Klawiatura Twoich marzeń

0

Witam, zajmuje się R&D w firmie produkującej klawiatury. Przeprowadzam małe ankietę do projektu.
Prosiłbym o poświęcenie kilku chwil na wypełnienie tej ankietki (9 pytań).

http://www.interankiety.pl/interankieta/3b6e9c9b7b089e8e90d3f6ce14fe73bf.xml

za wszystkie odpowiedzi dziękuję z góry :))

0

Pytanie 1: A nie ma opcji w stylu "jak zaleje yerbą starą do tego stopnia że się nie da używać"?
Pytanie 4: Zaznaczyłem "Tak, zawsze", ale bardziej pasujące było by "Kiedy tylko się da/desktop mode", bo czasem jednak laptop jest przenośny
Pytanie 6: Więcej opcji prosze! Jak dla mnie jedyne sensowne klawisze to te do kontroli muzyki czyli: Mute/unmute, mol up/down, play/pause, stop, next/prev. Reszta mi nie potrzebna. A i za power/sleep w klawiaturze w obszarze gdzie mogę w nie trafić przypadkiem (np pod insert/nad strzałkami) to zabić designerów. Jeśli te klawisze są na klawiaturze to mają być daaaaleko. Jeszcze klawisze do kontroli musyki powinny być w wygodnych miejscach (np z boku klawiatury, ale nie żeby kontrola głośności to było wielkie pokrętło czy coś równie bajerskiego. minimalizm się liczy)
Pytanie 7: e... w syumie to co napisałem powyżej do 6 ;)

Tak to wysłana już ankieta, ale jeszcze jedna ważna dla mnie rzecz: układ klawiszy oraz odstępy między nimi. Obecnie nie jestem w sanie w sklepach znaleźć dobrej klawiatury. wszystkie próbuja robić za "nowoczesne a'la laptopowe". Laptopy robią idiotyczne przerwy między klawiszami (np 2mm co klawisz) zamiast łagodnych spadków. I najważniejsze: wszystkie maja zjechany kształt entera oraz backspace. Przez to od lat mam 1 działającą jeszcze klawiaturę geniusa która oprócz dobrego układu NIC dobrego w sobie nie ma. Jest tragiczna pod każdym względem OPRÓCZ układu, który mi cholernie odpowiada. Mogę przesłać zdjęcie! Jak z takim układem będzie klawiatura (duzy enter, mały backspace, backlash przy backspace) to dam za taką klawiaturę więcej niż zaznaczyłem w ankiecie...

Tak w ogóle to dobrym pomysłem było by dać klientom do wyboru układy, może ktoś lubi układ którego ja nienawidzę itp?

3

To ja krótko: proszę kupić tę klawiaturę http://zever.xyro.net/wp-content/uploads/2013/07/Logitech_UltraX_media_Keyboard.jpg i zrobić jej kopię, mogłaby być bezprzewodowa wersja ;)

Jakiś czas temu kupiłem taką z jakąś szwedzką wersją (tyle dobrze, że nie patrzę na klawisze), bo jej już niestety nie produkują, z niemechanicznych nie ma raczej lepszej.

0

Potwierdzam uwagi do pytania 4, brak opcji "używam kiedy potrzebuję", bo "nie czuję większej potrzeby" jest sugestywne.

Mogę przesłać zdjęcie! Jak z takim układem będzie klawiatura (duzy enter, mały backspace, backlash przy backspace) to dam za taką klawiaturę więcej niż zaznaczyłem w ankiecie...

@Johnny_Bit: Mam taką Logitecha, zwykła za 50zł, oddam Ci za koszta przesyłki (ew. odbiór osobisty Rzeszów). Ten układ klawiatury to SYF, a Logitech NIE SPRZEDAJE INNYCH na rynku EU!!! BO NIE! I mają w dupie klientów. Z Chin, prawie bezpośrednio chyba z fabryki zamawiałem dwie klawiatury bezprzewodowe Logitecha, bo inaczej NIE DA się kupić (ew. ze stanów, ale koszty przesyłki zabijają).

