JavaFX ładowanie obrazów getResourceAsStream

0

Witam!
Problem następujący: po zapakowaniu w Runnable Jar nie widzi obrazów. Natomiast kiedy w programie próbuję użyć this.getClass().getResourceAsStream() to mi rzuca wyjątkiem Exception in Application start method java.lang.reflect.InvocationTargetException

Struktura programu:
5ffe60a832.png

Kod wygląda następująco:

void loadGraphics() {
		Image image = new Image(this.getClass().getResourceAsStream("file:/images/back.png")); //Ten sposób nie działa
		backIco = new ImageView();
		backIco.setImage(image);
		backIco.setFitHeight(28);
		backIco.setFitWidth(28);

		upIco = new ImageView(new Image(new File("images/up.png").toURI().toString())); //Tu jest wszystko ok do czasu exportu
		upIco.setFitHeight(28);
		upIco.setFitWidth(28);
		
		newFileIco = new ImageView(new Image(new File("images/add.png").toURI().toString()));
		newFileIco.setFitHeight(28);
		newFileIco.setFitWidth(28);
		
		newDirIco = new ImageView(new Image(new File("images/folder.png").toURI().toString()));
		newDirIco.setFitHeight(28);
		newDirIco.setFitWidth(28);
		
		deleteIco = new ImageView(new Image(new File("images/error.png").toURI().toString()));
		deleteIco.setFitHeight(28);
		deleteIco.setFitWidth(28);
	}

Próbowałem praktycznie wszystkiego:

Image image = new Image(this.getClass().getResourceAsStream("file:/images/back.png"));
Image image = new Image(this.getClass().getResourceAsStream("file:images/back.png"));
Image image = new Image(this.getClass().getResourceAsStream("/images/back.png"));
Image image = new Image(this.getClass().getResourceAsStream("images/back.png"));

Importy są ok.
ImageIO potrzebuje obiektu typu BufferedImage a mi potrzebny jest ImageView, więc też nie wchodzi w grę.

Jak to zrobić, aby zarówno w Runnable Jar jak i IDE wszystko śmigało?
Pomocy, bo mózg mi od tego paruje, czuję się jak debil (i słusznie!)...

EDIT
Jeszcze stacktrace:

Exception in Application start method
java.lang.reflect.InvocationTargetException
	at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
	at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:62)
	at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:43)
	at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:497)
	at com.sun.javafx.application.LauncherImpl.launchApplicationWithArgs(LauncherImpl.java:389)
	at com.sun.javafx.application.LauncherImpl.launchApplication(LauncherImpl.java:328)
	at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
	at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:62)
	at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:43)
	at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:497)
	at sun.launcher.LauncherHelper$FXHelper.main(LauncherHelper.java:767)
Caused by: java.lang.RuntimeException: Exception in Application start method
	at com.sun.javafx.application.LauncherImpl.launchApplication1(LauncherImpl.java:917)
	at com.sun.javafx.application.LauncherImpl.lambda$launchApplication$155(LauncherImpl.java:182)
	at java.lang.Thread.run(Thread.java:745)
Caused by: java.lang.NullPointerException: Input stream must not be null
	at javafx.scene.image.Image.validateInputStream(Image.java:1128)
	at javafx.scene.image.Image.<init>(Image.java:706)
	at files.explorer.GUI.loadGraphics(GUI.java:33)
	at files.explorer.GUI.start(GUI.java:156)
	at com.sun.javafx.application.LauncherImpl.lambda$launchApplication1$162(LauncherImpl.java:863)
	at com.sun.javafx.application.PlatformImpl.lambda$runAndWait$175(PlatformImpl.java:326)
	at com.sun.javafx.application.PlatformImpl.lambda$null$173(PlatformImpl.java:295)
	at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
	at com.sun.javafx.application.PlatformImpl.lambda$runLater$174(PlatformImpl.java:294)
	at com.sun.glass.ui.InvokeLaterDispatcher$Future.run(InvokeLaterDispatcher.java:95)
	at com.sun.glass.ui.win.WinApplication._runLoop(Native Method)
	at com.sun.glass.ui.win.WinApplication.lambda$null$148(WinApplication.java:191)
	... 1 more
Exception running application files.explorer.GUI

Linki, które przeczytałem, lecz nie znalazłem rozwiązania:

1
 this.getClass().getResourceAsStream("file:/images/back.png") 

Będzie przeszukiwało lokalizacje, w której znajduje się klasa.
Nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie ale możesz spróbować użyć zamiast tego :

 this.getClass().getClassLoader().getResourceAsStream("/images/back.png") 

W tym wypadku poszukuje pliku od folderu głównego

1

Zobacz czy w Runnable Jar w ogóle te pliki lądują.

0

Zarówno @Wibowit jak i @okcam bardzo mi pomogliście, dziękuję!
Spróbowałem: this.getClass().getClassLoader().getResourceAsStream("/images/back.png"), ale nic nie zdziałałem, więc otworzyłem Winrarem mojego runnable jara i oto co widzę - pliki nie znajdują się w folderze images tylko są "luzem" wrzucone do jara.
Oto linia, która zadziałała: new Image(this.getClass().getClassLoader().getResourceAsStream("back.png"))

Czemu tylko nie wrzuca tego z folderem jak być powinno? (Tak z ciekawości)

P.S. Zaakceptowałbym obydwie odpowiedzi, ale nie mogę, więc wybrałem osobę, która ma mniej reputacji, mam nadzieję @Wibowit, że się nie gniewasz :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1