Początki z Java EE 6 - czy JSF to najbardziej sensowny start?

0

Witam,
Java EE jest mi obca, a chcę wybrać sensowną ścieżkę rozwoju w celu rozwijania aplikacji webowych, a następnie webservices udostępniających dane z relacyjnych baz danych (najlepiej dzięki EJB, czyli mapowaniu relacyjno-obiektowym, ale to nie od razu).

Wiem, że frameworków na tę platformę jest całkiem sporo, a JSF jest w oficjalnej specyfikacji platformy Java EE (stąd moje zainteresowanie). Na czym najbardziej mi zależy? Na dobrym wsparciu dla MVC, czyli oddzielenia logiki aplikacji od warstwy prezentacyjnej.

Pytanie jest proste: Czy JSF to najlepsze wejście na początek nauki platformy Java EE? Wydaje mi się że tak, ponieważ jest w oficjalnej specyfikacji.

0

EJB to nie ORM, JPA to ORM.

JSF jest frameworkiem komponentowym, a ja wolałbym z komponentowych Apache Wicket, który ma lepszy rozdział między kodem Javowym, a HTMLowym. Mimo iż nie uważam, żeby JSF było jakimś dziełem sztuki to jednak jego znajomość ci się przyda, zwłaszcza JSP na którym się opiera.

Nauczenie się JavyEE 6 po łebkach nie jest trudne. Ja się uczyłem z http://www.packtpub.com/java-ee-6-development-with-netbeans-7/book i dość szybko tą książkę przerobiłem. Gdybyś poznał zarówno JSF, Wicketa i GWT to mógłbyś już wtedy przebierać po wieelu ofertach pracy.

0

Dzięki. Mam następujące pytania:

  1. Co to znaczy "framework komponentowy"?
  2. Zaczynam od wgryzienia się przez JSF, ale zależy mi by framework, który wybiorę:
    a) posiadał oddzielny model, widok i kontroler
    b) działał bez większych problemów na GlassFishu
  3. Czy istnieje coś równie dobrego na Java EE jak Ruby On Rails albo ASP.NET MVC 3?
  4. A może lepiej wejść w to: http://static.springsource.org/spring/docs/current/spring-framework-reference/html/index.html ?
0
  1. To znaczy że interfejs składasz sobie tak jakby z klocków. Nie musisz sam wszystkiego rzeźbić tylko masz pewne "standardowe" kontrolki
  2. Każdy sensowny framework spełni te wymagania :P
  3. Istnieją frameworki dające większe możliwości niż JSF, przynajmniej w zakresie tworzenia Rich Clientów - GWT/GXT, Vaadin, Wicket i cała masa innych
  4. Spring może przydać ci się tak czy siak, jeśli nawet nie Spring MVC, to przynajmniej Core jako kontener IoC. Ale Spring to nie jest JEE, tylko technologia konkurencyjna.
0

Podejście komponentowe jest czymś na wzór MVC, z tym, że masz oddzielne kontrolery do komponentów. Dla przykładu Swing jest komponentowy, możesz sobie podziedziczyć po JPanel, JButton, JComponent czy czymkolwiek i potem zrobic tyle instancji tej klasy ile chcesz i w ilu miejscach chcesz z łatwością. Możesz też je z łatwością podmieniać na inne w kodzie.

W przypadku zwykłego MVC kontroler obsługuje konkretny typ żądania, a nie konkretny komponent, co zmniejsza obiektowość kodu.

0

Jeżeli typowo web to lepszym wyborem będzie z pewnością ASP.NET MVC 3, który jest dużo łatwiejszy w nauce i daje lepsze efekty.

0

Coraz więcej czytam, a pytań przybywa zamiast ubywać i w sumie nie wiem co wybrać.

  1. Raczej za uczeniem się Javy EE nad Spring przemawia to, że jest to popularna technologia i ma wiele implementacji (standard). Rokuje to też dobrze, że potencjalny pracodawca będzie tym zainteresowany (ale póki co robię to na swoje potrzeby, aby przede wszystkim nauczyć się budować aplikację które będą robiły dwie rzeczy:
    a) udostępniały sensowny komponent webowy
    b) RESTful webservices na potrzeby różnych, mniejszych urządzeń).

Z drugiej strony ten Spring zdaje się mieć sensowny rozdział kodu od interfejsu, eleganckie kontrolery, widoki i modele (ale podobno wszystkie frameworki mają).
Tak czytam:
https://blogs.oracle.com/arungupta/entry/why_java_ee_6_is
I chyba odrzucam Spring na korzyść popularnej Javy EE 6.

Teraz wracam do J2EE. Zależy mi na dobrym oddzieleniu kodu HTML od Javy. Jestem skłonny lecieć w stronę Apache Wicket (pod warunkiem dobrego wsparcia GlassFish). Czy są do tego jakieś sensowne książki? Co najpierw powinienem umieć, aby się tym zająć?

0

"Wicket in Action" odnosi się do starej wersji Wicketa, ale i tak powinna być dobra. Poza tym na stronie Wicketa masz Wiki, przykłady, listę książek, dokumentacją, linki do blogów, itd

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1