Jakie technologie są wykorzystywane przy webowej Javie - prośba o analogię do PHP

0

W PHP mamy Apache/Nginx, wszystko startuje od pliku index.php umieszczonego w katalogu public, a aplikacje zazwyczaj tworzy się z wykorzystaniem jakiegos frameworka MVC typu Zend/Laravel/Symfony + jakiś ORM np. Doctrine itd. Jak to wygląda z perspektywy Javy?

Jeżeli opanowałem już podstawy i potrafię tworzyć jakieś bardziej złożone programiki konsolowe z wykorzystaniem swojej wiedzy to co teraz? Byłbym wdzięczny gdybyście mi podali hasło co dalej muszę się nauczyć i jakiej wiedzy szukać oraz w dwóch słowach (jeżeli się da) porównać to do czegoś co jest mi już znane czyli PHP. Znacznie mi to ułatwi wprowadzenie i odnalezienie się w tym gąszczu technologi które kojarzę tylko hasłowo (JEE/Tomcat/Spring/Hibernate itd.).

4

Java EE (Enterprise Edition) jest to już dosyć leciwa technologia do tworzenia apek webowych. Większość tworzy się teraz w** Spring Framework**. Wg mnie nie warto się uczyć JavyEE - spójrz chociażby na stos technologiczny na Java Devów - spring spring spring. Spring oferuje Ci możliwość tworzenia apki we wzorcu mvc.

Do komunikacji z relacyjną bazą używa się głównie ORMa **JPA **(java persistance api). Aby używać JPA konieczna jest jakaś tego implementacja - najpopularniejsza to Hibernate.

Serwery aplikacji - Weblogic, Glassfish, Jboss. Najpopularniejszy web kontenerem jest Tomcat. Jeżeli zaczynasz ze springiem to nie ma sensu korzystanie z mocno rozbudowanych serwerów, tylko właśnie z kontenera.

Jeżeli masz zamiar zacząć ze Springiem (a to chyba najsensowniejsza droga) to poczytaj sobie o Spring Boot, i od tego wystartuj ;)

0

Wielkie dzieki o cos takiego mi chodzilo :)

5

Chyba nie do końca bo niewiele z tego co napisał @Mikey jest prawdą ;]
Java EE to platforma do tworzenia aplikacji biznesowych. Zawiera między innymi framework webowy (JSF) ale to tylko jeden z wielu komponentów. Twierdzenie że jest to technologia "leciwa" jest śmieszne. Fakt że pierwsza wersja wyszła bardzo dawno temu, ale wersja 7 jest z 2013 a już można korzystać z bety dla wersji 8, która będzie miała release w tym roku.

Kolejnym komicznym stwierdzeniem jest pisanie że nie warto uczyc się Javy EE bo wszyscy korzystają ze Springa... a potem zasugerować żeby uczyc się JPA, które jest częścią Javy EE :D To samo tyczy się zapewne też CDI, JTA, JAX-WS, JMS, JAXB, JSTL i wielu innych technologii Javy EE których z powodzeniem używa się nawet jeśli aplikacja stoi na Springu.

0

@Shalom czy w takim razie mógłbym Cie prosić o sprostowanie i hasłowe podanie (najlepiej w kolejności) czym się teraz zainteresować?

0

Chodziło mi o coś takiego Czyli co po kolei muszę się nauczyć znając już Core Jave, bo ilość tych technolog mi tak namieszała, że nie wiedziałem co dalej.

0
Krzywy Mleczarz napisał(a):

Chodziło mi o coś takiego Czyli co po kolei muszę się nauczyć znając już Core Jave, bo ilość tych technolog mi tak namieszała, że nie wiedziałem co dalej.

jak już tak totalnie nie wiesz gdzie łapy wsadzić to to może Ci pomóc https://www.packtpub.com/application-development/java-ee-7-glassfish-4-application-server - znajdziesz pdfa w necie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1