Książki do Javy, łatwe i przyjemne

0

Jakie znacie książki do nauki Javy ? Ściągnąłem niedawno "Thinking in Java" i w ogóle mi się nie spodobała... strasznie rozwlekła, ja nie wiem jak to może tak być, że rozdział "pierwszy applet" jest dopiero czternastym !!!!! Ja tego nie potrafię pojąć ;p Po co mam się uczyć na pamięć całej tej "gramatyki" ? Imho książka powinna się opierać na przykładach, a nie najpierw wszystko przemęczyć całkowicie teoretycznie :/ taki typ książki w ogóle mi nie odpowiada! Znacie jakiś inną, dobrą książkę ? Bo do tego "smoka" nie mam sił ;]

0

Ja polecam Core Java, 2 tomy. Mozna kupic edycje 8 po angielsku, lub zdaje sie 7 po polsku. Swietna jest moim zdaniem.
Jesli chcesz czegos lekkiego, z humorem, mozesz sprobowac Head First Java. Ja czytalem z tej serii o patternsach, i do certyfikatu SCWCD i mimo ze poczatkowo bylem anty, to z czasem sie przyzwyczailem i jest super.
Co do apletow - chcesz zaczynac pisac aplety zanim poznasz gramatyke Javy? Oczywiscie, mozesz przejsc do rozdzialu 14. od razu, ale co ty z tego bedziesz wiedzial?

0

Na pierwsze czytanie niezła jest książeczka (dosyć sędziwa) K.Barteczko - tytuł chyba Java wykłady i ćwiczenia. Jak poznasz składnię, to http://java.sun.com/reference/docs/index.html (dokumentacja i tutoriale).

0

pikseloza: A wiesz jaka jest najskuteczniejsza metoda nauki języka obcego ? Metoda Callana. Tak samo jest moim zdaniem tutaj...

dzięki, posprawdzam ;]

0

@qqqqw, niestety metoda callana sprawdza się tylko w językach naturalnych, gdzie błędy gramatyczne nie powodują całkowitego niezrozumienia zdania. Komputery są bardzo ściśle "myślącymi" istotami.
Zresztą aplety to takie niedorobione dziecko z wczesnej javy. Dziś raczej mało się tego pisze. Powoli zastępowane są przez jnlp i javafxscript.

Co do książek. TiJ jest dziwne. Trzeba polubić styl. Core Java: Podstawy jest mocno przestarzała w języku polskim. Zatrzymała się na JDK 1.3. Fajne jest Head First Java, ale tu też trzeba polubić styl.

Obecnie nie ma chyba dobrej książki o podstawach języka po polsku :(

0

Z tego co pamietam metoda Callana polega na zmudnym powtarzaniu tych samych fraz po wiele razy, az sie je w koncu zapisze w pamieci - przynajmniej tak kolega nauczyciel angielskiego mi ja opisywal.
Ja tylko podalem swoja opinie na tej temat, ja lubie wiedziec i miec solidne podstawy zanim sie rzucam na glebsza wode, i z perspektywy czasu wiem ze nie jest to podejscie zle. Wiem rowniez ze jak zaczynalem z Java to szybko zachcialo mi sie pisac stronki itp, i zaczalem czytac o Javie EE (servlety glownie), i mnie to sfrustrowalo bo nie mialem pojecia co jest grane. Oczywiscie, aplety to nie Java EE, mozna powiedziec, ale tez i dojrzenie do nich nie zajmie tyle ile do Javy EE.
Podsumowujac, rob jak uwazasz, ale zadales pytanie na forum wiec zakladam ze moge sie wypowiedziec.

Co do jezyka - jako programista potrzebujesz angielskiego, chociazby na takim poziomie zeby zroumiec dokumentacje czy API, a jesli z tym dajesz rady, to i dasz rade z angielska wersja Core Java, czy innych. Jesli nie znasz angielskiego na tyle, to zacznij od tego moze? Bez tego ani rusz w prawdziwym swiecie programowania, a i lepsze perspektywy pracy w miedzynarodowych firmach.

//edit: pozwoliłem sobie połączyć posty

0
qqqqw napisał(a)

Jakie znacie książki do nauki Javy ? Ściągnąłem niedawno "Thinking in Java" i w ogóle mi się nie spodobała... strasznie rozwlekła

Rozwlekła? W Javie jest tyle rzeczy, że ta książka i tak nie obejmuje ze 30% tego co powinno się w niej znaleźć, żeby dało się powiedzieć, że obejmuje całość podstawowego kursu języka.

qqqqw napisał(a)

ja nie wiem jak to może tak być, że rozdział "pierwszy applet" jest dopiero czternastym !!!!!

