Dwa pytania o Rejestr Windows

0

Nie jestem użytkownikiem Windowsa. Czasem zdarza się, że z niego korzystam np. u znajomych, albo w pracy. Mam parę pytań dotyczących Rejestru - tak z ciekawości.

  1. Czy istnieje jakaś oficjalna dokumentacja dotycząca Rejestru? Czytałem gdzieś w internecie, że Microsoft nie udostępnia dokumentacji. Nie znalazłem odpowiedzi dlaczego.

  2. Czy zainstalować program w Windowsie to znaczy, oprócz rozmieszczenia jego plików w systemie plików, zaznaczenia tego w Rejestrze Windows?

0

ad2. Nie koniecznie, to zależy czy Twoja aplikacja ma wykorzystywać jakiś mechanizm systemu Windows, który jest oparty o wpisy w rejestrze, np. automatycznie uruchamianie aplikacji po starcie systemu wiąże się z takim wpisem. Rejestr możesz potraktować jako odpowiednik plików konfiguracyjnych w systemie Unix.

0
  1. Czy istnieje jakaś oficjalna dokumentacja dotycząca Rejestru? Czytałem gdzieś w internecie, że Microsoft nie udostępnia dokumentacji.
    Nie wiem czy istnieje oficjalna pełna rozpiska co gdzie jest w rejestrze, ale wiele wartości konfiguracyjnych jest udokumentowanych w artykułach dotyczących danej kwestii - więc dokumentacja jest, ale bardzo poszatkowana tematami.
    Wielu elementów Microsoft celowo nie dokumentuje, bo to "szczegóły implementacji" i zmieniają się z wersji na wersję.
  1. Czy zainstalować program w Windowsie to znaczy, oprócz rozmieszczenia jego plików w systemie plików, zaznaczenia tego w Rejestrze Windows?

Jeśli program ma być odinstalowalny (a powinien) to powinien się pojawić na liście zainstalowanych programów w panelu sterowania, na której to liście można program odinstalować albo zmienić zainstalowane opcjonalne komponenty. Lista tych programów jest przechowywana w rejestrze.

Jeśli z programem ma być skojarzone jakieś rozszerzenie pliku, to konfiguracja rozszerzeń też jest w rejestrze (choć od tego jest chyba jakieś API.. generalnie co parę wersji Microsoft zmienia koncepcję na coraz bardziej prymitywną)

Rejestr ponadto służy do przechowywania konfiguracji programu. Podczas instalacji można zapisać tam wartości domyślne.
Przyjęta konwencja to HKEY_CURRENT_USER\Software\nazwa_firmy\nazwa_programu - dla bieżącego użytkownika, i analogicznie w HKEY_LOCAL_MACHINE globalnie.

0

Odchodzi się już dawno od przechowywania konfiguracji w rejestrze na rzecz plików xml w katalogu domowym użytkownika. Analogicznie zreszta jak od zawsze jest to w Linuksach

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1