Połączenie modemu ADSL z routerem

0

Mam dziwny problem z siecią w domu. Gdy podłączę komputer bezpośrednio do modemu (D-link DSL-320B), to mam internet. Żeby było śmieszniej, w połączeniu lokalnym mam zewnętrzne IP Neostrady.
Natomiast, gdy komputer podłączę do routera Linksys WRT54GL, a jego do modemu, to internetu nie mam.
IP modemu to 192.168.1.1, router na WAN ma 192.168.1.2, natomiast w LAN ma 192.168.2.1, komputer z DHCP dostaje 192.168.2.100, więc to raczej jest ok.
Co może być nie tak? Wcześniej miałem TP-Linka TD8816 i taka konfiguracja działała bez problemu.

1

Twój router powinien raczej dostać zewnętrzne IP z neostrady, które da mu modem (tak samo jak komputer, z punktu widzenia modemu nie ma różnicy). Nie musisz może klonować adresu MAC?

0

No może muszę klonować MAC, ale który i właściwie dlaczego? Neostrada nie ma żadnych ograniczeń co do MACów jak niektóre inne usługi.
Pytanie, czemu modem nie przekazuje tego IP do routera?

1

Skoro neostrada nie ma ograniczeń to pewnie nic nie zmieni, gdyby trzeba, musiałbyś klonować MAC Twojej karty sieciowej, żeby modem myślał, że jest podłączony do komputera. Myślę, że musisz pogrzebać w ustawieniach, piszą coś o PPoE albo trybie bridge.

0

masz w ustawione:
VPI: 0
VCI: 35?

0

Tak, VPI, VCI, PPPoA, hasła i nazwy użytkownika mam dobrze, inaczej nie miałbym neta. Trybu bridge nie widzę raczej w żadnym z urządzeń.
Problem jest raczej gdzieś między modemem a routerem, tylko nie wiem gdzie. :/

0

Nie musisz klonować maca... Miałam taką konfigurację w domu. Bardzo dziwne jest, że ci nie działa, bo wygląda, że masz ustawione ip ok. Czy pingujesz router? Czy pingujesz modem? Czy pingujesz wp.pl? Czy pingujesz 212.77.100.101?
Czy tylko na jednym komputerze sprawdzałeś? (może to w komputerze masz coś nie tak z połączeniami sieciowymi)

0

Z tego co zrozumiałem, to masz modem adsl podłączany do ethernetu. I podłączasz go do routera.

Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy router połączył się z internetem. Czyli zaloguj się do routera przez interfejs www i przejrzyj status wan. Nie wiem jak to akurat się nazywa w twoim modelu, ale każdy router umożliwia sprawdzenia statusu połączenia z internetem, tego jaki dostał zewnętrzny adres ip itd. Na 99% okaże się zapewne, że router nie dostał adresu ip od modemu, w takim wypadku upewnij się że ustawienia wan routera są takie same jak miałeś na swoim komputerze, czy używasz dobrego kabla (crossowany albo nie) jeśli tak to w ostateczności można sklonować mac

0
  1. Brak internetu to to samo co brak pinga do wp.pl.
  2. Z kompa pinguję zarówno router (192.168.2.1) jak i modem (192.168.1.1).
  3. WAN routera (ustawiony statycznie 192.168.1.2) łączy się z modemem (192.168.1.1).
  4. Poprzednio router z modemem łączyłem takim samym kablem, raczej nie jest skrosowany, no i nie on jest problemem, skoro mogę pingować nawet modem.
1

Whai WAN routera statycznie ustawiony? To właśnie modem powinien ustawić ten adres.

0

Wcześniej miałem statycznie i działało.
Teraz jak ustawię WAN routera na DHCP, to potem zamiast 192.168.1.2 dostaje adres neostradowy od modemu. Zupełnie tego nie rozumiem, tak jakby modem był przezroczysty. :/ Ale to i tak niczego nie zmienia, nadal nie działa DNS, a sieci zewnętrzne są nieosiągalne.

1

No tak to wyglądało u mnie, miałem podobną konfigurację z WRT54GL, tyle, że modem DOCSIS (UPC), a nie ADSL. Modem ładnie ustawiał WAN routera na adres "zewnętrzny" i wszystko działało OOTB. Spróbuj jeszcze zupełnie zrestartować wszystkie ustawienia routera. On domyślnie powinien działać poprawnie, z WAN ustawionym na DHCP.
Jeszcze jedna kwestia była - pomiędzy zmianą połączenia modem - router i modem - PC musiałem zrestartować modem, bo inaczej nie chciało nic działać.

1

Somekind ale czemu chcesz ustawiać router inaczej niż komputer do którego podłączałeś modem? Skoro komputer był ustawiony na dhcp i modem przydzielał mu adres, to po kiego grzyba zamieniając kompuer na router ustawiasz jakieś statyczne adresy dla modemu? I tak, modem jest przezroczysty, przez dhcp przydziela adres zewnętrzny.

