Ciągłe restarty komputera i błąd pliku ntfs.sys

0

Trafił do mnie komputer, który ma następujące objawy:

  1. System windows xp (home) ładuje się normalnie i w momencie jak pokaże się tapeta (i trochę popracuje) następuje restart
  2. Po restarcie komputer wyświetla komunikat, że jest problem z plikiem ntfs.sys

Włożyłem więc płytę windows xp do napędu, wszedłem w tryb naprawy (R) i skopiowałem (staremu zmieniłem nazwę) plik ntfs.sys z płyty na dysk.
Po uruchomieniu komputera na nowo System znowu uruchamia się normalnie i restartuje i ponownie wyskakuje błąd z ntf.sys.

Po tym jak skopiuje ntfs.sys z płyty na dysk, da się bezproblemu wejść do trybu awaryjnego. Wg. mnie to może być jakiś wirus, ale pewien nie jestem.

Czy jest jakaś inna metoda naprawy tego problemu niż reinstalacja (w tym formatowanie dysku) windowsa ?

0

Jak zawsze z XP:

  • wrzucasz płytkę z systemem
  • wybierasz "instaluj"
  • z następnego menu wybierasz "naprawa systemu" (czyli nie wybierasz opcji "naprawa za pomocą konsoli odzyskiwania" tylko dopiero w nastepnym kroku wybierasz naprawę)
    instalator podmieni wszystkie pliki systemowe (zachowujac przy tym wszystkie ustawienia, programy etc)
0

Zobacz dane SMART dysku i przeskanuj dysk w poszukiwaniu błędów, bo to nie jest zbyt normalne.

0
Ktos napisał(a)

Zobacz dane SMART dysku i przeskanuj dysk w poszukiwaniu błędów, bo to nie jest zbyt normalne.

gdzie sprawdzić te dane SMART dysku ?

skanowałem dysk programem CHKDSK i nie znalał błędów

W instalatorze po kliknięciu Enter mam zaakceptowanie umowy licencyjnej a później wybrać mam dysk na ktorym ma zainstalować system. I jak wybieram ten z zainstalowanym systemem to on ostrzega przed instalacją wielu systenów na jedenj partycji.

PS. System operacyjny to Win XP Home Edition OEM, a płytke mam z Win XP Pro. Czy mam załatwić płytkę z Home Edition czy ta ktorą mam może być ?
Ponieważ system jest OEM, i jest na nim zainstalowanych kilka programów, m.in. poczta (bat) a nie wiem czy właściciel komputera jest świadomy że utraciłby ustaiwenia poczty po zainstalowaniu na nowo systemu.

0

Podłączyłem dysk do drugiego komputera żeby przegrać dane, włączył się CHKDSK wykrył parę błędnych sektorów i jak ponownie go podłączyłem do komputera macierzystego to przestał już się resetować. Ale pojawił się inny problem. Chciałem sprawdzić gdzie jest umiejscowiona jest tapeta, kliknołem w ustawianiu tapety OK i teraz wygląda to tak, że: jak komputer uruchamia się to tapeta jest, ale później tło zmienia się na niebieskie oraz jak zamykam komputer to niebieskie tło znowu zamienia się na tapetę. Gdzie można znaleźć tą tapetę?

0

SMART można odczytać np. programem HD Tune albo smartmontools. HD Tune ma też jakieś funkcje do sprawdzania dysku, też bym przejechał (może na zewnętrznym komputerze).
Tapeta znikająca i pojawiająca się tylko przy wyłączeniu to może tapeta dla użytkownika All Users albo Default User. Ewentualnie obejrzyj w Rejestrze, w HKCU\Control Panel\Desktop.

0
wafcio napisał(a)

Trafił do mnie komputer, który ma następujące objawy:

  1. System windows xp (home) ładuje się normalnie i w momencie jak pokaże się tapeta (i trochę popracuje) następuje restart
  2. Po restarcie komputer wyświetla komunikat, że jest problem z plikiem ntfs.sys

Włożyłem więc płytę windows xp do napędu, wszedłem w tryb naprawy (R) i skopiowałem (staremu zmieniłem nazwę) plik ntfs.sys z płyty na dysk.
Po uruchomieniu komputera na nowo System znowu uruchamia się normalnie i restartuje i ponownie wyskakuje błąd z ntf.sys.

Po tym jak skopiuje ntfs.sys z płyty na dysk, da się bezproblemu wejść do trybu awaryjnego. Wg. mnie to może być jakiś wirus, ale pewien nie jestem.

Czy jest jakaś inna metoda naprawy tego problemu niż reinstalacja (w tym formatowanie dysku) windowsa ?

Miałem taką samą zajawkę u klienta, sprawdziłem mu tablicę klastrów.
Dysk był w 1/4 na czerwono w HD Tune. Wymieniłem go i śmiga.
Widocznie pliki systemowe były na uszkodzonym obszarze.

0

A ja się pochwalę swoim probelmem i rozwiązaniem.
Otóż instaluje XP i w momencie gdy instalator przełącza się z niebieskiego ekranu kopiowania plików na dysk, na ekran w stylu windows (zapewnie zmiana trybu pracy procka) następuje restart kompa.
Pomogła wymiana spuchniętego kondensatora na płycie.
I kto by pomyslał?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1