Jaki język skryptowy do automatyzacji programowania

0

Chciałbym napisać narzędzia do automatyzacji pewnych rzeczy wykonywanych podczas programowania/produkcji oprogramowania. Obecnie zastanawiam się nad Perl i Python. Jeszcze jest Ruby, ale chyba pierwsze dwa mają większą popularność przy takich zastosowaniach. Nie wiem jakiego języka się teraz nauczyć. Ogólnie potrzebowałbym skrypty typu:

  • zbuduj aplikację i skopiuj pliki w odpowiednie miejsce,
  • pobierz metadane z bazy i stwórz odpowiednie klasy np. w C++,
  • pobierz metadane z bazy i umieść odpowiedni kod w już istniejących plikach,
  • automatyzacja testowania aplikacji.

Takie mniej więcej zadania chciałbym zautomatyzować i języki skryptowe są uważane za idealne do tego typu rzeczy - kwestia w co brnąć. Wdzięczny będę za sugestie. Mogę jedynie dodać że miałem małą styczność z Ruby ale nie wiem czy czasem Perl lub Python będą lepsze.

0

To co ja używam:
-PowerShell/Bash gdy trzeba zaprogramować typowo systemowe akcje i ewentualnie proste przetwarzanie plików tkestowych
-Python do bardziej skomplikowanego parsowania i obsługi bazy danych

0
0x200x20 napisał(a)

To co ja używam:
-PowerShell/Bash gdy trzeba zaprogramować typowo systemowe akcje i ewentualnie proste przetwarzanie plików tkestowych
-Python do bardziej skomplikowanego parsowania i obsługi bazy danych

Czyli Python dostaje plusa ;) Ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, przemyślenia?

0

Ruby jako, że posiada bardzo rozbudowane narzędzia jeśli chodzi o operacje na plikach (np. wyrażenia regularne są w formie przyjaźniejszej niż w wężyku czy masz zmienną ARGF), jest dużo bardziej przyjazny od Perla, posiada RubyGems, przydaje się nie tylko przy aspektach które wymieniłeś, ale ma też najpopularniejszy framework do aplikacji internetowych na świecie wg przeprowadzonej przezBestVendor.com ankiety oraz ma rvm. Poza tym nie lubię Pythona. Oprócz tego to oczywiście bash/ksh/zsh czy jaką tam powłokę chcesz.

0
winerfresh napisał(a)

Ruby jako, że posiada bardzo rozbudowane narzędzia jeśli chodzi o operacje na plikach (np. wyrażenia regularne są w formie przyjaźniejszej niż w wężyku czy masz zmienną ARGF), jest dużo bardziej przyjazny od Perla, posiada RubyGems, przydaje się nie tylko przy aspektach które wymieniłeś, ale ma też najpopularniejszy framework do aplikacji internetowych na świecie wg przeprowadzonej przezBestVendor.com ankiety oraz ma rvm. Poza tym nie lubię Pythona. Oprócz tego to oczywiście bash/ksh/zsh czy jaką tam powłokę chcesz.

Powłoki bash/ksh/zsh raczej odpadają. Ciekawi mnie czemu nie lubisz Pythona?

0

Najlepiej robić to w jak najprostszym narzędziu.

Unix - bash itp
Windows - PowerShell, VBScript, batch

Jeśli chodzi o automatyzację operacji internetowych, generację klas, parsowanie tekstu - użyj Pythona.

Python to najbardziej elastyczne narzędzie (nie znam Ruby) jakie znam do takich sklejających kawałków, jeśli Python nie pomoże to już raczej tylko zwykły program trzeba pisać.

Do listy narzędzi jeszcze dodałbym grep-a (Win i Unix).

0

Co do testowania to osobiście nie znam lepszego narzędzia niż Cucumber. Jest prosty w obsłudze i testy mogą być pisane również przez ludzi, którzy nie mają najmniejszego pojęcia o programowaniu. Jeśli chodzi o budowanie to ewidentnie narzędzia typu Make.

0

Gdybym był programistą języka Lua, napisałbym, że tylko w Lua twa nadzieja.

0

Albo języki skryptowe albo narzędzia typu Make, Ant czy Maven (ich plus jest taki że mają sporo funkcjonalności "wbudowanych")

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1