Swing bez pozycjonowania

0

Witam!
Zaczalem przygode z programowaniem grafiki w Javie. Niestety denerwuje mnie sleczenie godzinami nad pozycjonowaniem przyciskow i innych elemetnow Swing'a. Stad moje pytanie: czy istnieje jakies srodowisko programistyczne Javy, w ktorym mozna rozmieszczac elementy na JFrame/JPanel w trybie graficznym tak jak np. w Delphi - byłoby to niesamowite udogodnienie? Jezeli tak, to prosilbym o nazwe tego cudownego programu/IDE :)

0

w neatbeansach masz edytor

0

Super,
Czyli rozumiem ze mam pobrac NetBeans, zainstalowac i bez dodatkowych innych paczek dotre tam jakos do edytora :) ?

0

Dokładnie

0

Witam,

Dosc fajne to rozwiazanie korzystam z tego edytora wizualnego. NetBeans robi metodke initialComponents() i tam te wszystkie komponenty tworzy, pozycjonuje itp itd. No ale nie mogę do tej wygenerowanej metody wprowadzić żadnych modyfikacji z poziomu kodu! Czy da to się jakoś zmienić? Przeglądałem opcje programu ale nic takiego nie znalazlem.

Prosze o pomoc.

0
pytacz86 napisał(a)

Witam,

Dosc fajne to rozwiazanie korzystam z tego edytora wizualnego. NetBeans robi metodke initialComponents() i tam te wszystkie komponenty tworzy, pozycjonuje itp itd. No ale nie mogę do tej wygenerowanej metody wprowadzić żadnych modyfikacji z poziomu kodu! Czy da to się jakoś zmienić? Przeglądałem opcje programu ale nic takiego nie znalazlem.

Prosze o pomoc.

Wlasnie na tym to polega, zebys nic nie zmienial bo po zmianach juz niemoglbys tego ponownie edytowac przy pomocy matisse.
Co wlasciwie chcialbys tam wpisac?

0

Tak jak napisał luser wszystko co mógłbyś chcieć tam ręcznie modyfikować, powinieneś modyfikować z poziomu formatek. W tym celu ten kod jest zablokowany. Jeżeli chcesz tylko część rzeczy mieć wygenerowane, a część napisaną z ręki, to możesz utworzyć w edytorze graficznym tylko komponenty, które we własnym ręcznie pisanym kodzie będziesz używać jako klocki. Na przykład możesz zbudować sobie tylko panel z nałożonymi komponentami (nawet niekoniecznie wszystkimi) lub pojedyncze okno dialogowe z całym wypełnieniem, a następnie w swoim kodzie tylko dodawać je do swoich okienek lub uruchamiać.
Panel "source" i możliwość wpisywania tam kodu służy głównie temu, żebyś mógł napisać kod procedur obsługi zdarzeń dla elementów, które zbudowałeś na formatce "design". Nie musisz w tym celu ich nawet tworzyć bo we właściwościach komponentu podajesz Twoje nazwy procedur obsługi dla zdarzeń, które zechcesz obsłużyć. A w "source" będą one już przygotowane do wypełnienia Twoim kodem. Pamiętaj, że ten kod będzie wykonywany przez wątek obsługi zdarzeń, więc nie powinno być tam żadnych czasochłonnych obliczeń, a tym bardziej żadnego kodu aplikacji jako takiej. Tam powinna być tylko podstawowa obsługa zmiany stanu programu, pobrania gotowych już wyników tego programu lub interakcji komponentów między sobą.
Natomiast na zupełnie innych wątkach powinno być prawdziwe przetwarzanie danych uzyskanych za pomocą interfejsu graficznego. Można w tym celu użyć albo klasy SwingWorker, albo ręcznie budowanych klas opartych na Thread, albo nawet po zainicjowaniu GUI - wciąż aktywnego wątku metody main.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1