Prawo do programów!?

0

Witam!

Chciałbym sie dowiedzieć kilka rzeczy na temat praw do programów, które sam napisałem:

  • wiem że posiadając wersje Personal BCB lub Delphi nie mogę pobierać żadnej kasy za swoje programy, ale czy są one chronione prawami autorskimi czy muszę je gdzieś zarejestrować (mogę sobie dać © nie pytając nikogo i będzie to miało swoją moc)? oraz czy mogę je rozpowszechniać za darmo?

Z góry dzięki za odpowiedź POZDRAWIAM!

0

Nie musisz niczego nigdzie rejestrowac, prawo autorskie posiadasz od momentu rozpoczecia pracy nad przedmiotem ktory ma byc nim objety.

Polecam zapoznanie sie z ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

0

Twoje programy (także nieukończone) są jak najbardziej chronione prawami autorskimi. Nabywasz je automatycznie przez napisanie jakiegoś programu i nie trzeba się o nie starać, prawa autorskie są niezbywalne.

Co do praw majątkowych i praw do rozpowszechniania to polecam zaopatrzyć się w Turbo Delphi Explorer lub Turbo C++ Explorer. Te środowiska są całkowicie darmowe i autor programu napisanego w jednym z tych środowisk nabywa pełnie praw także majątkowych do swojego programu i także do rozpowszechniania komercyjnego.

0

Wypowiem się na temat Delphi 2005 (bo o niego się pytałem pracowników Borlanda), otóż mogę odnosić zysk z programów napisanym w Delphi 2005 Personal (naturalnie jeśli jestem w posiadaniu pobranej licencji ze strony Borlanda), natomiast problem pojawia się niestety w rozliczeniu z urzędem skarbowym.

0

@barszcz - co masz na myśli pisząc o problemie z Urzędem Skarbowym? Jeżeli fakt, że trzeba odprowadzić podatek od sprzedanych programów to chyba jasne...

0
AdamPL napisał(a)

Co do praw majątkowych i praw do rozpowszechniania to polecam zaopatrzyć się w Turbo Delphi Explorer lub Turbo C++ Explorer. Te środowiska są całkowicie darmowe i autor programu napisanego w jednym z tych środowisk nabywa pełnie praw także majątkowych do swojego programu i także do rozpowszechniania komercyjnego.

ok - a jeżeli napiszę program w np BCB, Delphi a skompiluje go w darmowym kompilatorze? (da sie w ogóle tak?) P.S. - jak się pisze "w ogóle" czy "w ogóle"?

barszcz napisał(a)

Wypowiem się na temat Delphi 2005 (bo o niego się pytałem pracowników Borlanda), otóż mogę odnosić zysk z programów napisanym w Delphi 2005 Personal (naturalnie jeśli jestem w posiadaniu pobranej licencji ze strony Borlanda), natomiast problem pojawia się niestety w rozliczeniu z urzędem skarbowym.

aha

0

Nie rozrozniasz pojec. Jezeli napiszesz program na kradzionym sofcie (np. srodowisko bez licencji zezwalajacej na komercyjne wykorzystanie) to program jest Twoj tak czy inaczej. Jezeli go sprzedasz to firma, ktorej soft ukradles moze Cie pozwac i zadac odszkodowania za wykorzystanie ich softu bez zgody/zaplaty. W skrocie - moga zadac, zebys im zaplacil krotnosc licencji (w polskim prawie zdaje sie 3x - 1 raz za wlasciwa licencje, 2x kara) za to, ze wzbogaciles sie na tym.

Ale cale to postepowanie nijak sie ma do twojego autorstwa programu. Napisales go - jest Twoj. Zwroc tez uwage na samo pojecie praw autorskich - sa prawa autorskie osobiste i majatkowe. Osobiste sa niezbywalne i oznaczaja, ze to Ty napisales program, namalowales obraz, stworzyles muzyke i nikt nie ma prawa sie pod tym podpisac jako pod swoim. Prawa majatkowe oznaczaja prawo do dysponowania utworem, czyli przykladowo sprzedajac komus obraz dalej masz prawa osobiste (bo dalej jestes jego autorem), ale przekazujesz prawa majatkowe. Czyli nabywca moze sobie z tym obrazem robic co chce. Podobnie jest w przypadku oprogramowania.

PS. Pisze sie 'w ogóle', bo ogół.

0

dzięki!

te programy Turbo C++ Explorer (itp.) to te które można ze stronki Borlanda pobrać?
http://www.borland.pl/turbo/???????????

0

@up - zgadza się z tej strony możesz pobrać całkowicie za darmo te środowisko i bez żadnych obaw możesz pisać w nim programy oraz je rozpowszechniać. Jedyny minus środowisk Turbo to fakt, że nie można instalować zewnętrznych komponentów na palecie komponentów, nic natomiast nie przeszkadza dołączać ich w kodzie. Na portalu znajdziesz przykłady jak to robić.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1