Polski layout klawiatury w X11

0

Nie mam pliku /etc/X11/xorg.conf, za to:

/etc/X11/xorg.conf.d$ ls
01-keyboard-layout.conf 10-evdev.conf  10-quirks.conf  50-joystick.conf  50-synaptics.conf
/etc/X11/xorg.conf.d$ cat 01-keyboard-layout.conf
Section "InputClass"
        Identifier "keyboard-layout"
        Driver "evdev"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "pl,de"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

/etc/X11/xorg.conf.d$ cat 01-keyboard-layout.conf
Section "InputClass"
        Identifier "evdev keyboard catchall"
        MatchIsKeyboard "on"
        MatchDevicePath "/dev/input/event*"
        Driver "evdev"
EndSection
(.. plus myszka touchpad itp., niewazne)

Otoz nie dzialaja mi w takiej konfiguracji polskie znaki, ani niemiecki, anie shift_alt nie zmienia ukladu. Gdy wywale plik 01-keyboard-layout.conf i linijki

Option "XkbLayout" "pl,de"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

wstawie do 10-evdev.conf to dziala. Dlaczego? Wiem ze pliki sa aplikowane w kolejnosci alfabetycznej (stad te numerki) ale nie wiem co nadpisuje co itp. Oba pliki byly juz na miejscu zaraz po instalacji (Arch), i maja inne wartosci pola 'Identifier' or 01-keyboard-layout.conf nie ma MatchDevicePath. Czy ktos potrafi wytlumaczyc co jest grane?

0

Szczerze powiedziawszy nie wiem. Szkoda sobie tym zaprzątać głowę - jak działa, wykorzystanie któregoś z już istniejących plików w /etc/X11/xorg.conf.d/*.conf nie jest błędęm. Możesz jeszcze spróbować

mv /etc/X11/xorg.conf.d/01-keyboard-layout.conf /etc/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layouts.conf

. Oprócz tego mógłbyś spróbować gdy ten plik wygląda tak

Section "InputClass"
        Identifier      "evdev keyboard catchall"
        MatchIsKeyboard "on"
        MatchDevicePath "/dev/input/event*"
        Driver          "evdev"
        Option          "XkbLayout"     "pl,de"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

tylko jaki to ma sens skoro można po prostu wstawić dwie linijki do istniejącego już pliku.

0

No roznica jest taka ze takie 'standardowe' pliki moga byc z jakichs pakietow (w moim przypadku 10-evdev.conf pochodzi z extra/xorg-server) i przy updacie pakietu zostana nadpisane. Ten drugi plik nie pochodzi z zadnego pakietu, byl po prostu pewnie dodany podczas instalacji, i nie zostane nadpisany przy updacie pakietu.

0

Jednak moja pomylka, ten plik 01-layout.conf rowniez dziala. Problem polega na tym ze bez wzgledu co robie musze wywolac setxkbmap (moze byc bez argumentow) i wtedy zaczyna dzialac przelaczanie i layouty. Bez tego ani rusz i nie mam pojecia dlaczego, ale moze sie kiedys dowiem ;d

0

Jak to nadpisane. W Arch Linux masz coś takiego jak *.pacnew itd.. W zdrowym systemie coś takiego nie zostanie nadpisane. I tak samo nawet jak dokonasz tam edycji menadżer pakietów dalej będzie to wiedzieć jako plik należący do danego pakietu - w tym wypadku xorg-server. Nie wiem tylko czy przy usuwaniu zostanie, czy menadżer go wywali (podejrzewam, że zostanie). Jakby nie było edycja 10-evdev.conf jest prosta, skuteczna i na pewno nie błędna.

0

Nie wiedzialem o tych .pacnew, archa uzywam od tygodnia mniej wiecej. Jak to dokladnie dziala? Jak nie zmienie pliku to zostanie nadpisany czy tez tworzone sa pacnew? Czy one tylko sa tworzone do plikow ktore nadpisalem? Ale wtedy musza byc jakos odkryte moje modyfikacje? Jak to jest? Bo w sumie w chwili obecnej nie mam w systemie ani jednego takiego pliku, a troche juz updatow mialem i troche w plikach (innych, nie X) grzebalem.

0

Jeżeli przy aktualizacji pakietu wprowadzono jakiś nowy plik konfiguracyjny a Ty na dysku stary poddałeś edycji to nie rusza tego starego a nowy po prostu zapisuje jako *.pacnew (z końcówką pacnew). Jak pliku nie edytowałeś to zostanie nadpisany. Generalnie nie masz się tym co przejmować. Tak na marginesie - najlepszy wybor na desktop jaki istnieje na tej planecie :). Oczywiście dla ludzi w temacie.

