Ciemniejszy obraz zależny od rodzielczości

0

Cześć.
Mam dość nietypowe pytanie.
Otóż kiedy odpalam jakąs grę w rozdzielczości 1980x1080 obraz jest normalny i najbardziej ostry (monitor full hd).
Kiedy odpalam tą samą grę w rozdzielczości 1600x900 to obraz oczywiście nie będzie tak samo ostry, ale następuje coś jeszcze: otóż obraz staje się dużo bardziej kontrastowy. Tak jakby była podwyższona gamma lub kontrast.

Mam kartę GeForce 970gtx. Czy ktoś wie czemu tak się dzieje i jak się pozbyć tego niechcianego efektu?

0

Podłącz inny monitor (nie 1920x1080) i ustaw jego natywną rozdzielczość.
Jeśli będzie dobrze, wina twojego monitora.
Jeśli będzie źle, wina karty albo jej ustawień.

0

Innego monitora nie mam, ale troszkę na ten temat poczytałem. NVIDIA ma jakiś problem z podłączeniem HDMI, ale na szczęście daje się to poprawić.
W tym momencie już jest ok.

Okazuje się, że wcześniej na mniejszej rozdzielczości przełączał się w tryb pełnej zakresu tonalności a full HD na ograniczony. Przez to kolory były zupełnie inne.
Z jakiego zakresu tonalnego Wy korzystacie? Pełnego, czy ograniczonego?

0

Z jakiego zakresu tonalnego Wy korzystacie?

Nie wiem o czym do mnie rozmawiasz ;-)
W monitorze mam ustawione kolory na „ciepłe”.

0

To nie ustawienie w monitorze tylko w sterowniku karty graficznej, a właściwie w NVIDIA Control Panel.
W innych układach pewnie też coś takiego istnieje.

Efekt o jakim mówię jest doskonale zaprezentowany poniżej:
user image

Na górnym obrazku jest pełny zakres barw, natomiast na dolnym jest on ograniczony.
U mnie problem był związany z tym, że na full hd nvidia wykrywała obraz jak na TV, zamiast na monitorze.

Dokładniej problem jest opisany tutaj i podane jest rozwiązanie:
https://pcmonitors.info/articles/correcting-hdmi-colour-on-nvidia-and-amd-gpus/

1

With the HDMI (or incorrect DisplayPort) connection the GPU sends out a ‘Limited Range RGB 16-235’ colour signal rather than the ‘Full Range RGB 0-255’

Co za kreton w ogóle wymyślił coś takiego jak “limited range RGB”?

0

Gdzieś czytałem, że TV (nie wiem, czy wszystkie, czy stare, czy jeszcze jakieś inne) mają ograniczenia w wyświetlaniu RGB do takich właśnie wartości. Stąd by uniknąć przekłamań ustawia się taki zakres.

Nie wiem jednak, czy takie cuda robi się w dzisiejszych czasach (mam nową kartę graficzną GeForce 970GTX), czy to pewnego rodzaju standard.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1