Książki - wzorce projektowe

0

Jak w temacie, potrzebuję tytuły DOBRYCH książek o tematyce wzorców projektowych. Dobrych, gdyż nie mam czasu czytać wszystkiego co jest na rynku ;)

0

Proponuję "Wzorce Projektowe" Bandy Czterech -- książkę, od której wszystko się zaczęło.

0

@up - średnia ocen 5.16... Ale żadnego komentarza.
Czytałeś sam tą książkę, czy tylko słyszałeś? Bo jestem ciekawy za co taka niska nota...

0

Niska?
Moim zdaniem bardzo wysoka jak na taką książkę.

0

@msm:
Jasne. Nie polecam książek, których nie czytałem -- chyba że wyraźnie to zaznaczę. Uważam, że to spoko książka. Że jest dobra. Może nie jest tak, że czyta się ją jednym tchem. Nie ma aż takiej duszy jak np. "Pragmatyczny programista", czy "Refaktoryzacja" dostępne również w WNT. Jest bardziej sucha, cięższa do przyswojenia i może przez to mniej dobra.

Ale "Wzorce projektowe" do tematu podchodzi bardzo rzetelnie. Przykłady są OK. Wzorce opisane są dokładnie i zrozumiale, wraz z przykładami użycia, diagramami i innymi bajerami. Samych wzorców jest tam sporo. Jest też złożony przykład aplikacji opartej na wzorcach.

Bez dwóch zdań to legendarna książka z sekcji IO. Zapoczątkowała prawdziwą sławę "Bandy Czterech" ;). Zupełnie nie zależy to od tego, czy internauci dają jej 5.0, czy 10.0, czy 1.0.

0

Jest trudna w odbiorze, zupelnie inaczej niz np. "Head First. Design Patterns", tez bardzo dobra ksiazka moim zdaniem. Tyle, ze podchodzi do tematu z zupelnie innej strony (bardzo pedagogicznej), ale za to mniej rzeczowo niz Gang of Four. Ksiazki "fajne" zawsze sa lepiej odbierane niz sucha wykladnia "prawa" :) Polecam obie.

0

Bardziej złożone wzorce można znaleźć w książece Martina Fowlera "Architektura Systemów Zarządzania Przedsiębiorstwem - Wzorce Projektowe" bądź w książece "Core J2EE Desing Patterns".

0

Co do wzorców projektowych GoF, to 1/4 opisanych wzorców to wzorce specyficzne dla C++, a pozostała większość to wzorce specyficzne dla OOP. Gdyby ta książka miała tytuł wzorce projektowe w OOP to byłoby ok, problem w tym, że sugeruje jakoby pokrywała zagadnienie wzorców, a tymczsasem to jest niewielki wycinek dziedziny.

Ja tam jestem do takich książek krytycznie nastawiony - można oczywiście przeczytać dla poszerzenia horyzontów, ale IMHO nic nie zastąpi praktyki. Najfatalniejsze projekty jakie widziałem, to właśnie pisane przez gości, którzy naczytali się za dużo wzorców projektowych i za bardzo na siłę chcieli budować w oparciu o nie projekt.

http://realtimecollisiondetection.net/blog/?p=44
http://realtimecollisiondetection.net/blog/?p=81

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1