SKRYPT w powłoce KSH (help)

0

witam, zaczął właśnie na studiach swoją przygodę z informatyką i już mam pierwszy problem:)
mamy napisać skrypt w powłoce KSH,
bardzo bym prosił o pomoc OD PODSTAW bo ja jestem na razie ZERO z programowania..
Jeśli ktoś miałby chwilke czasu mojeg gg 6351187, może by mnie troszke poprowadził
i prosze również o odpowiedź na forum, najlepiej bym chciał zacząć od tego
w czym to najlepiej pisać, a drugie to jakieś propozyjce TEMAT i OPIS na taki skrypt bo musze do tygodnia już to oddać, a tak jak mówie jestem ZERO
Z góry dzieki za pomoc

0

ksh nie odbiega zbytnio od sh czy bash'a. wiec jesli chcesz sie uczyc to przede wszystkim, dostep do powloki jakiegos uniksowego/uniksopodobnego systemu i:
man ksh
man sh
man bash

potem obejrzyj sobie skrypty np. w /etc/profile.d/ byc moze pod basha beda rowniez skrypty w /etc/rc.d albo /etc/init.d/ oza tym /etc/profile, /etc/bash_bashrc czy /etc/bash/bashrc (ewentualnie te same pliki z prefiksem /usr/local/)

0

tak sie składa, że mam ten sam problem przeglądam róznego rodzaje kursy z pisania w bashu , ale nie wiem co by zadowoliło mojego wykładowce.
Myślałem o kalkulatorze albo to chyba slaby pomysł, może jakieś operacje na plikach ale znam tylko podstawy , więc może ktoś już chwile w tym siedzi i mógłby podać sam temat bo skrypt chciałbym napisać sam

znalazłem coś takiego czy jest jak myślicie czy bedzie to odpowiednie ?
* aktualną datę, nazwę i czas pracy systemu,
* spis zalogowanych użytkowników i spis sesji osoby uruchamiającej skrypt,
* wyświetli prawa dostępu do pliku podanego jako parametr z linii poleceń: skrypt plik i poda typ/opis tego pliku
* do powyższego skryptu dopisać (nalepiej w postaci funkcji) kod sprawdzający czy właściciel pliku jest zalogowany, a jeżeli tak to wyświetli informacje o nim i jego otwarte sesje.
* napisać skrypt (np. do użycia jako CGI) generujący dynamicznie stronę WWW (plik HTML) o tytule: To jest spis plikow w katalogu KATALOG zawierająca spis i opis plików w podanym z lini poleceń katalogu, na każda pozycja spisu jest hiperpołączniem do odpowiedniego pliku.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1