JEE połączenie z bazą danych[teoria]

0

Cześć
Chciałem się Was zapytać czy pisząc jakąś aplikację wykorzystując przy tym EJB 3 do łączenia się z bazą danych + servlet i baza danych mogę łączyć się z bazą danych korzystając z czystego sterownika JDBC pozbawionego mapowania ORM znanego z SE.
W standardzie EJB 3 i "chyba" serwerów np. GlassFish 3.+ jest JPA czyli korzystanie z mapowania obiektowo-relacyjnego jednak mnie interesuje czy mogę bez problemu korzystać ze zwykłego sterownika opartego o relacje. Korzystając z JPA JDBC też wykorzystuje jeśli się nie mylę jednak chciałbym całkowicie pozbawić aplikację mapowania.

0

Możesz, tak jak robiło się to w EJB 2.1 za pomocą Bean Managed Persistance, pytanie tylko czy warto? :P

0

Możesz korzystać bezpośrednio z JDBC. Specyfikacja tego nie zabrania.

0
Rudolf_AS napisał(a):

Możesz korzystać bezpośrednio z JDBC. Specyfikacja tego nie zabrania.

tzn. na zasadzie bezpośredniego czytania z bazy tak jak w SE omijając całkowicie EJB?

0

Możesz, ale wpychanie całej logiki do warstwy prezentacji jest głupie. Poczytaj coś o MVC/MVP.

0
Shalom napisał(a):

Możesz, ale wpychanie całej logiki do warstwy prezentacji jest głupie. Poczytaj coś o MVC/MVP.

Niekoniecznie głupie. Czasami bywa uzasadnione. Kiedyś brałem udział w projekcie, gdzie wiekszość danych przechodziła przez JPA, ale było kilka miejsc krytycznych ze względu na wydajność i tam było użyte czyste JDBC. Rodziło trochę problemów, ale dawało radę :)

0

Ale co ma użycie JDBC do wpychania wszystkiego do jednej warstwy? Używanie JDBC jest ok, ale robienie 1-warstwowej aplikacji zwykle nie jest.

0

A jeszcze mam pytanie odbiegające. Będę chcial sobie przetestować wczytywanie z pliku xml i json czy aby to zrobić mogę jak w javie se stworzyć obiekt który mi to obsłuży a później to przekazać do EJB czy coś w ten deseń?

0

Tak. EJB to jest zwykła klasa, tylko ma trochę dodatków.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1