Mam ip zewnętrzne, czy wewnętrzne?

0

Mam net z multimedii, na stronach pokazujących IP widzę zewnętrzne typu 176.221.x.x, ale poza modemem od multimedii mam router wifi, w konfigu routera mam IP 10.x.x.x, czyli niepubliczne.
A dokładniej w routerze jest tak (automatyczne przydzielanie):
IP Address :
10.x.x.x
Subnet Mask :
255.255.248.0
Default Gateway :
10.x.x.x

a na stronie whatismyip mam to wspomniane 176.221.x.x

Czy to oznacza, że dostawca netu przydziela mi adres prywatny, czyli 10.x.x.x i muszę iść do niego i powiedzieć, że chcę zew. ip, czy może wina leży po stronie konfiguracji routera? Choć wątpię by router był winien, bo rok temu miałem identyczne ustawienia routera i router od lat zawsze dostawał identyczne IP jak na stronach pokroju whatismyip, w tamtych czasach przydziellało routerowi ip 89.x.x.x i na whatismyip było identyczne 89.x.x.x, aż pewnego dnia, z dnia na dzień net padł mi na moment i jak net się przywrócił to spostrzegłem, że routerowi przydzieliło to 10.x.x.x, od tamtej pory tak mam.
Wolę zapytać was na forum by mieć pewność więc proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

0

Twój router ma dwa osobne interfejsy, od strony sieci lokalnej ma przydzielony adres z puli prywatnej i stanowi bramę domyślną twojej sieci, od strony ISP zaś interfejs na świat posiada adres publiczny, pochodzący od dostawcy.

0

co mogę zrobić by mieć zewnętrzne IP w panelu routera? router to stary dlink dir-300. Mam opcję Dynamic IP (DHCP) zmienić na Statis IP i tam wpisać IP ze strony whatismyip?

0

Ale po co ci zewnętrzne IP od strony LANu? Zadaniem twojego routera jest przekazywanie pakietów z sieci LAN do Internetu za pomocą mechanizmu zwanego NATem, natomiast zewnętrznego IP potrzebuje on do komunikacji z następnym routerem po drodze do ISP (no i z resztą routerów tworzących Internet).

0

nie potrzebuję tego by móc choćby grać w gry przez net robiąc za serwer? jest pewien program z czatem i grami bardzo starymi (bijatyki itd) i tam próbowałem zagrać z kimś, nie dało rady, porty przekierowywałem, myślałem, że właśnie przez to, że na routerze jest IP prywatny. Dawniej gdy router automatycznie dostawał IP publiczne 89.x.x.x to nie miałem problemów z grami, stawianiem serwerów, wystarczyło tylko port forwaring zrobić i gotowe, a teraz router dostaje z automatu to 10.x

0

Być może konfiguracja DHCP u ISP zmieniła się i teraz jesteś za podwójnym NATem. Pokaż wynik traceroute.

0

Od wewnątrz sieci jesteś widoczny pod wewnętrznym ip, z Internetu zawsze po zewnętrznym - ten zewnętrzny może być czasami współdzielony między wiele ludzi, ale tak prawdopodobnie w Twoim przypadku nie jest i dalej wystarczy przekierowanie portów, ewentualnie DMZ. Być może po prostu firewall na komputerze blokuje ruch
Na stronie http://www.canyouseeme.org/ możesz sprawdzić czy da się do Ciebie połączyć na dany port z zewnątrz

0

pokaż jak ustawiasz przekierowanie portów, możliwe że robisz to źle

0
Świetny Szczur napisał(a):

ale poza modemem od multimedii mam router wifi

modem jest z wbudowanym routerem czy to sam modem (jedno wyjście)? Jeżeli jesteś za kilkoma urządzeniami to na każdym z nich musisz przekierować porty na kolejny - czyli na wyjściowym przekierowujesz porty na drugi router, a z drugiego routera musisz ustawić przekierowanie portów na swój komputer - chyba że nie wpinasz do WAN routera wifi tylko mostkujesz tylko po to żeby mieć wifi - wtedy możesz ustawić przekierowanie już na samym modemie

0

modem od dostawcy netu to tylko modem, nie można wejść w panel i ustawiać, a router jest podpięty z tym modemem (motorolli lub jakimś tam). A porty przekierowuję tak:port.jpg
i wg tej strony, którą podaliście, nie mam odblokowanego tego portu, a firewall nie blokuje niczego. Może w routerze to ip na ręczne ustawię? da się, czy nie bardzo? btw. IP mogę sobie zmieniać czasem, np. gdy zmienię MAC routerowi to dostaje inny IP wewnętrzny 10.x.x.x chyba, a dodatkowo to ip wychodzące czyli to na whatismyip jest inne (końcówka także) dlatego pytam co się stanie gdy w routerze na sztywno dam ip z whatismyip, czy to w ogole ma sens, czy nie zadziała wtedy net w ogóle, czy co się stanie.

