Przesłać pliki przez komputer pośredniczący.

0

Chciałbym przesyłać pliki z komputera A do komputera B pośrednio przez komputer C.

[ A (Windows/Linux) ] <- LAN1 -> [ C (Linux) ] <- LAN2 -> [ B (Windows) ]

Wszystkie komputery dodatkowo mają łączność z internetem.
Komputer A stoi u mnie w domu.
Do komputera C mam dostęp po LAN'ie np. przez SSH.
Do komputera B mam dostęp po internecie np. przez jakiś zdalny pulpit.
Do każdego komputera mam dostęp jako admin i mogę instalować soft.

Mógłbym przerzucić dane przez SMB z A na C a później z C na B ale raczej chciałbym tego uniknąć. Znajdzie się jakiś relatywnie prosty sposób na bezpośrednie przesyłanie?

0

a że się spytam - czemu tak? skoro A jest w lanie z C ale nie jest z B, a B jest z C to znaczy że fizycznie nie są w lanie tylko to jakaś wirtualna sieć więc prędkość przesyłu i tak będzie taka jak przy bezpośrednim połączeniu A z B. Można więc zwyczajnie zrobić kolejny wirtualny LAN A <-> B (VPN) choćby najprościej przez hamachi

0

Tak, to są VLAN'y, podpięte do wspólnej bramy. Ale nie mogę tych VLAN'ów konfigurować.

Hamachi mówisz.. ale to będzie szło przecież przez ich serwer... Czy mogę sobie własny serwer postawić na Linuksie? Jak nie hamachi to może coś innego? Może właśnie w tym kierunku bym zmierzał czyli zrobienie VPNa, tylko muszę właśnie jakiś serwer pośredniczący zainstalować na komputerze C. Zabieram się za poszukiwania, a w między czasie może ktoś coś podpowie?

0

http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenVPN to się wydaje odpowiednie

a nie jestem pewien jak działa hamachi ale chyba na zasadzie P2P
wiem że jak kiedyś użyłem go w fizycznej sieci LAN to przydzieliło nam adresy 5.x.x.x po których przesyłanie danych działało równie szybko co przez zwykły LAN - więc ruch na pewno nie szedł przez ich serwery
w każdym razie hamachi i tak z tego co widzę chyba już nie jest darmowe

0

Na komputerze C zainstaluj serwer OpenVPN, jak radzi unikalna_nazwa, a na A i B klienty. Wszystko można skonfigurować w pół godziny.

0

nie prościej będzie przez torrent? Czy A lub C ma publiczne IP bądź możesz przekierować porty na routerze dla któregoś?
BTW hamachi jeśli może to zestawia między klientami połączenie p2p

0
abrakadaber napisał(a):

nie prościej będzie przez torrent?

jeszcze prościej przesłać plik przez gadu-gadu :D

0

Wszystkie komputery są w jednym LAN'ie oddzielonym od świata NAT'em. Tyle, że w tej sieci jest zrobiona separacja i komputer A nie może się komunikować z komputerem B. C jest "widoczny" z każdego miejsca.

Chodzi mi o wydajne przesyłanie, będzie sporo tych danych. Dodatkowo atutem będzie jeśli dany komputer będzie miał możliwość wymieniania się plikami nie mając łączności ze światem zewnętrznym. Tak więc komunikacja ma się odbywać bez pośredniczenia żadnego serwera znajdującego się "w internecie" czyli za bramą. To komputer C ma być serwerem pośredniczącym.

OpenVPN właśnie przykuło moją uwagą. Spróbuję z nim jutro.

0

Mógłbym przerzucić dane przez SMB z A na C a później z C na B ale raczej chciałbym tego uniknąć.

Skoro masz smb na wszystkim, to siedząc na C kopiujesz pliku z A na B :-)

0
Azarien napisał(a):

Mógłbym przerzucić dane przez SMB z A na C a później z C na B ale raczej chciałbym tego uniknąć.

Skoro masz smb na wszystkim, to siedząc na C kopiujesz pliku z A na B :-)

O f.... no przecież. Nie pomyślałem. Człowiek to czasem głupi jest...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1