Bezprzewodowy LAN

0

Witajcie!
Mieszkam sobie na osiedlu domków jednorodzinnych w małej mieścince. Zrobiliśmy sobie z sąsiadami sieć LAN (dokładniej dwie takie sieci oddalone od siebie o około 100 metrów). Chcielibyśmy te sieci połączyć, ale niestety sąsiedzi mieszkający pomiędzy tymi sieciami nie wyrażają zgody na przeprowadzenie kabla przez ich posesję. Jakiś czas temu słyszałem, że da się połączyć takie sieci za pomocą nadajników radiowych pracujących z przepustowością 11Mb/s (obie sieci działają na 100Mb/s). Jeśli ktoś się spotkał z takim sprzętem, to prosił bym o opis (jak się to coś nazywa) i czy nie ma z tym żadnych problemów. Interesuje mnie również koszt zakupu takich nadajników, i czy jest to w ogóle opłacalne.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

0

Witam.

A więc tak - temat jest dość rozległy.

Jeśli macie 2 sieci i chcielibyście aby z punktu widzenia oprogramowania były one widziane jako jedna, to polecam bezprzewodowy most (bridge) np. firmy D-Link - działają one z przepustowością 22MBps.

Jeśli miałyby to być jednak rozdzielone sieci, to można zastosować tak zwany Access Point (również na powyższej stronie).

Jeśli chcielibyście dość mocno oddzielić te sieci, to można zastosować Switch (przełącznik) lub nawet Router.

Jednak wydaje mi się, iż bridge będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Przesyła on otrzymane pakiety w obie strony totalnie nie ingerując ani nie sprawdzając ich formatu/poprawności. Jest on całkowicie przeźroczysty dla sieci.

Ponieważ jednak odległość jest dość spora, to należy wykonać/kupić zewnętrzne anteny kierunkowe i umieścić je tak, aby wzajemnie się widziały. Poprzez nie będzie przebiegał tor transmisyjny mostu. Taki Bridge należy podłączyć do Huba (koncentrator), Switha (przełącznik) czy Routera - zależnie czym łączycie się w tej sieci. Bo rozumiem, że ma ona topologię gwiazdy.

W razie niejasności pytaj.

Pozdrawiam

0

Czy mi się zdaje, czy na radiówke trzeba mieć jeszcze jakies pozwolenie, czy tyczy się to większych "odległości"?

0

To jest zakres 2.4GHz nie objęty opłatami. Ja mam w domu Router D-Link 2.4GHz i jakoś nikomu to nie przeszkadza :d.

Poza tym przy tak wysokiej częstotliwości i antanach kierunkowych raczej trudno coś zakłócać czy też zlokalizować anteny (pomijam sterczące za oknem rury [green]).

0

No tak. Troszkę się już dowiedziałem.
Teraz chciałbym się dowiedzieć, czy nie zbankrutuję kupując taki osprzęt i jeśli by się dało to poprosił bym o polskie stronki z opisem (bo cienki jestem z hamerykańskiego) i może jakiś konkretny model.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1