Instalacja windowsa 8.1 komunikat "partycja EFI ,musi być w formacie FAT32".

0

Wiatm, mam problem a mianowicie. Miałem zainstalowanego windowsa 8, formatowałem dysk i teraz chce zainstalować windowsa 8.1. Po wyborze partycji na której ma być zainstalowany win 8.1, wyskakuje komunikat iż partycja EFI musi być w formacie FAT32. Jak to zrobić z poziomu wiersza poleceń?? Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

0

powiedz ile i jakie masz partycje.

windows 8.1 wymaga dodatkowej małej, powiedzmy 200-megowej partycji w formacie FAT32. powinna być na początku dysku, ale nie wiem czy musi.

teoretycznie instalator powinien móc sam ją utworzyć, chociaż brak tej partycji był przyczyną dla której nie mogłem zaktualizować win8 do 8.1 (standardowy upgrade w Sklepie).
więc to jest jakaś systemowa niedoróba.

0

Mam 5 partycji:

  • partycji 1 400MB Odzyskiwana
    -partycja 2 260MB System
  • partycja 3 128MB MSR (zastrzeżona)
  • partycja 4 283,4GB podstawowy
  • partycja 5 15MB OEM (zastrzeżony)

Windowsa moge zainstalować jedynie na partycji 4. I tak jak pisałem wcześniej wyskakuje komunikat iż partycja systemowa EFI została sformatowana jako NTFS. Należy sformatować partycje EFI w systemie FAT32.

0

A jakie są systemy plików na tych Twoich partycjach?

0

Nie wiem czy o to chodzi:
-1 odzyskiwania firmy Microsoft
-2 partycja systemowa EFI (ESP)
-3 zastrzeżoną partycją Microsft (MSR)

  • 4
    -5 partycja zarezerwowana przez producenta oryginalnego sprzętu (OEM) komputera

Jak sprawdzić te systemy plików na partycjach?

0

Nie, nie o to chodzi. FAT32/NTFS/exFAT/ext*/...
Sprawdzisz np. przez ppm na dysku -> properties -> file system.

0

Tylko jest taka sprawa że komputer jest sformatowany i dostęp mam jedynie przed wiersz poleceń. Jest lipa.... :( niepotrzebnie robiłem format wszystkich partycji

0

Weź fdiska z płytki w windows albo z jakiejś dystrybucji linuksowej na płycie uruchom linuksa i zobacz.

0
Świetny Pomidor napisał(a):

Tylko jest taka sprawa że komputer jest sformatowany i dostęp mam jedynie przed wiersz poleceń. Jest lipa.... :( niepotrzebnie robiłem format wszystkich partycji

Skoro już je sformatowałeś (łącznie z tą odzyskiwania), to po co Ci one?
Usuń je przy użyciu instalatora Windows, a on potem już sobie podzieli dysk tak, że mu będzie pasować.

0

Działa, wielkie dzięki za pomoc. Bez Was to bym nadal tkwił w miejscu. :D

0

niepotrzebnie robiłem format wszystkich partycji

Sam sobie stworzyłeś problem, bo sformatowałeś pewnie wszystko jak leci na NTFS, a wymagany jest FAT32.
Swoją drogą dziwny wymóg.

0

Poważnie żeby zainstalować Win8.1 trzeba mieć partycję w FAT32?

1
MiL napisał(a):

Poważnie żeby zainstalować Win8.1 trzeba mieć partycję w FAT32?

Nie, partycja systemowa EFI musi być w FAT32.

Począwszy od Windows Vista system chce mieć dodatkową partycję na której jest bootloader. Początkowo miała ona 100 MB, obecnie ma 300 MB. W systemach z EFI różni się ona tym, że jest opisana typem partycji "system EFI" i nadal ma 100 MB (określa się też jako tzw. ESP), a oprócz niej system tworzy jeszcze 300 MB "Recovery partition". Na partycji systemowej EFI znajdują się elementy bootloadera.

Partycja ESP używa FAT32, żeby zewnętrzne systemy operacyjne (poza Windows) bezproblemowo też pisały i czytały po plikach startu... no i żeby samo firmware też nie musiało mieć obsługi NTFS czy innego ext3 dodawanej.

0

"Począwszy od Windows Vista system chce mieć dodatkową partycję na której jest bootloader.

Ale dopiero od Windows 8.1 ta dodatkowa partycja jest "niezbędnie potrzebna". Win 8.0 tego nie wymaga.

Na dodatek Vista i Win7 nie narzekają, jeśli partycja z bootloaderem jest w NTFS, ma 120 giga i są na niej zwykłe dane ;-)

To jakieś uwstecznienie w win8.1 i tym całym EFI.

0

Ale czy to jest wymagane tylko w przypadku EFI? Ja mam starszego laptopa z BIOSem i zainstalowałem Win8.1 bez problemu i bez żadnych partycji na bootloader.

1

zainstalowałem Win8.1 bez problemu i bez żadnych partycji na bootloader.

pics or it didn't happen.

0

Mam tylko 2 partycje na dysku, które utworzyłem własnoręcznie. Między nimi jest dziura po wyrównywaniu drugiej partycji. System to Windows 8.1 BOX. Żadna partycja rozruchowa nie była potrzebna.

https://drive.google.com/file/d/0B3lv7DbBHhdKNjZ6S3F4cEJnb28/view?usp=sharing

0

Sokoro masz stary komputer z BIOSem, a nie z EFi to nie dziw się, że nie potrzebna ci partycja EFI.
A komentarz do kolegi który się dziwi "uwstecznieniem" nowych komputerów.
Kiedyś było fajnie: DOS 3.1, dyskietki w FAT12 i nawet twardy dysk nie był potrzebny. A teraz tak to "uwstecznili", że głowa boli...

;)

0

Znalazłem jeszcze taka tabelkę:

user image

I dalej:

Następujące wersje systemu Windows posiadają możliwość rozruchu z nośników GPT na platformach z UEFI:[15]

Desktop
    64-bitowa wersja systemu Windows 8, Windows 7, Windows Vista with Service Pack 1 (SP1)
Server
    Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 (również 64-bitowa)

Podczas instalacji systemu Windows tworzone są następujące pliki w partycji systemowej UEFI:

Windows Boot Manager (również bootmanager innych OS znajdują się na tej partycji)
Dane konfiguracyjne Boot

Windows potrzebuje poza tym przynajmniej 3 partycje na nośniku z GPT:ref>How to Configure UEFI/GPT-Based Hard Drive Partitions (http://technet.microsoft.com)</ref>

Już wspominaną ESP (UEFI System Partition)
    Min. 100MB, FAT32
    Dla Advanced Format 4k HDD 260MB
Microsoft reserved Partition (MSR), dla Drive Management
Windows Partition
poza tym, w razie potrzeby, Windows RE Tools Partition

32-bitowe wersje są obecnie konfigurowane poprzez Compatibility Support Module (CSM), a więc pracują również na platformach z UEFI lecz nie korzystają z nowości UEFI. Czy tryb CSM jest dostępny dla tak zwanych systemów Legacy jest zależne od poszczególnego firmware'u. Uruchomiony z CSM system operacyjny nie różni się później od tradycyjnych systemów z BIOSem.[16]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1