Wspólny zasób dwóch serwerów

0

Witam wszystkich.

Mam małą zagwozdkę. W projekcie unijnym klient wpisał sobie redundancję oprogramowania zrealizowaną na dwóch serwerach bez jakiejkolwiek macierzy.
Do dyspozycji mamy oprogramowanie Windows DataCenter 2012 na obydwu serwerach. Można jakoś wydzielić dyski serwerów tak aby były widoczne jako jeden dla obydwu komputerów? Gdy jeden padnie drugi ma przejąć jego zadanie i obsługiwać wirtualne maszyny.

0

0

Na filmiku nie ma informacji odnośnie jednej rzeczy. Storage wykorzystuje iSCSI service więc wykorzystywany jest chyba tutaj dodatkowy zasób (macierz), którego ja nie posiadam. Może być też sytuacja, że serwer został skonfigurowany do udostępniania dysków. Więc on pracuje jako "macierz". Wydaje mi się niestety, że w momencie wyłączenia jednego z serwerów padnie wszystko.

0
Wilczur napisał(a):

Można jakoś wydzielić dyski serwerów tak aby były widoczne jako jeden dla obydwu komputerów? Gdy jeden padnie drugi ma przejąć jego zadanie i obsługiwać wirtualne maszyny.

Żeby w ogóle mogło to działać, to musiałbyś mieć dokładną kopię danych na obu serwerach, co byłoby zabójstwem dla wydajności, zwłaszcza w przypadku maszyn wirtualnych. No, i taka synchronizacja w locie może po prostu nie działać, bo np. plik maszyny jest zablokowany podczas jej użycia.

Failover clustering działa tak, że źródło danych ma jedno, i jest nim zazwyczaj zewnętrzna macierz. Na maszynach instalujesz takie samo oprogramowanie, dane są na zewnątrz. Takie coś ma sens, to o czym piszesz, raczej go nie ma.

0

Na podstawie mojej wiedzy również wydaje mi się, że to nie ma sensu i macierz jest tutaj konieczna do zrealizowania redundancji oprogramowania.
Ale mam pytanie czy w ogóle istnieje możliwość zrealizowania redundancji z wykorzystaniem tylko dwóch serwerów?
Jeśli istnieje to w jaki sposób bo ja nie znam takiego rozwiązania. Jeśli nie istnieje to informacja typu "brak takiej możliwości" również była by cenna.

0

Trochę mało informacji, ale zakładam, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i dostęp do danych. Jak będziesz miał dwa serwery i jedną macierz to i tak nie masz redundancji danych bo masz tylko jedną macierz i ona właśnie może ulec uszkodzeniu (znam taki przypadek). Zakłada, że serwer przechowują dane na swoich dyskach wewnętrznych. W MSSQL serwerze jest coś takiego jak redundancja/replikacja przez log (log shipping). Rozwiązanie bardzo proste, nieangażujące aplikacji. Jedyna wada to, że w razie padu bazy on-line ręcznie trzeba przełączyć na bazę off-line (roboty na kilka minut). Pewnie inne serwery baz danych mają podobne rozwiązania.

Ogólnie będzie to wyglądało tak jeden serwer robi za serwer on-line i z nim łączą się użytkownicy (na nim jest też podstawowa baza danych). W tle następuje replikacjia bazy danych z serwerm off-line. W przypadku awarii serwera on-line użytkowników przełącza się na serwer off-line (ręcznie), na którym jest "prawie" aktualna baza. "Prawie" wynika z faktu, że jeżeli replikacja była ustawiona co 15 minut to w bazie na serwerze zapasowym może nie być zapisów z tych 15 ostatnich minut. Oczywiście czas replikacji można skrócić, ale dziej się to kosztem wydajności.

0

@cw, no dobra, ale on o maszyny wirtualne pyta.

0

glusterfs / drbd, ale skoro to windows to pojecia nie mam

0

podobno jest coś takiego jak hp storevirtual VSA - umożliwia zrobienie z wewnętrznych dysków kilku serwerów jakiś wspólny zasób. Ale to tylko podobno.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1