Ilość wykrzykników mówi wszystko. :) A na poważnie - Aplety są dopiero pod 14 ponieważ w książce jest konwencja, iż w następnym rozdziale wszystko co nie jest nowe (nie z tego rozdziału) musiało być wyjaśnione w poprzednich. A żeby pisać aplety trzeba wiedzieć dość dużo rzeczy wbrew pozorom. Na pewno trzeba rozumieć współbieżność, wszystkie podstawowe konstrukcje języka itp.

qqqqw napisał(a)

Imho książka powinna się opierać na przykładach

Co Ci po przykładach, których nie miałbyś szans rozumieć? Programowanie, to nie jest prosta książka kucharska. To jak z budowaniem domu. Bez fundamentów, ba, bez rozumienia potrzeby fundamentów - niczego nie zbudujesz, bo się zawali.

qqqqw napisał(a)

a nie najpierw wszystko przemęczyć całkowicie teoretycznie :/

Podejrzewam, że nie przeczytałeś nic poza kawałkiem pierwszego rozdziału. To jest wyjątkowo praktyczny podręcznik. Każde zagadnienie, to conajmniej kilka bardzo krótkich przykładów (zwykle kilkanaście linijek), które celują w samo sedno omawianego problemu. Naprawdę trudno zrobić jakieś krótsze przykłady.

qqqqw napisał(a)

taki typ książki w ogóle mi nie odpowiada! Znacie jakiś inną, dobrą książkę ? Bo do tego "smoka" nie mam sił ;]

Za głupie 100 zł otrzymanie niemal pełnego kursu javy na wysokim poziomie podręcznikowym, to naprawdę bardzo opłacalna inwestycja. Każdy rozdział ma własne zadania, a dalsze nawet projekty do wykonania. Można z tej książki nauczyć się Javy 1.5/6 praktycznie samodzielnie. Nie chcesz - idź na studia za lekko 10-15k zł. Ale poziom naszych nauczycieli jest średnio raczej niższy niż to co jest w tej książce.

0

Polecam Javę Core z wydawnictwa Helion.

Uważam że pierwszy tom trzeba przeczytać od deski do deski aby można było mówić że się zna podstawy Javy.

Książka ma kilka byków w tłumaczeniach, które rozbawiają podczas czytania.

Uważam że warto ją mieć bo jest dość kompletna a przykłady się przydają podczas pisania własnych programów.

0

Witam
Osobiście nigdy nie miałem styczności z javą, dlatego zapytam sie wprost, jakie ksiązki polecacie osobie która nie miała styczności z tym językiem i nie chodzi mi o jedną tylko od której zacząć i do których zmierzać?
Nie straszne mi są książki z dużą ilością teorii bo chce wiedziec co pisze a nie na pamiec ze to chyba miało tu byc.

Dziekuje i pozdrawiam

0

Ja czytam Thinking in Java. Denerwujący był trochę wstęp i ta cała przedmowa, trochę trudne przykłady na początek ale idzie coś zrozumieć.

0

Ja kupiłem Java Podstawy wydanie IX i dla kogoś kto nie ma doświadczenia w Javie i zawodowego kontaktu z innymi językami programowania czytanie tej książki można porównać z czytaniem encyklopedii - katorga straszna i odradzam naukę od tej książki komuś bez wcześniejszych doświadczeń z Javą.

0
XMAS napisał(a):

Ja czytam Thinking in Java. Denerwujący był trochę wstęp i ta cała przedmowa, trochę trudne przykłady na początek ale idzie coś zrozumieć.

Na początku kiedy zaczynałem czytać ta książkę denerwowało mnie to, że autor wstawił jakieś swoje biblioteki i ogólnie myślałem że ciężko mi się będzie tego nauczyć.
Do dzisiaj przerobiłem już ok. 3/4 tej książki i do tej pory starając się robić wszystkie zadania, muszę powiedzieć że książka jest świetna.
Zrozumiałem do tej pory wiele zagadnień i podejście do nauki innych języków jest o wiele prostsze, na początku zadania z tej książki mi ciężko było zrobić, teraz podobne zadania mogę klepać bez zastanowienia.

Czytałem wcześniej książkę JAVA podstawy i przez samo czytanie pomimo tego że rozumiałem to co tam pisało, bez zrobienia jakichkolwiek przykładów szybko wypada z głowy. TiJ zapewnia(o ile robi się zadania) że większość tego co się przeczyta zostanie w głowie. Bardzo fajną rzeczą w tej książce jest to że opisuje niektóre wzorce projektowe.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1