Komputer "trochę" zwolnił przy włączaniu się

0

Witam,
zacznę może od tego, że nie za bardzo znam się na kompach więc po pierwsze bardzo ale to bardzo proszę o pomoc a po drugie bardzo proszę o pomoc krok po kroku :).

A więc tak:
Pewnego słonecznego dnia wszystko działało jak należy. Niestety nadeszły chmury i komputer z dnia na dzień zamiast włączać się w standardowym czasie około 30-60 sekund zaczął się uruchamiać w około 10 minut. Tzn. czas od włączenia do możliwości odpalenia przeglądarki internetowej trwa właśnie około 10 minut. Po tym czasie praktycznie wszystko (chociaż nie do końca o czym za chwilę) działa jak należy, tzn. mogę sobie przeglądać strony internetowe, pracować w różnych programach. Aha jeszcze jedna dość ważna kwestia - komputer jest firmowy (tzn. w pracy) więc nie gram na nim w żadne gry. Jest to stary laptop na którym z resztą dużo rzeczy by nie poszło :P. Aha reinstalki wolałbym uniknąć (w sumie nie wiem nawet kto by ją przeprowadził...). Na komputerze działa system antywirusowy NOD32.

No i pytanie do was drodzy forumowicze jak można mi pomóc (tzn. mojemu komputerowi :)). Co może być tego przyczyną, gdzie szukać problemu i jak postarać się naprawić. Aha, jeszcze zapomniałem wspomnieć o niektórych innych symptomach tego feralnego przypadku. A więc jest problem z odpalaniem różnych plików np. na youtube lub radia. Otóż pliki normalnie się włączają jednak strasznie się tną. Tzn. strasznie przerywa przy ich odtwarzaniu. Z filmikami na youtube chyba jest w miarę ok gdy plik się cały załaduje, jednak wcześniej (np. jak załaduje się w połowie) to jego odpalenie jest bardzo nieprzyjemne w skutkach (strasznie się tnie odtwarzanie tego pliku). Ta dolegliwość (poza 10-minutowył okresem "wstawania" - "wake up-u") komputera jest chyba jedyną - ale mogłem oczywiście coś przeoczyć...

Bardzo bardzo proszę o jakieś sugestie, porady, wskazówki, rozwiązania. Bardzo mi również zależy, żeby wasze potencjalne rozwiązania były w miarę jasno (krok po kroku) opisane (nie znam się za bardzo na sprzęcie komputerowym :(.
Pozdrawiam,
i z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc!

0
PoP (Proszę o Pomoc) napisał(a)

Na komputerze działa system antywirusowy NOD32.

Aktualizowany?

Sprawdź czy jakiś proces nie zjada większości mocy obliczeniowej, Menadżer zadań, zakładka Procesy.

0

Witam,
Tak, komputer jest zaktualizowany.
Jeśli chodzi o procesy to tylko gg coś mi zżera co chwilę około 10% dostępnej mocy, jednak to raczej nie jest powodem moich problemów. Ogólnie to proces bezczynności mam na poziomie od 86% do 99% - więc jest raczej ok.
Chciałem zaznaczyć, że problemy zaczynają się głównie od momentu włączenia kompa do jego uruchomienia (czyli przez jakieś pierwsze 10 min.).

Pozdrawiam

Tzn. NOD też jest zaktualizowany :) -> on się nawet chyba automatycznie aktualizuje :P

0

Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń. Przede wszystkim przejrzyj kartę System za błędami w czasie tych 10 minut.

0

Przeskanuj dysk Combofix'em.

0

Witam ponownie :),
Bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem :)
zacznę może od Pana Deus-a:

deus napisał(a)

Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń. Przede wszystkim przejrzyj kartę System za błędami w czasie tych 10 minut.

W załączeniu przesyłam podgląd zdarzeń. Około godziny 11:06 wyłączyłem komputer i ponownie go włączyłem. Przez pierwsze 2 min. 20 sec system się ładował aż do pojawienia się okienka z logowaniem się. Następnie, po zalogowaniu musiałem czekać znowu jakieś 2:20 min. na wejście do systemu. Następnie około 4 minut czekałem na odpalenie przygotowanie się systemu i odpalenie przeglądarki.
W między czasie sprawdziłem w menadżerze zadań procesy i okazało się, że sporo mi zżera plik ekrn.exe a później zaczął działać "cryptoCentrumScanner.exe". Jeszcze nie googlowałem tych plików czym one są i czym się zajmują - zrobię to w następnym kroku :)

ściągnąłem już program ComboFix i to zaraz przeskanuję kompa.
Pozdrawiam

0

Brak podstawowych informacji o komputerze! Jaki system? Aktualizowany? Może po aktualizaji cos poszło nie tak? (Kiedyś u mnie po automatycznej aktualizacji XP z SP2 do SP3 też miałem problemy). Zobacz, jakie programy uruchamiają się przy starcie systemu

0

Co to za dwa błędy zgłaszane przez Service Control Managera? Długie ładowanie systemu to właśnie często efekt niewłaściwej konfiguracji usług, nie zdziwiłbym się jakoś specjalnie gdyby to aktualizacja systemu w tym namieszała.

0
deus napisał(a)

Co to za dwa błędy zgłaszane przez Service Control Managera? Długie ładowanie systemu to właśnie często efekt niewłaściwej konfiguracji usług, nie zdziwiłbym się jakoś specjalnie gdyby to aktualizacja systemu w tym namieszała.

