzy innymi po to stworzylem ten temat zeby ja wyrobic.

polecam sprawdzić ten wątek, jeśli chodzi o założyciela tego tematu. Raczej z programowanie obiektowym nie miał do czynienia a łapie się za frameworki.

Tak, racja, to moj temat. Zaczalem go bo napisalem pierwszą aplikacje i ktos podpowiedział mi na tym forum zebym tak wlasnie zrobil - pouczyl sie, cos napisał i dał do oceny. Tak tez zrobilem. Widze ze popełniłem tam nie mało błedów - ale skad moglem o nich wiedziec, skoro nikt mnie tego nie uczy, a jedyne co wiem to to co wyczytam w internecie. Napisalem jak umiałem - wyszło jak wyszło, teraz aby wyciagnac jak najwiecej z tych bledów ;)
Za frameworki sie nie łapie jeszcze, w zadnym wypadku. Po prostu z ciekawosci sprawdzam co mnie czeka, a ucze sie tego co powinienem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1