0

No poki co mi sie podoba, ale nie wiem czy to nie ma zwiazku z tym ze caly czas sie bawie i szukam roznych dodatkow / paneli itp (uzywam obecnie openboxa). Ma to w sobie cos z zabawy LEGO, ale tez nie mam do konca skonfigurowanego pulpitu i nie wszystkie programy mi odpowiadaja. Np. mam spacefm i on nie wspiera kosza (jest jakis plugin, ale to nie to samo, musze w menu klikac), nie wspiera chyba zakladek a'la total commander... Wiem ze sa inne fm, kiedys uzywalem pcmanfm pod lxde i pewnie to w koncu zainstaluje ;d Fajnie byloby miec pare ikonek na pulpicie (nigdy nie uzywalem wielu), chociaz z czasem przestaje mi ich brakowac bo mam wszystko pod skrotami klawiry. Mozna ogolnie fajnie sobie dostosowac system, ale ja poki co jeszcze troche bladze i sie raczej bawie i testuje ;d Wierze ze jak juz sie wszystko skonfiguruje to kopiujac pare plikow konf na pena mozna bardzo szybko miec to samo na innych kompach, ale dojde w koncu do tego ;d Jest to jednakze troche para kaloszy niz Gnome czy ostatnio przeze mnie uzywane KDE, ktore jednak przestaly mi odpowiadac (tluste swinki sie z nich porobily, z dziesiatkami featuresow ktore mi sa zbedne i nie da sie wylaczyc, jak np. activities w KDE czy jak sie to tam nazywa).
Bardzo duzo zabawy jest zeby programy wygladaly spojnie; obecnie mam kilka ktore uzywja qt4, inne gtk+2, gtk+3, no i sam openbox ma tez swoje kolorki. Znalazlem jakis mod clearlooksa ktory wyglada ok i jest spojny, ale zabawy co nie miara. Tego akurat nie znosze, nie lubie sie bawic tematami...
Jes tez pare bugow, np. w slimie moge sie tylko wylogowac raz, za drugim razem ginie caly X (nie jest to tylko u mnie, czytalem ze duzo ludzi ma ten problem, lxdm rowniez i inne). Ale w koncu moze naprawia, a w miedzyczasie sa workaroundy.
A ty jakiego WM uzywasz?

0

Również openboxa w zestawie z tint2 (chyba najlepszy panel jaki jest), conky i kilkoma mniejszymi bajerami. Openbox - najlepszy obok dwm, awesome, jeżeli nie chcemy tilling window manager. Tutaj można znaleźć trochę natchnienia;
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=45692&p=94 - openbox
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=74599&p=29 - dwm
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=88926&p=50 - awesome
Jako menadżer plików, osobiście używam przestarzałego już trochę Rox-Filera - ikony na pulpicie są, ale kosza nie ma. https://wiki.archlinux.org/index.php/List_of_Applications tutaj masz przydanty spis aplikacji. Myślałem kiedyś o zmianie, ale póki co na Roxie jest mi zbyt wygodnie (wiele pomocnych skryptów). Odnośnie tematów;
qt4 ustawiłem na szybko przez qtconfig-qt4, GTK+2 np przez lxappearance, gtk3 http://dug.net.pl/tekst/161/ . Motywy dla gtk brałem pamiętam z gnome-look.org a dla openboxa box-look.org. Dla openboxa przydanta jest aplikacja obconf, obmenu. U mnie trzyma się kupy i działa :).Obecnie nie wszystkie menadżery logowania wiedzą naprawdę co to systemd - używałem LXDM, ale również ma BUGi - teraz siedzę na lightdm - lekki, ładny i wszystko działa (polecam lightdm-gtk3-greeter). Na początku polecam też poczytać o AUR i zainstalować yaourt. To jedna z najlepszych rzeczy w tym systemie. W takim środowisku najłatwiej nauczyć się jak to wszystko działa, potem jest już z górki - wygoda, szybkość, wiedza i system na lata ;)

0

No i znalazlem co jest nie tak. Z ta konfiguracja ktora wkleilem jest wszystko ok, to jest bug Xorg, ten albo podobny: https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=46008 (mam wlasnie bezprzewodowe klawire i myszke logitecha z tym unified receiver).
Co mnie wprowadzilo w blad wiele razy, to fakt, iz po starcie X11 polskie znaki nie dzialaja na klawirze logitecha. Co ciekawe, po napisaniu jakiejkolwiek literki na wbudowanej klawiaturze od laptopa nagle uklad na bezprzewodowej tez sie ustawia i jest wszystko ok - dzialaja polskie znaki, dziala zmienianie ukladu, dzialaja niemieckie umlauty... Problem zniknal tak czy tak poniewaz wraz z loginem startuje mi w trayu qxkb (pokazuje ladna flage aktualnego uklady i pozwala na jego zmiane myszka itp.) i to chyba wola setxkbmap albo cos podobnego i samo sie wszystko naprawia ;d

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1