Bluetooth w zastosowaniu sieciowym

0

Witam!

Ostatnio myślę o uwolnieniu się od kabli po zakupie laptopa. Oczywistym rozwiązaniem jest mała domowa sieć WiFi, ale czy zamiast WiFi można by było to załatwić za pośrednictwem Bluetootha? (przede wszystkim udostępnianie Internetu). Proszę o pomoc, bo nie jestem aż tak biegły w temacie.

0

Teorytycznie istnieje mozliwosc udostepniania neta przez BT, jednak tego rozwiazania nie polecam, gdzy jest on baardzo powolny, a po drugie zasieg(przesadzony) 10m to jest bardzo malo. Wiec jako jedyne rozsadne rozwiazanie bezkablowe polecam WiFi. Jednak pomimo mozliwosci "przesiąścia" sie na Wifi jestem wierny ethernetowi. Jest po prostu szybki...

0

Tak, szybkość to bez wątpienia zaleta kabla, w zasadzie kablem to ja to już mam zrobione, ale sieć mi jest tylko potrzebna do udostępniania netu (neo256), więc, aż tak wielkich wymagań co do przepustowości to nie mam ;) Poza tym zawsze można mieć skrętkę w zanadrzu i podejść z laptopem do 2. kompa ;)

0

Można to zrobić. Przynajmniej tak mi się wydaje z obecnej wiedzy.
Ale miej na uwadze, że Bluetooth jest ograniczony do 10 metrów (choć można kupić adaptery 100 metrowe) i po drugie - jest silnie tłumiony przez ciało ludzkie i ściany. Nie osiągniesz też takich szybkości transmisji (chyba teoretyczne maksimum to 3 Mbps), WiFi jest o niebo lepsze, gdy potrzeba szybkości (teoretycznie 54 Mbps w standardzie 802.11g).

Ogólnie, do łączenia komputerów polecam Wi-Fi. Bluetooth raczej jest interfejsem komunikacyjnym pomiędzy telefonami, drukarkami, słuchawkami, a komputery to raczej tylko dodatek.

0

Dzieki, czyli jednak zastosuję WiFi ;) Pozdrawiam!

0

Ja cos takiego robilem. Wlasciwie tylko na probe i zeby sprawdzic jak to dziala no i dziala tragicznie :) Trzeba jakies programy instalowac do bluetooth i udostepniania lacza i jakos to tak dziwnie dziala, polaczenie jest stosunkowo czesto zrywane mimo ze jestem kilka m od nadajnika i 10m to chyba na wolnej przestrzeni zasiegu jest :) Poza tym bluetooth (na pewno w windowsie xp w innych windowsach nie sprawdzalem) jest jakos dziwnie niezabezpieczony :P Gdy dodasz urzadzenie np telefon komorkowy w systemie i zaznaczysz opcje aby za kazdym razem gdy jakis uzytkownik telefonu chce sie podlaczyc do systemu plikow w windowsie (np udostepniamy mu mp3 aby sobie zgral :P ) to za pierwszym razem sie pyta czy mu pozwalamy a potem to chulaj dusza admina nie ma :> Podobnie jest jak udostepniamy net przez bluetooth, za pierwszym razem sie pyta czy ktos tam moze sie podlaczyc a potem to juz nawet dymek nie wyskoczy ze cos sie dzieje w systemie :)

Bluetooth fajna sprawa ale jak juz ktos napisal do komunikacji miedzy telefonami lub zamiast kabla do kompa gdy sie telefonem laczysz z netem itp :>

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1