1

Co do pytania ostatniego, to domyslam sie, ze chodzilo o Czy dobra klawiatura zwieksza produktywnosc, a nie Czy klawiatura przyspieszylaby twoja prace ze wzgledu na to, ze juz mam klawiature jaka chce, wiec taka sama by niezbyt poprawila cokolwiek. Tak czy siak, zaznaczylem odpowiedz tak z powodu domyslu. :P

0

@dsa: ŚWIETNA klawiatura. Gdyby była bezprzewodowa, fajnie gdyby miała podświetlane klawisze (praktyka potwierdziła - cholernie wygodna rzesz) i obsługę tego odbiornika Unifying - byłaby perfekcyjną klawiaturą. W pracy mam taką z kablem i w sumie lepsza od mojej bezprzewodowej (o której wyżej napisałem).

Edit: Tyle, że ja mam taką z normalnym układem, bo na zdjęciu masz układ o którym mówił @Johnny_Bit

0

@dzek69 - dzięki za oferte, ale jakoś mam niesmak logitechów... wypróbowac mogę i pokryć koszty przesyłki także ;) PM?

Choc jakby @kierownikbudowy zapodał swoją klawiature która by była lekka, bezprzewodowa, z wygodnym układem klawiszy, sterowaniem muzyki, przełącznikami mechanicznymi itp itd to biorę...

A tak jeszcze z bajerów: podświatlanie klawiszy wł/wył? czasami się przydaje

1
  1. mam zapas trzech jednego rodzaju i dwóch drugiego rodzaju i starczy na długo ;-)

Brakuje mi tu zróżnicowania klientów. Jeśli ta sama ankieta trafia do programistów i np. do graczy, a odpowiedzi są sumowane, to... niedobrze.
A skoro mowa o klawiaturach potencjalnie droższych niż 100 zł, to jest to raczej istotne.

Brakuje też zupełnie pytań o układ klawiatury: rozmieszczenie klawiszy dodatkowych, wielkość entera itp.

1

Dodatkowe klawisze funkcyjne są raczej programiście niepotrzebne. One nie przyspieszą pracy w żaden sposób, bo pracę przyspieszyć może nam znajomość miliona skrótów w IDE, a te są od klawiatury niezależne.

Ważne za to są:

  • kształt i wielkośc entera;
  • wielkość shiftów i backspace;
  • położenie backslasha;
  • położenie home i end względem siebie oraz page up/page down.

Niestety to ostatnie większość klawiatur ma kompletnie niewygodne i nieintuicyjne, no ale ktoś kiedyś wymyślił taki "standard" i wszyscy muszą się z tym męczyć. Co więcej, niektórzy nawet twierdzą, że tak lubią.
Dla mnie układ tych klawiszy powinien być taki jak w tym modelu: http://www.conrad.de/medias/global/ce/9000_9999/9000/9020/9024/902445_BB_01_FB.EPS_1000.jpg

0

Coś takiego.
http://www.daskeyboard.com/

  • podświetlane znaki (nie przerwy między klawiszami)
    (W 3 generacji są LEDy, ale też klawisz fn, który średnio pasuje, a w 4 na odwrót)
0

Dziekuję za odpowiedzi i pytania. Widzę że pada sporo pytań o pozostałe elementy klawiatury które nie zostały ujęte w ankiecie. W pełni zdajemy sobie z nich sprawę natomiast w przypadku tego "badania" mamy na celowniku określone elementy produktu m.in został pominięty element konstrukcji klawiszy (membranowe, mechaniczne itd.). Zatem nie ma potrzeby badać w tej ankiecie wszystkich elementów i aspektów o których była tutaj mowa. Nie mniej jednak jestem mile zaskoczony otrzymanymi informacjami które mogą się przydać na późniejszym etapie.

Niektóre pytania dostosowałem w miarę możliwości.

0

Dla mnie układ tych klawiszy powinien być taki jak w tym modelu: http://www.conrad.de/medias/global/ce/9000_9999/9000/9020/9024/902445_BB_01_FB.EPS_1000.jpg

Zdecydowanie słaby model:

  • Gigantyczny przycisk "Delete", który zawadzałby mi i często bym w niego naciskał (raz na tydzień to za często)
  • Mały lewy Shift. Kiepsko.
  • Dziura pomiędzy F-ami.
  • Zaokrąglone przyciski (Ctrl, Spacja etc) zamiast tego wolę przyciski płaskie lub wklęsłe.
  • Jak dla mnie kompletnie zbędna górna część klawiatury
0
innyprogrammer napisał(a):
  • Gigantyczny przycisk "Delete", który zawadzałby mi i często bym w niego naciskał (raz na tydzień to za często)

Jeśli Twój palec znajduje się w tamtym miejscu, to znaczy, że chcesz wcisnąć delete. I tylko taka klawiatura daje gwarancję, że chcąc wcisnąć delete, nie wciśnie się przypadkiem irytującego inserta.

