[Projekt] nowy edyor wizualny do javy

0

Witam,

Myśle od pewnego czasu nad utworzeniem nowego wizualnego edytora, w którym łatwiej by się edytowało elementy (niż w NetBeans czy Eclipse/Visual Editor). Na początek, myślę, wystarczyłyby 4 podstawowe Layouty - wydaje mi się, że najczęściej używane, czyli: Flow, Grid, Border, i null.

Całość-mniej więcej wyglądałaby tak:

user image

W obrazku powyżej w prawym wewnętrznym okienku kolor czarny oznacza główny kontener (ContentPane), czerwony to BorderLayout tego kontenera, a zielony - JPanel z GridLayout, upakowany w EAST poprzedniego Layoutu.

Lewe okienko to projektowana aplikacja, prawe - same Layouty. Dzięki temu łatwo można dodawać, wyrzucać, modyfikować poszczególne panele. Po prostu klikamy myszką na okienko z określonym Layoutem, i mamy dostęp do wszystkich możliwości danego panelu. Kiedy skończysz projektowanie, zapisujesz całość do pliku *.txt (a także możesz go potem odczytać - program sam wygeneruje odpowiedni wygląd). W założeniu chciałbym, aby wynik był lepiej generowany, niż przez edytory NetBeans czy Visual Editor, tzn. bardziej przejrzysty - a to ze względu na fakt, że nie ma ograniczenia ze strony żadnej aplikacji macierzystej (czyli np. Eclipse).

Uwagi, wskazówki, pomysły? Nie ukrywam też, że przydaliby się chętni do wspólnej pracy nad takim edytorem. Całość można będzie wrzucić potem gdzieś do netu (chociażby SourceForge.net), a myślę, że wysiłek taki później się opłaci dwojako: raz, że projektowanie będzie prostsze/szybsze, a dwa, dopisze się nazwiska wszystkich uczestniczących w projekcie (co oczywiście wpłynie np. na wizerunek CV przy poszukiwaniu pracy).

0

Zapoznaj się z NetBeans Platform a będziesz mógł wyprodukować nowe IDE z lepszym edytorem wizualnym w ciągu kilku miesięcy który będzie user firendly.
Pisanie od nowa całego IDE jest skazane na porażkę bo zajmie zbyt wiele czasu a efekt będzie mizerny .

0

albo wtyczke do eclipse'a

0
haquim napisał(a)

Zapoznaj się z NetBeans Platform a będziesz mógł wyprodukować nowe IDE z lepszym edytorem wizualnym w ciągu kilku miesięcy który będzie user firendly.
Pisanie od nowa całego IDE jest skazane na porażkę bo zajmie zbyt wiele czasu a efekt będzie mizerny .

:) Nie chodzi o całe IDE (przecież cały sztab zespołu Eclipse robi to od paru lat...), tylko o narzędzie wspomagające, czyli: uruchamiasz (nowy) wizualny edytor, rysujesz komponenty, edytor generuje Ci kod javy, i wklejasz wynik do okienka z Eclipse (czy innego JBuildera), a resztę piszesz normalnie w IDE.

NetBeans widziałem - całkiem ładnie, choć powolność środowiska odstrasza (mam Athlon 1700 - wyraźnie wolniejszy od Eclipse). poza tym na siłę wpychają JDK 1.6 z jego nowym Layoutem, którego na razie wolałbym nie używać...

Natomiast wtyczka Eclipse chyba nie jest dobrym pomysłem, bo powstał już Visual Editor, i jakoś nie przekonał mnie do końca. Jak napisałem wyżej, myślę, że autorów edytorów do Eclipse i NetBeans ograniczała zależność od macierzystego środowiska. Oba edytory nie generują takiego kodu, jaki bym sobie wymarzył... (czyli wystarczająco przejrzystego).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1