0

a tracert do google wygląda tak

Tracing route to google.com [216.58.209.78]
10.30.0.1
10.0.1.249
89.228.x.27
89.228.x.26
89.228.x.25
host-89-228-x-173.warszawa.mm.pl [89.228.x.173]
72.14.195.204
72.14.238.127
72.14.238.75
waw02s06-in-f78.1e100.net [216.58.209.78]

0

na razie nikt nic nie wie?

0

japierdole ludzie nie można mieć wew ip tylko porty zablokowane.

odblokuj porty sobie

0

jasne że można mieć ip tylko wewnętrzne (być za natem po stronie isp)
czemu na screenshocie jest ip 192.168.0.103 skoro cały czas piszesz że masz ip z puli 10.x.x.x?

0

bo router ma ip 10.x, a komputer, któremu porty przekierowuje przecież ma swoje ip 192.168, bo router musi przydzielać ip komputerom w sieci (np. 5 kompów podłączonych do jednego routera = 5 różnych IP wew., dlatego port forwarding jest skierowany na jeden, konkretny komputer w sieci)

0

Może to ISP zablokował porty u siebie. Jeśli tak, to nic nie możesz zrobić.

0

bo router ma ip 10.x, a komputer, któremu porty przekierowuje przecież ma swoje ip 192.168, bo router musi przydzielać ip komputerom w sieci (np. 5 kompów podłączonych do jednego routera = 5 różnych IP wew., dlatego port forwarding jest skierowany na jeden, konkretny komputer w sieci)

Ok, musi przydzielić 5 różnych adresów IP, ale przecież te IP muszą być w tej samej podsieci, co IP routera... W innym przypadku nie wiem jak ci w ogóle internet działa...

Na tym komputerze, na który chcesz przekierować, jak masz ustawione IP - dynamicznie czy na sztywno? Czy jesteś 100% pewien, że to jest to ip? Nie masz przypadkiem w tym komputerze kilku kart sieciowych? (Np. wifi oprócz kabla, albo wirtualną kartę Virtual Boxa)
Siądź do tego komputera i wpisz w konsoli ipconfig /all i daj tu screena.

dlatego pytam co się stanie gdy w routerze na sztywno dam ip z whatismyip, czy to w ogole ma sens, czy nie zadziała wtedy net w ogóle, czy co się stanie.

Nie ma sensu, nie kombinuj w tę stronę.

Za to może wystarczy ci instalacja Hamachi...?

0

Jak pisałem wcześniej:

  1. strony widzą mnie pod IP: 176.221.x.x
  2. router jest skonfigurowany na auto więc zostaje mu przydzielone ip 10.x.x.x (dawniej był w 100% identycznie skonfigurowany i latami dostawał IP 89.x.x.x i w necie widziany byłem też pod 89.x.x.x więc mam prawo uważać, że skoro pewnego dnia dostawca netu uczynił coś, że nagle z dnia na dzień router zaczął dostawać 10.x.x.x, a w necie strony widziały mnie pod 176.x.x.x, to znaczy, że u dostawcy netu zaszły jakieś zmiany, a nie u mnie)
  3. karta wifi dostaje IP 192.168, tak samo przewodowa na innym pc i zawsze tak było (bo to przecież normalne, że router przydziela IP z puli 192.168 do jakiejś tam). Chodzi po prostu o to dlaczego router pewnego dnia dostawał od dostawcy 10.x zamiast identycznego ip pod jakim strony mnie widzą.

W panelu routera wifi (podpisane jako INTERNET)
DHCP client connected
Connection :
IP Address :
10.x.x.x
Subnet Mask :
255.255.248.0
Default Gateway :
10.x.x.x

i o tym mówię od samego początku, że właśnie w tym miejscu gdzie widzicie 10.x dawniej było ip identyczne jak na stronach typu pokapoka.pl whatismyip.com itd i stąd ciągle się zastanawiam czemu router nie dostaje 176.221.x.x skoro w necie jestem widoczny pod 176.221.x.x. Ale ja się nie znam, może dla was to normalne. U was jak wygląda IP w routerze? Dostaje on identyczne jak to na whatismyip czy nie?

0

Nie rozumiem w ogóle problemu. Po prostu dostawca przestał dawać ci publiczne IP i tyle. Pula 10.x.x.x to też jest pula lokalna tak samo jak 192.168.x.x

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1