  • Mały lewy Shift. Kiepsko.

To chyba wielu ludziom przeszkadza. A ja nie rozumiem, jak da się mały palec lewej ręki nad lewego controla to się trafia na shift, tak to działa w każdej klawiaturze (z wyjątkiem Lenovo).

  • Zaokrąglone przyciski (Ctrl, Spacja etc) zamiast tego wolę przyciski płaskie lub wklęsłe.

Nawet nie zauważyłem. To serio ma jakiekolwiek znaczenie przy pisaniu?

  • Jak dla mnie kompletnie zbędna górna część klawiatury

Dla mnie również, ale demontaż niemożliwy. ;)

A tak z innej beczki - używa ktoś kiedyś klawiszy Scroll Lock, Pause albo Caps Lock?

5

Scroll Lock
ma konkretne zastosowanie w Excelu, oraz jest potrzebnym klawiszem w konsoli FreeBSD.

Pause
do zatrzymania ekranu BIOS-u.
Ctrl+Break przerywa operacje w konsoli, np. formatowanie dysku.
Win+Break pokazuje to samo okno co Mój komputer|Właściwości.

Caps Lock
używam często.

1

@somekind:
Break jest ważnym dla mnie klawiszem (wspomniane przez @Azarien skróty) i za każdym razem gdy odkrywam (na nowo), że nie ma go w laptopach Della to mnie cholera bierze. Jedynie Scroll Lock jest dla mnie zupełnie zbędny (choć wiem, że ma zastosowanie w Excelu właśnie).

0
Azarien napisał(a):

Ctrl+Break przerywa operacje w konsoli, np. formatowanie dysku.

Ctrl + C robi to samo, a jest wygodniejszy w użyciu.

Win+Break pokazuje to samo okno co Mój komputer|Właściwości.

Tego nie wiedziałem, dzięki.

W SUMIE, TO CAPS LOCK JEST BARDZO PRZYDATNYM KLAWISZEM, JEŚLI TYLKO CHCE SIĘ WSZYSTKICH WKURZAĆ PISANIEM CAŁYCH POSTÓW KAPITALIKAMI. Z TEGO POWODU JEST BARDZO POPULARNY WŚROD GIMBAZY I ROZKRZYCZANYCH NASTOLATEK.

Ale programistom do czego to potrzebne?

A to ktoś ma: http://codekeyboards.com/ ?

1

ja od prawie półtorej roku mam takie coś user image
i poza faktem, że zamiast PPM ma funkcyjny (PPM to funkcyjny + print screen) nie mam zastrzeżeń. Ma niski profil klawiszy i krótki skok, dodatkowo spacja jest trochę wyższa co macając po ciemku (chcąc np. zatrzymać film) się przydaje.

Edit: (specjalnie dla @somekind - moja wygląda dokładnie tak - ma duży enter)
user image

1

user image

2

Potwierdzam i ja, że Break jest bardzo ważnym klawiszem. Przerywa działanie makra w Office :D Gdy na klawiaturze tego przycisku brak, to gdy coś się zapętli w tle, pozostaje tylko ubicie procesu... Ctrl+Break uchroni niezapisaną pracę. Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałym, że mój laptop służbowy ma klawiaturę numeryczną, a nie ma cholernego Break'a! Mogli go chociaż dodać do tych klawiszy, które są aktywne po przyciśnięciu Fn...

Nie powinno się usuwać klawiszy z klawiatury. Generalnie jestem fanką układu standardowego: user image

0

Mi bardzo pasuje klawiatura Dell Vostro 3500 (http://goo.gl/8LlMQS), i to do tego stopnia, że kupiłem do stacjonarki(stara na której przesiedziałem szmat czasu tak mi się nie podoba) i do laptopa Asus R500V(firmowy) badziewnie złożone klawiatury geniusa(http://goo.gl/Z8Anm7) bo były w miarę podobne. Niestety genius z Dellem nawet startu nie ma, ale nie jestem w stanie określić z czego to wynika(po za brakiem klawisza menu).

