Java w zastosowaniach biznesowych

0

Witam,

Wakacje to czas podrasowania swoich umiejętności i chciałbym poduczyć się dalej Javy. W związku z tym zastanawiałem się, do czego tak naprawdę w świecie z prawdziwymi pieniędzmi i zleceniami stosuje się Javę. W projektach open source jest widoczne, że przeważają aplikacje okienkowe, a w biznesie? Aplikacje webowe - strony, rich client, web servicy, ........? Interesuje mnie czego tak naprawdę jest najwięcej, bo jak przypuszczam to do (prawie) wszystkiego się Javy używa.. :)

Pozdrawiam,
eL.

0

Java w aplikacjach biznesowych jest stosowana bardzo często. Jest generalnie "mocniejsza" niż php i darmowa w przeciwieństwie do .NETu. W Polsce z oprogramowania javowego do obsługi klientów korzystają mn.:

  • Open Finance
  • Expander
  • Money Expert
  • Provident
  • Noble Bank
  • Commercial Union Polska
    Cmsy:
  • wydawnictwo G&J (Claudia, Kobieta, ipt)
  • Polityka
  • Ministerstwo Nauki
  • Państwowa Komisja Wyborcza
  • Onet
  • Gazeta Wyborcza
  • Życie Warszawy
    Inne
  • I Know The Score - gra internetowa PremierLeague
  • komunikator randkowy onetu

Obecnie jeżeli chcesz mieć coś dobrze zrobione i zależy Ci na np. bezpieczeństwie to piszesz to w Javie. Php jest dla małych i średnich przedsięwzięć. Nie sprawdza sie tam gdzie np. komunikacja z DB generuje miliony zapytań na dobę, czy też potrzeba prawdziwej trwałosci obiektów a nie phpowego zapisywania do plików.

Co do innych zabawek to np. Google zrobiło GWT które jest w Javie. Podobne Yahoo ma swój framework typu Java to JS. Generalnie trochę tego jest

0

Rozumiem, że to co wymieniłeś to głownie aplikacje webowe, tzn JSP, tak?

0

poza komunikatorem onetu tak. Obecnie coraz mniej firm używa do pracy softu z interfejsem okienkowym ponieważ rodzi on dodatkowe problemy. Aplikacje webowe są łatwiejsze w utrzymaniu i paradoksalnie bezpieczniejsze.
Zawodowo zajmuję się aplikacjami webowymi i też byłem zdziwiony jak dowiedziałem sie iż interfejsy web są popularniejsze.

0

A te aplikacje webowe, to na jakich dopalaczach zwykle są? Tzn, jakie frameworki czy inne fajne wynalazki im służą? Jak to wszystko jest zorganizowane (opowiedz może na przykładzie) - serwery itp.?

0

Trochę ciągniesz mnie za język, a ja z oczywistych powodów nie wszytko mogę powiedzieć.
Generalnie aplikacja webowa jest zbudowana w ten sposób iż do frameworku aplikacji np. SpringFramework dobudowany jest framework "firmowy". Z połączenia tych dwóch narzędzi rodzą sie aplikacje. Trochę inne podejście to stworzenie frameworka "firmowego" w oparciu o specyfikację EJB3.
Co do maszyn. Jeżeli uruchamiasz aplikację napisaną wg. pierwszego schematu to wystarcza zwykły serwer Tomcat. Jeżeli wg drugiego to potrzebny jest JBoss. Jednak cała magia apliakcji takich jak CMSy leży w tym iż przed serwerem z aplikacją jest jeszcze Apache na którym robione są wszelkiego rodzaju magie np. mod_rewrite.
Teraz jeszcze o wynalazkach. Zazwyczaj aplikacje wymagają napisania pewnych fragmetów w taki sposób by było można ich użyć wielokrotnie. Do tego typu zabawek należą np. walidatory PESEL, NIP, biblioteki służące do tworzenia warstwy widoku. Zazwyczaj zamyka ise je w frameworku "firmowym". Przykładu nie pokarzę ponieważ nie mogę, a szkoda :)

0

Wow Koziołek nice :d szacun

To może jak już się zajmujesz zawodowo czymś co ja mam nadzieję też będę robić, to może doradzisz jak z kogoś tworzącego kalkulatory w Javie ;-P stać się pro [diabel] no albo chociaż kimś kogo warto zatrudnić.

Konkretne zagadnienia technologie, może jakieś kursy, papiery porobić, bardzo bym prosił o takie praktyczne rady, wszyscy mi mówią, ucz się i programuj, tak ale co w czym jak ? Konkrety [???]
Prosił bym o małe wsparcie teoretyczne, może oparte na własnych doświadczeniach[green]

0

Ciężko mówić o kursach czy podręcznikach. Niezłą szkołą na początek jest napisanie samemu jakiejś małej aplikacji np. Programu do obsługi biblioteki. Logika działania jest dość prosta i nie wymaga dogłębnych studiów. Ot kilka tabel w bazie:

  • książka
  • autor
  • użytkownik
  • tabele łaczące to wszytko w jakiś rozsądny sposób
    Do tego jakieś słowniki z typami książek. Banalnie prosta z punktu logiki działania aplikacja. Cała zabawa polega na tym iż piszesz ją w oparciu o wybraną technologię lub framework. Pierwsza aplikacja Javowa jaką napisałem to była właśnie biblioteka przy okazji tworzenia framewoku firmowego. Przy okazji poznałem SpringFramework. Co do podręczników itp. warto kupić helionowego Serwlety i JSP, bo jest tam dość dobrze wytłumaczone jak to wszytko działa. Wygooglanie tutoriali do serwletów nie jest trudne.
    Na początek jak znasz Jave to warto zainstalować serwer aplikacji Apache Tomcat 5.5. W trakcie instalacji wybierz jako składniki dodatkowe przykładowe aplikacje. Przejrzyj kod.

ps. na moim TODO jest napisanie (poprawienie) artykułu o servletach. Jednak najpierw muszę sie obronić...

0

Tomcat to nie server aplikacji tylko kontener na servlety z dodatakami...

0

@nieserver, prawda... myślałem o JBoss napisałem o Tomcacie... zresztą pierwsze zdanie ze opisu

Apache Tomcat is the servlet container that is used in the official Reference Implementation for the Java Servlet and JavaServer Pages technologies. The Java Servlet and JavaServer Pages specifications are developed by Sun under the Java Community Process.

źródło: http://tomcat.apache.org/

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1