Jak przenieść rekord MBR do VBR?

0

Witam. W jaki sposób można przenieść MBR do VBR jakiejś partycji?
Mam Windowsa 7 i linuxa. Są na tym samym dysku, na osobnych partycjach.

Ostatnio zaszyfrowałem partycję systemową z Win7 Truecryptem, przez co do MBR trafił bootloader truecrypta. Gruba zainstalowałem na sda6. Działa to tak, że przy starcie systemu ładuje się bootloader truecrypta i mogę wpisać hasło żeby dostać się na Windowsa lub wcisnąć ESC żeby wyszukać bootloadery na innych partycjach (odpala się grub i mogę wejść na nieszyfrowanego linuxa).
Chciałbym zmienić to tak, żeby bootloader truecrypta przenieść do VBR partycji sda6 a w MBR zainstalować gruba (i w nim dopisać wpis dla truecrypta). Czyli inaczej mówiąc potrzebuję zmienić kolejność bootloaderów.
Bardzo proszę o pomoc jak to zrobić, żeby działało. Widziałem, że można użyć komendy dd do zrobienia kopii MBR ale nie mam pojęcia jak to później wykorzystać tak, żeby grub mógł to odpalić.

0

Powód takiej zmiany może wydawać się głupi... :D Już wyjaśniam, truecrypt posiada opcję wyświetlenia fake prompt message czyli wpisuje sobie np "Missing operating system" i tylko to wyświetla się przy bootowaniu. Komp zachowuje się jakby był 'zamrożony' nie wyświetla nawet gwiazdek przy wpisywaniu hasła. Oczywiście jak wpiszę hasło i wcisnę ENTER to bootuje mi windowsa. Tylko, że jak mam ustawioną taką wiadomość to truecrypt nie reaguje na ESC czyli nie mogę wejść do grub.
Może to głupie ale wolałbym mieć tą wiadomość przy starcie, tylko żeby tak zrobić muszę zmienić kolejność bootloaderów i dopisać w grub wpis dla truecrypt bootloadera. Tylko nie mam pojęcia jak to zrobić, żeby nie uwalić bootowania.

0

Coś znalazłem: http://gitorious.org/grub2tc/grub2tc/trees/master
Ten program pozwala na wyciągnięcie loadera z płyty ratunkowej truecrypt i przekształcenie go w taki sposób, żeby można było go dołączyć do GRUB2. Ponoć na zwykłym grubie da się normalnie wczytać loader z mbr i podpiąć go pod gruba ale w GRUB2 niestety trzeba to obejść w taki właśnie sposób (za pomocą programu skryptów z tego repo)...
Sklonowałem to repo, postępuję według instrukcji z README i wywala mi błąd:

tomek@tomek-laptop:~/tc/grub2tc$ make
ruby extract.rb tcrescue.iso
extract.rb:78:in `pack': can't convert String into Integer (TypeError)
	from extract.rb:78:in `<main>'
make: *** [tcloader] Błąd 1

Proszę o pomoc, co w tym kodzie może być źle lub raczej dlaczego to u mnie nie działa a u innych wszystko jest ok?

0
bootloader = File.read("tcloader.bin")
bootloader[-5..-1] = [boot_config, loader.length].pack('CV')

Dodam jeszcze, że błąd występuje w drugiej linii tego fragmentu co podałem. Za tym kodem jest już z górki. Trzeba tylko jakoś to naprawić a ja nie znam rubiego i nie wiem jak :(

0

temat do usunięcia

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1