Hm, a da się jakoś sprawdzić co to są za błędy? Czy mogę to jakoś naprawić? Czy w dalszym ciągu powinienem sprawdzać system przy użyciu ComboFix-a -> trochę o nim poczytałem i mam małe obawy ^^. Właśnie czytam instrukcję.
Bardzo proszę o dalsze wskazówki :)
Pozdrawiam
i bardzo wszystkim dziękuję :)

hehe napisał(a)

Brak podstawowych informacji o komputerze! Jaki system? Aktualizowany? Może po aktualizaji cos poszło nie tak? (Kiedyś u mnie po automatycznej aktualizacji XP z SP2 do SP3 też miałem problemy). Zobacz, jakie programy uruchamiają się przy starcie systemu

System: Windows XP Pro
Tak, aktualizowany
W tedy, kiedy pojawił się problem chyba nie było nic aktualizowane (chyba, że automatycznie). Problem pojawił się chyba tuż przed świętami.
Pozdrawiam

0

Tak, da się sprawdzić, trzeba kliknąć na pozycję z błędem. Konkretnie to te 1156 są interesujące.

0
deus napisał(a)

Tak, da się sprawdzić, trzeba kliknąć na pozycję z błędem. Konkretnie to te 1156 są interesujące.

Racja! Już załączam :)

0

Witam ponownie,
Właśnie zakończyłem skanowanie komputera przy pomocy ComboFix. Jeśli jest taka możliwość bardzo proszę doświadczonych użytkowników o przeanalizowanie załączonego pliku oraz dalsze wskazówki jak powinienem postąpić (czy da się w ogóle coś wywnioskować przy pomocy tego pliku?).
Ja teraz zrestartuję komputer i zobaczę czy ComboFix-owi udało się coś zadziałać samodzielnie :).
Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za każdą okazaną pomoc! :)

0

Niestety ComboFix sam z siebie nie pomógł w rozwiązaniu problemu (a przynajmniej nie tego z którym obecnie walczę).
Ciągle komputer strasznie długo się odpala, przy włączaniu kompa (tak jak poprzednio) jest taki dźwięk wchodzącego windowska, który się tnie (tak jak pliki na youtube i radio).
W związku z powyższym uprzejmie proszę o dalsze wskazówki co mogę spróbować zadziałać.
Pozdrawiam i z góry dziękuję!

0

A może tak przywróć system do daty w której komp uruchamiał się normalnie? :)

Zobacz jak się uruchamia w trybie awaryjnym.

Zobacz co się uruchamia w msconfig - uruchamianie.

0
Fisiu napisał(a)

A może tak przywróć system do daty w której komp uruchamiał się normalnie? :)

A możesz napisać jak to zrobić? :)

Zastanawiałem się również czy to nie jest np. kwestia jakiś sterowników lub po prostu sprzętu... Zdrugiej jednak strony kolega, który ma identyczny laptop, korzysta z tego samego serwera, siedzi obok mnie itd. ma identyczny problem tzn. problem z długością wchodzenia do systemu oraz z dźwiękiem (wszystko się tnie :/). Moje objawy wystąpiły około miesiąc później po jego objawach więc to raczej nie jest przypadek... Reszta ekipy nie ma takich problemów...

Pozdrawiam

0

Niedawno podobny przypadek miał tu jeden koleś i była to wina zasilacza - za słaby był. Spróbuj podmienić z innego lapsa do swojego i zobacz.

0

Witam,
dzięki, ale problem został na szczęście już rozwiązany!
Okazało się, że miałem ustawiony zły transfer na twardym dysku (tzn. był on ustawiony dobrze ale komputer widział zły -> bieżący tryb transferu był zły).
Za pomoc i zaangażowanie bardzo wam dziękuję!
Pozdrawiam

0

Napisz rozwiązanie dla innych.

0

Tzn. u każdego może to wyglądać nieco inaczej ale u mnie to polegało na czymś takim:

wchodzimy w start -> panel sterowania -> system -> zakładka sprzęt -> menadżer urządzeń -> kontrolery IDE ATA/ATAPI -> wchodzimy w podstawowy kanał IDE (lub podobnie) -> zakładka zaawansowane -> sprawdzamy jaki jest tryb transferu -> powinien być "DMA jeżeli dostępne" -> jeżeli nie to zmieniamy właśnie na ten! -> następnie sprawdzamy czy jest dobrze ustawiony "Bieżący tryb transferu" (okienko niżej) -> jeżeli jest "Ultra DMA tryb ..." (... to jakiś nr) to jest ok! u mnie mimo dobrego ustawienia Trybu transferu (DMA jeżeli dostępne) "bieżący tryb transferu" był PIO (a niestety nie da się tego zmienić!!! - to okienko jest zablokowane!).

W związku z powyższym jeśli mamy podobny problem to:
wychodzimy z tego okienka tzn. z podstawowego kanału IDE -> klikamy PPM w podstawowy kanał IDE (nie wchodzimy do niego ponownie!) -> klikamy odinstaluj -> dalej wciskamy ok lub podobnie -> komputer powinien się zrestartować -> po restarcie ponownie restartujemy komputer (gdyż powinny się wgrać nowe sterowniki - automatycznie) -> gotowe :)

Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1