Rozpoczęcie przygody z projektowaniem : )

0

Witam

Doszedłem od dłuższego czasu do wniosku, że dużo lepiej sobie radzę projektując, niż programując, i myślę żeby rozszerzyć nieco wiadomości na ten temat. Przy projektowaniu mam wiele pomysłów, do których po chwili mam kolejne pomysły jak je modyfikować , itd [green], za to jak przychodzi do kodowania, to robie to raczej z niechęcią, i generalnie po napotkaniu błędów natury języka często odpuszczam sobie na tym etapie. Od dziecka zawsze ciągnęło mnie projektowanie, zresztą marzyłem zawsze o architekturze, ale to jednak nie dla mnie, za to projektowanie oprogramowania ... czemu by nie spróbować ? ; ) Krótko mówiąc - lubie rzeczy związane z projektowaniem czegoś i tyle ;] Niemniej programować nadal oczywiście zamierzam, dla rozwoju i dla przyjemności po części również ^^

Idąc do sedna, to czego mi przede wszystkim brakuje, to wiedzy na temat tworzenie oprogramowania. Dlatego kieruje prośbę do ludzi wtajemniczonych, jaką literature i jaki zakres wiedzy polecają na początek (i później ) ? Wymaganie to żeby książki były po polsku, nie chce po prostu domyślać się co znaczy coś po angielsku, angielski bardziej jak coś już rozumiem wole dopiero wtedy wykorzystać. Tak więc jakie pozycje polecacie ? Wydaje mi się że coś o Inżynierii Oprogramowania (mam "Inzynieria Oprogramowania" Ian Sommerville którą po sesji zamierzam zacząć przerabiać bo na razie czasu nie ma), pewnie coś o UML, Wzorce Projetkowe ?
Prosiłbym o jakiś konkretny spis co warto, i w jakiej kolejności zdobywać wiedzę.

Z góry dziękuje za odpowiedzi : )

Pozdrawiam !

0

Witaj! Tez zainteresowalem sie projektowaniem, szczegolnie obiektowym gdy zauwazylem ze moje "projekty"(a wlasciwie projekciki) sa niedopracowane, ciezko je rozbudowac czy utrzymac. Szukajac ksiazek na helionie wpadlem na Projektowanie Obiektowe. Role odpowiedzialnosc i wspolpraca - To byl bardzo dobry wybor. Autorzy przedstawiaja jak zaczac projektowac obiekty, zapisywac co maja robic i jak maja to robic. Pozniej zasymulowac prace calego systemu i opisac caly projekt - te wszystkie czynnosci pozwalaja nam na tworzenie doskonalego projektu ktory bez problemu mozna zaimplementowac, znalezc ewentualne bledy(zawsze jakies sie pojawia) i w miare potrzeb go rozbudowac(np. refaktoryzacja do wz. projektowych). Gdy zapoznasz sie jako tako z projektowaniem proponuje poznac Wzorce projektowe - czyli rozwiazania najczestrzych problemow wystepujacych przy projektach.

pozdro. :)

0

Z Head First są dwa tytuły - jeden o analizie i projektowaniu obiektowym, drugi o wzorcach projektowych. Ale nie każdy lubi takie książki, poza tym użycie nazwy tej serii w poście prowadzi zazwyczaj do flame ;)
Z doświadczenia swojego powiem, że one są dobre, to jednokrotnego przeczytania, żeby załapać ideę. Potem trzeba sięgać po bardziej zaawansowane tytuły.
Do UML dość solidna jest ta książka: http://helion.pl/ksiazki/juml2.htm
Ale ogólnie książki do tego są ciężkie i nudne - wszakże trudno oczekiwać polotu po opisie kilkunastu rodzajów diagramów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1