[Flash] Akcje dla menu

0

Potrzebuje pomocy, jak dla laika, bo nie mam zielonego pojęcia o flashu :P

Otóż na stronce:
http://www.ge5.net/

Jak się kliknie np. na Oferta lub O mnie, to tak fajnie jedno znika, a drugie się pojawia.

Może ktoś z was krok po kroku najlepiej powiedzieć jak takie coś uzyskać? :>

0

Efekt nie jest zbyt trudny do osiągnęcia, ale jeżeli nie wiesz nic o flashu to może być troche kłopotu.

Generalnie we flashu nie ma gotowych efektów do wykorzystania (tzn. jeśli nie liczyć zmiany przezroczystości, jasności i koloru mc), wszystko robi się "ręcznie", za pomocą umieszczania odpowiednich obiektów na timeline, lub za pomoca ActionScriptu. Animowany obiekt powinien być Movie Clipem (mc), czyli dowolnym tworem graficznym, zgrupowanym w jednym obiekcie. Animacja odbywa się poprzez określenie początkowego i końcowego stanu (pozycji, obrotu, ww. efektów) w dwóch klatkach i stworzeniu miedzy nimi Motion Tween. Na podanej przez ciebie stronie wykorzystano maskowanie, czyli pokazywanie tylko tej częsci obiektu która jest "zasłonięta" niewidocznym mc. Uruchamianie animacji przyciskami można zrealizować przez umieszczenie w pierwszej klatce mc, lub głownej sceny akcji stop(), a w zdarzeniu on(release) przycisku: nazwa_mc.gotoAndPlay(2).

Nie wiem czy takie wyjaśnianie ma sens, bo mi np. najwiekszą trudnośc sprawiło połapanie się o co w ogóle chodzi we flashu, a nie tworzenie konkretych animacji.
Zmontowałem bardzo prosty przykład animacji w stylu tej na stronie, mam nadzieję że ci on pomoże. Polecam także przykłady z flasha, wszelkie tutoriale i być może pełną odpowiedź możesz znaleźc na www.flashzone.pl.

0

Serdecznie dziękuję. O to chodziło :)
[browar]

0

aha, tylko nie korzystaj z tamtejszego forum. Jeżeli jesteś nowy (choć nie koniecznie) we flashu to wyśmieją cię, zrugają za niewiedzę i nieodpowiedzą a na pewno nie tak jakbyś sobie życzył :[

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1