0

Ja uwielbiam layour "big-ass" enter z klawiszem backspace zajmującym 1 unit, a obok niego klawisz . Przy takim układzie mogę pisać cholernie szybko. Inny układ mam na moim dellu gdzie enter jest jakby odwrócyny do góry nogami (iso). wszystko niby fajne, ale żeby napisać | to musze wykonywać dziwne gesty z sziftem (czego nie lubie) układ gdzie jest pod wielkim backspace wielki backslash a pod nimi dłuugi enter to najgorszy syf pod słońcem. za każdym razem jak chce dać enter trafiam w , gdy chce napisać \ trafiam w backspace a gdy chce kliknąc w końcu backspace to się boję że coś głupigo trafię znów ;)

jak dla mnie klawisze funkcyjne powinny być po bokach, bo na górze nigdy ich nie widzę (mam wysuwaną półkę na klawiature)

0

Na standardowej klawiaturze z układem amerykańskim nie ma zbędnych klawiszy.
Ale nastała jakaś głupia moda na kombinowanie.

1

Mam od lat Chicony Ergo, nawet drugą zapasową kupiłem :P, nie wiem w sumie dlaczego te ergonomiczne wycofali i jedynie od Microsoft są jakieś fajne modele obecnie dostępne (szkoda, że same czarne...), kiedyś tego było od groma choćby firmy Cherry.

http://ixbtlabs.com/articles/choosingakeyboard/chicony104.jpg

http://media.engadget.com/img/products/446/9kbq/9kbq-800.jpg

0

Ankieta trwa do jutra, także zapraszam :) wszystkim pozostałym dziękuje za opinie

1

Ja najbardziej nienawidzę, jak ktoś wstawi do klawiatury dodatkowy klawisz w linii Ctrl-Alt-Wind/CMD, albo zmieni układ tych klawiszy.
Doprowadza mnie to do białej gorączki, jeśli się muszę na nowo uczyć się lokalizacji Ctrl-C, Ctrl-V, Wind-D i innych strategicznych skrótów klawiszowych.
Tragedia jest też, gdy muszę walczyć z wprowadzaniem polskich znaków Alt-*.
Jakiś czas temu kupiłem EeeTopa Asusa i tam klawiatura ma taki dodatkowy klawisz "wnerwiania" (na szczęście komputer nie był dla mnie).

Tak samo w laptopach czasami kombinują gdzie wsadzić klawisz Fn, wtedy też odzywa się we mnie instynkt mordercy.

Od jakiegoś czasu używam Mac-a i przestawienie się na innych układ klawiszy zajęło mi trochę, szczególnie, że niektóre skróty są z ctrl jak w Windows/Linux, a niektóre z cmd.

0

Wypełniłem. Opiszę historię swoich klawiatur:

Natomiast w laptopie mam moim zdaniem najlepsza klawiaturę z tych montowanych - lenovo y550 :)
Przyzwyczaiłem się do zamienionego FN z CTRL.

2

Fn jest ok, o ile nie jest w rogu klawiatury. W rogu powinien być Ctrl.

2

Korzystam z jakiejś taniej A4-tech KX-5MU (ino bez logo ;) )
user image

Układ ma klasyczny, jedyny akceptowalny przeze mnie. Do tego wielce przydatne guziczki multimedialne (po prawej) ale bardzo brakuje tych od głośności. Dodatkowych funkcyjnych (po lewej) w życiu nie użyłem.
Jest niestety słabej jakości.. czasem jakiś klawisz trzeba mocniej wbić. Nie wiem, może łatwo się brudzi i to przez to.

Bardzo przydatne jest wyjście słuchawkowe jak się prowadzi konferencję. Próbowałem znaleźć mały ale dobry wzmacniacz na biurko z wyjściem słuchawkowym. Chyba takie nie istnieją, a sięganie pod stół do wzmacniacza w celu podłączenia słuchawek jest słabe (nie można na stałe podłączyć przedłużacza, bo podłączenie słuchawek zazwyczaj odcina głośniki). Potencjometr głośności żenującej jakości, wystarczy kichnąć i odcina jakiś kanał.

Z USB w klawiaturze raczej nie korzystam, bo przeszkadza myszce.

W klawiaturze idealnej widziałbym właśnie taki układ. Żadnych "ergonomicznych" ulepszeń na siłę. Klawisze multimedialne (wraz z głośnością). I tyle. Wiadomo, kwestia jakości wykonania, ale tego nie widać i to dość oczywiste.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1