Konwersja dysku z GPT na MBR i odwrotnie

0

Cześć.
Zostało dzisiaj przede mną postawione zadanie konwersji dysku z "formatu" GPT na MBR aby móc stworzyć na nim partycję hibernacji.
Udało mi się to zrobić jednakże zauważyłem, że nie mogę tego procesu odwrócić w narzędziu do zarządzania dyskami systemu Windows.
Mój system operacyjny to Windows 8. I tutaj chciałbym się od Was dowiedzieć czy po ewentualnym formatowaniu komputera jak i tego dysku (to SSD) ich stan zostanie na nowo przywrócony do domyślnego GPT czy zostanie już nieodwracalnie MBR?

Zastanawiam się czy nie popełniłem jakiegoś błedu robiąc taką operację na Windows 8 jednak nie było innej możliwości bo diskpart i polecenie jakie miałem w instrukcji działało jedynie na MBR w takiej formie jak w instrukcji.
Ogólnie chodzi tutaj o technologię Intel Rapid Start.
Nie zepsułem czegoś przypadkiem konwertując ten dysk na MBR?

0

Nie mylisz formatów?
Może coś się w Win8 zmieniło, ale domyślnie zawsze było MBR a nie GPT.
Na dodatek w WinVista możliwa była konwersja MBR->GPT a nie ma GPT->MBR, byłoby dziwne gdyby nagle można było tylko odwrotnie ;-)

0

Nie, @Azarien nie myle :) Mam teraz MBR i mogę na GPT ale z powrotem już nie mogę :)

0

No ja zrozumiałem że zmieniłeś na MBR i nie możesz wrocić na GPT...

No dobra. Kiedyś się na ten problem nadziałem właśnie pod Vistą: zmieniłem z MBR na GPT i nie mogłem wrócić, a przeszkadzało mi to o tyle, że Linux przynajmniej wtedy nie widział dysku z GPT.

Podejrzałem dysk pod edytorem dyskowym (dokładnej nazwy nie pamiętam, ale chodzi o typ programu w którym możesz dowolny sektor dysku w hexach obejrzeć i mieszać). Okazało się, że Windows podczas konwersji zrobił kopię oryginalnej tablicy partycji w sąsiednim sektorze.
Wystarczyło ją przekopiować.
Nie żebym polecał tę metodę, bo możesz łatwo pożegnać się z danymi na dysku (a przynajmniej dostępem do tych danych) ale w moim przypadku operacja się udała.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1