Instalowanie systemu - utworzenie partycji

0

Witam,
jakiś czas temu miałem problem z komputerem. Zdecydowałem się od nowa zainstalować system. Wszystkie partycje wywaliłem i teraz chciałbym to uporządkować. Potrzebuję dwie partycje na system (Windows 7 i 8) - chyba po 100GB starczy i dwie na dane (analogicznie do Windows 7 i 8) - ta do Siódemki musi być większa. Wstępnie sobie to rozpisałem jednak pojawia się problem. Klikam w oknie instalatora systemu na stworzenie nowej partycji, wpisuje jej wielkość. Pojawia komunikat o samoczynnym utworzeniu dodatkowej partycji (o typie System, ta którą ja tworzę ma typ Podstawowy) - ma ona 100MB (na system potrzebuję 10GB) - nie da się jej powiększyć ani nic. Mam to tak zostawić i dorobić pozostałe które potrzebuje o odpowiedniej wielkości, a systemy zainstalować na partycjach o typie Podstawowym, czy jak?

0

Tworzysz sobie 100GB i tam instalujesz. Tą która się sama tworzy nie przejmuj się.

0

Ta partycja 100MB jest tylko na boot, i niewidoczna potem - ukryta.
Kolejne durne pomysły MS.

0

W pewnych warunkach¹ taka dodatkowa partycja systemowa powstaje również w Windows Vista (i zakładam że 7 też), to nie jest wynalazek ósemki.

dwie na dane (analogicznie do Windows 7 i 8) - ta do Siódemki musi być większa
Po co dzielisz dane na systemy?

0

Bardzo dziękuję za pomoc. Tak jak wspomniałem planuję postawić dwa systemy (cztery partycje). Sposób jaki opisałem jest jak najbardziej poprawny? Nie będę miał później "syfu" w plikach bądź przy uruchamianiu?

0

@Azarien
Chciałem dzielić dane, żeby uniknąć syfu jakie pliki są do ósemki, a jakie do siódemki. Jeżeli wszystko będzie na jednym dysku nie będzie problemów?
Przepraszam za tak podstawowe pytania. Jestem kompletnym laikiem w software

0

Partycje sobie utwórz jakie chcesz i ile chcesz, dodatkowymi się nie przejmuj, ważniejsza jest kolejność instalacji:
• najpierw Windows 7,
• potem Windows 8.

w przeciwnym razie będzie więcej kombinowania.

0
Azarien napisał(a):

Partycje sobie utwórz jakie chcesz i ile chcesz, dodatkowymi się nie przejmuj, ważniejsza jest kolejność instalacji:
• najpierw Windows 7,
• potem Windows 8.

w przeciwnym razie będzie więcej kombinowania.

Czyżby w 8 znowu pozmieniali te booty i instalator 7 nie znajduje 8?

... głupota ludzka jest faktycznie nieskończona. :)

0

Myślałem, że już wszystko przejdzie. Udało mi się utworzyć partycje z wyjątkiem jednej... Na dane. Teraz mam:

  • Dysk 0 Partycja 1: Zastrzeżone przez system

  • Dysk 0 Partycja 2 (Tutaj ma być Windows 7)

  • Dysk 0 Partycja 3 (Tutaj ma być Windows 8)

  • Dysk 0 Partycja 4: Samsung_rec (było na starcie, podejrzewam, że jeżeli recovery to potrzebne :) )

Teraz nie mam partycji na dane, przy próbie stworzenia jej wywala błąd, że nie można utworzyć więcej partycji dla tego dysku. Co musiałbym zrobić? Wywalić to recovery? Czytałem, że wiele osób tego nie poleca...

0

Czyżby w 8 znowu pozmieniali te booty i instalator 7 nie znajduje 8?
Jak zwykle.

Wszystkie partycje wywaliłem

Dysk 0 Partycja 4: Samsung_rec (było na starcie, podejrzewam, że jeżeli recovery to potrzebne )
Dlaczego wprowadzasz nas w błąd?

Przekonwertuj dysk na format GPT. Będzie można tworzyć więcej partycji.

0
Azarien napisał(a):

Przekonwertuj dysk na format GPT. Będzie można tworzyć więcej partycji.

Przepraszam, nie traktowałem tego jako partycja (nie było to tworzone przeze mnie, myślałem, że z automatu ma być - dopiero później poczytałem o recovery).
Mógłbyś napisać dokładniej jak mam przekonwertować dysk?

0

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc725671.aspx

Wygląda na to, że pod Windows można tylko na pustym dysku (więc straciłbyś to Recovery).

Tutaj jest jakiś program co ponoć potrafi bez utraty danych, nie testowane.

0

A gdybym wywalił ten Dysk 0 Partycja 1? Teoretycznie jedna partycja by ubyła...

0

Wróć. Razem z komputerem była płyta "recovery". Skoro mam taką płytę to potrzebuję jeszcze partycję?
Jak już wspominałem jestem kompletnym laikiem w tych sprawach.
Dziękuję Wam za pomoc i pozdrawiam.

To jak? Ta płytka z recovery coś zmienia?

0

No co dla Ciebie to zmienia?. Wystarczy, że masz klucz i możesz instalować system z nośnika OEM. Ja zawsze usuwam partycje recovery a nośnik recevoery gubię i .... wyj*** ;]

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1