MVC = odpowiedni framework ?

0

Witam,

mam pytanie dotyczące tego czy odpowiednio rozumiem zagadnienie MVC. Mianowicie chodzi mi o to, że żeby móc pisać aplikacje oparte o MVC muszę mieć odpowiedni framework ? Czyli np Springa ?

0

Sam możesz napisać framework MVC, nie musisz z żadnego korzystać. Jednak zamiast wymyślać koło od nowa, lepiej użyć czegoś sprawdzonego i z dobrymi opiniami.

0

MVC oznacza tyle że oddzielasz od siebie 3 elementy aplikacji:

  • model i logikę biznesową
  • wygląd
  • kontrolowanie sterowania w aplikacji
    Nie potrzeba do tego żadnego frameworka, ale na pewno jest wygodniej jak go używasz ;) Z drugiej strony można uzywać frameworka i nie pisać zgodnie z MVC...
0

MVC to nie jest "święty Graal" jeśli chodzi o podejście do budowy aplikacji z interfejsem użytkownika. Są jeszcze np frameworki komponentowe i to jest wg mnie lepsze - zamiast mieć osobny duży kontroler na każdą stronę mamy mały kontroler dla każdego komponentu, a komponenty możemy łatwo komponować w hierarchie. Polecam Apache Wicket - tam logika jest bardzo dobrze oddzielona od (X)HTMLa; szablony można bez problemu podejrzeć w przeglądarce bez odpalania frameworka; projektanci stron mogą także zmieniać układ strony nie znając Wicketa, bo Wicketowe znaczniki mają prostą semantykę i jest ich bardzo niewiele.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1