1

Co prawda nie mam już więcej podpowiedzi, bo w sumie twoja konfiguracja wygląda ok (choć podpowiedź othello brzmi sensownie), ale tak tylko tłumacząc me pytanie:

  1. Brak internetu to to samo co brak pinga do wp.pl.

Nieprawda, ping idzie po innym porcie niż http - gdybyś mógł pingować wp.pl, a nie mógł wyświetlać stron, to sugerowałoby, że należy sprawdzić ustawienia firewalla.
Natomiast jeśli nie pingujesz wp.pl, ale pingujesz 212.77.100.101 to wskazuje na problem z DNSem.

Z tego co mówisz jednak nie występuje ani jedna ani druga sytuacja, więc problemu należy szukać jeszcze gdzie indziej, ale ja już nie wiem gdzie.

0

Podobnie jak Rev, kiedy podłączałem modem kablowy do routera (również Linksys) musiałem zresetować modem, bo inaczej nie chciał przydzielić routerowi adresu ip. Może spróbuj tego, chociaż podejrzewam, że mogłeś to już zrobić z 10 razy. ;-)

0
Rev napisał(a)

Spróbuj jeszcze zupełnie zrestartować wszystkie ustawienia routera. On domyślnie powinien działać poprawnie, z WAN ustawionym na DHCP.

Domyślnie nic nie działa, bo router ma ten sam adres co i modem (192.168.1.1), więc nawet nie dostaje IP Neostrady. Dopiero jak mu zmienię interfejs LAN na 192.168.2.1, to niby dostaje IP Neo, ale wyjścia na zewnątrz nie mam.

othello napisał(a)

Somekind ale czemu chcesz ustawiać router inaczej niż komputer do którego podłączałeś modem? Skoro komputer był ustawiony na dhcp i modem przydzielał mu adres, to po kiego grzyba zamieniając kompuer na router ustawiasz jakieś statyczne adresy dla modemu?

Faktycznie, wygląda to nielogicznie. Po prostu z poprzednim modemem tak to działało... Ale ten poprzedni modem miał chyba też router w sobie, dlatego to działało w porządku.

I tak, modem jest przezroczysty, przez dhcp przydziela adres zewnętrzny.

To jak w takim razie dostać się do konfiguracji modemu?

aurel napisał(a)

Nieprawda, ping idzie po innym porcie niż http - gdybyś mógł pingować wp.pl, a nie mógł wyświetlać stron, to sugerowałoby, że należy sprawdzić ustawienia firewalla.

Tylko skąd nagle wziąłby się firewall? :)

Tak wygląda u mnie status WAN w routerze:

Automatic Configuration - DHCP
IP Address: 95.49.60.122
Subnet Mask: 255.255.255.255
Default Gateway: 192.168.1.1
DNS 1: 194.204.152.34
DNS 2: 194.204.159.1
DNS 3:
MTU: 1492

Czyli IP z Neo, bramą domyślną jest modem, DNSy z Neo pobrane automatycznie.
IP routera w LAN to 192.168.2.1, komp ma przydzielone z DHCP 192.168.1.100.
IP modemu to 192.168.1.1, ale po podłączeniu routera nie mam do niego dostępu i nic już nie mogę konfigurować.
Za to router pinguje się obustronnie, tj. zarówno przez 192.168.2.1 (czyli od strony sieci lokalnej), jak i 192.168.1.2 (czyli interfejs od strony modemu).
Pingowanie 192.168.1.1 (modemu) jak i 212.77.100.101 zwraca komunikat "Sieć docelowa jest nieosiągalna".

Wydaje mi się, że coś nie tak jest z tablicą routingu, teraz wygląda ona tak:

Destination LAN IP Subnet Mask Gateway Hop Count Interface
192.168.2.0 255.255.255.0 0.0.0.0 1 LAN & Wireless

Coś jakby za krótka. :/

0
aurel napisał(a)

Nieprawda, ping idzie po innym porcie niż http

Nieprawda, ping uzywa ICMP, czyli nie idzie po zadnym porcie.

0

To jednak poczytaj.

0

Motyla noga!

Rozwiązanie oczywiście proste:

  1. w modemie ustawić nie "PPPoA/PPPoE" lecz "Bridge mode" oraz skonfigurować VPI, VCI i multipleksację;
  2. w routerze ustawić nie DHCP tylko PPPoE i podać login oraz hasło do Neostrady.

To wszystko jest takie durne jak to tylko możliwe. Klasa Modem powinna zajmować się obsługą połączenia z internetem (uwierzytelnianie i parametry łącza), a klasa Router całą resztą. U mnie obsługa łącza internetowego jest teraz w dwóch klasach. Gdzie hermetyzacja?! Gdzie SRP?!

Wszyscy sieciowcy powinni za karę iść na 3 semestry wykładów z programowania z prof. Kasprzakiem.

0

No wiesz, somekind, w teorii to to powinno działać jak ci opisywaliśmy :D. Czemu nie działało? Hyhm, czasem tak po prostu jest.

0

Dla mnie ciągle jest niejasne dlaczego modem nie przydzielał adresu dla routera przez dhcp, a dla komputera tak. PPPoE - ok, jasne ale skoro na pc działało normalnie przypisywanie adresu przez dhcp bez podawania haseł to modem nie powinien odróżniać routera od pc-ta i tak samo przydzielić adres przez dhcp, żadnej magii tu nie ma.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1