Czy serwlety są jeszcze wykorzystywane?

0

Witam,

Pytanie tak jak w temacie. Czy serwlety jeszcze się wykorzystuje? Nie mogę sobie wyobrazić użyteczności serwletu jeśli np. korzystam z JSF.

Patrząc na ogłoszenia o pracę to jeszcze się nie spotkałem żeby w wymaganiach była znajomość serwletów.

Czy serwlety to już prehistoryczna i powoli zapominana część Javy EE?

0

I tak i nie. Raczej nikt nie klepie apliakacji webowych na gołych servletach, ale z drugiej strony jak chcesz napisać własny framework webowy to innej drogi nie ma :) Więc dużo zależy od tego co konkretnie chcesz zrobić.
Poza tym warto mieć przynajmniej blade pojęcie o servletach i filtrach żeby potem rozumieć co sie dzieje "pod spodem" frameworka którego używasz. Szczególnie istotne staje się to podczas debugowania kodu ;]

0

To znaczy, że taki JSF i inne frameworki webowe były tworzony za pomocą serwletów? :-P

0

Oczywiście że tak. Widać to na przykład w konfiguracji xml-owej springa(najbardziej chyba popularnego frameworka).Według mnie lepiej wiedzieć co to servlety itd. i zrobić jakieś proste aplikacje na nich żeby rozumieć idee i sposób działania aplikacji webowych w javie

0

Oczywiście, że są wykorzystywane. Jednak przez te wszystkie lata zostały obudowane przez frameworki tak, że zazwyczaj nie ma potrzeby bezpośredniej implementacji logiki na poziomie samego serwletu.

0

a czy jest jakaś alternatywa dla Servletów bo jak rozumiem niektóre frameworki opakowują je, jednakże nadal one gdzieś istnieją...Z tego co wiem to servlet zajmuje się przetwarzaniem request/response(taki kontroler w modelu MVC). Co należałoby zmienić żeby nie używać servletu w aplikacji webowej?

1

Ale tak całkiem w ogóle? Nie da się. Bo jak ktoś wklepie adres twojej strony w przeglądarkę to wysyła request HTTP i coś go musi obsłużyć a potem odesłać response. Ale później możesz za pomocą jakiegoś Angulara wszystko pchać ajaxem albo jakimiś websocketami. Niemniej jednak początek komunikacji musi być taki a nie inny ;]

0

@Shalom no nie ma aż tak, że nie ma alternatywy. Zawsze pozostaje np. protobuf i sockety. Nawet da sie w tym spiąć aplikację web z Angularze, bo są porty protobufa dla JS. Pytanie pozostaje takie samo jak zwykle... po co?

0

Są jeszcze portlety, chociaż nie wiem czy to też nie jest powiązane z servletami.
Wydaje mi się też że np. Play 2 Framework nie używa servletów i jest całkowicie osobne podejście.

Ale mocno gdybię, więc proszę kogoś bardziej doświadczonego o potwierdzenie/sprostowanie.

0

Play używa trochę innego modelu, ale można taką apkę uruchomić w kontenerze serwletów i gdzieś tam pod spodem będzie śmigał serwlet.

Co do portletów to są to moduły do budowania portali, czyli takie niezależne elementy aplikacji webowych. Przykładowo portletem może być nasz mikroblog z 4p :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1