Projektor: DLP/LCD, parametry, cena, generalnie wybór

0

Uszanowanko :)

Od dłuuuższego już czasu czaję się na projektor do domu. Pokój mam wręcz stworzony do tego, brakującym ogniwem jest tylko wspomniana maszynka.
Naczytałem się porównań co nie miara i generalnie obstawiam technologię DLP (lepszy kontrast i jasność), ale chciałem zasięgnąć opinii osób, które może mają i użytkują taki sprzęt.

Szczegóły techniczne:

  • odległość od projektora do ściany (pomalowana na biało, bez dodatkowego ekranu): 4.5m

  • rozdzielczość sensowna, przyszłościowa - czyli okolice 1920x1080px lub bliżej mojego kompa: 1680x1050px - 1024px czy niższe odpadają

  • złącze VGA (takie mam w obecnym kompie), ale wg mnie przyszłościowo dobrze, by miało złącze cyfrowe - szczególnie, że rozdziałka HD

  • bardzo byłoby miło, gdyby miał złącze USB i umiał czytać choćby zdjęcia z pena - do slajdów bez udziału kompa (mniemam, że wymagany jakiś pilot do sterowania) - ale to opcja

  • kontrast i jasność: tutaj jestem laikiem i mało mi te liczby mówią - pokój jest jasny i fajnie, gdyby dało się coś oglądać bez czekania na noc

  • wolałbym by miał 4x prędkość barwnego koła, gdyż należę do części populacji wyraźnie widzącej efekt tęczy :/

  • cena.. i tu zaczynają się schody - bo niektóre są za 2k a niektóre za 5k i generalnie w specyfikacji nie widzę ogromnych różnic powodujących takie wielkie rozbieżności cenowe.. wolałbym zmieścić się w 3k rzecz jasna

Czy takie sprzęty mają możliwość powiększania/pomniejszania obrazu bez potrzeby przesuwania projektora? Te 4.5m będą stałe, ale nie wiem, czy to nie da za wieeeelkiego obrazu.

Rzecz dodatkowa: są jakieś łatwe sposoby użycia go do prezentowania TV z kablówki? TV nie oglądam w ogóle, ale jednak telewizor stoi (dla gości) - po zamontowaniu rzutnika chciałbym wywalić TV z pokoju, więc fajnie jakby rzutnik mógł robić za TV.

Czy macie jakieś doświadczenie? Może macie w domu? Jak jest z trwałością i kosztami eksploatacji? Bo jak za 2 lata mam kupować lampę za 2k to by zabolało. Ile taki projektor może chodzić "bez przerwy"? Przeznaczenie to generalnie jakieś 3..4 filmy tygodniowo absolutny max raczej.

Uff, sporo tego, ale cena na tyle wysoka, że wolę zapytać :)

[edited]
Na innych forach paru userów piszących z sensem poleca firmę Optoma - taki np. Optoma HD200X oraz HD20 wydaje się sensowną opcją "z opisu". $960 w USA, czyli jakieś 2900PLN - nie jest źle.

0

Projektory dzielą się na 2 kategorie: do kina domowego i do prezentacji.

Projektor do kina domowego:

  • niższa jasność (1000lm-1500lm)
  • najczęściej obraz 16:9
  • lepsza jakość kolorów
  • dobry kontrast, czasami dodatkowo kontrast dynamiczny
  • większe gabaryty
  • bardziej delikatne wykonanie

Projektor do prezentacji:

  • wyższa jasność 2000lm i w górę
  • najczęściej obraz 4:3
  • nieraz gorszy kontrast
  • mniejsze gabaryty
  • przystosowany do przenoszenia z miejsca na miejsce

Ja posiadam projektor 3LCD Epson EMP1700. Projektor ma dwa tryby jasności (wysoka i niska). W trybie niskiej jasności daje prawdopodobnie 1600-1800lm. W praktyce widać obraz przy zapalonym świetle, a w całkowitej ciemności (ekran o szerokości 150cm) bardzo dobrze się ogląda mimo wad technologii 3LCD. Obraz nie jest może najlepszej jakości, ale też nie jest zły.

Jeżeli w pomieszczeniu nie ma obcego światła (jedynym źródłem światła jest projektor), to jasność przestaje mieć duże znaczenie.

Są 3 typy projektorów DLP:

  • z jednym modułem mikroluster - kolory są wyświetlane sekwencyjnie, jest efekt tęczy - najtańsze i najczęściej spotykane rozwiązanie
  • z trzema modułami mikroluster - nie ma koła barw i brak efektu tęczy - najdroższe rozwiązanie
  • z dwoma modułami mikroluster - osobno kolor czerwony i kolor zielony/niebieski sekwencyjnie, nieznaczy efekt zmian kolorów - kompromis pomiędzy dwoma powyższymi

Ludzie różnie reagują na efekt tęczy, więc musisz siebie przetestować przy okazji, czyli coś obejrzeć w miejscu, gdzie jest założony projektor DLP.

Projektor LCD ma gorszy kontrast, ale może się zdarzyć (widać wyświetlając białą planszę), że są niewielkie przebarwienia i duże plamy (niewidoczne przy wyświetlaniu filmów, zdjęć, prezentacji).

Wśród projektorów do kina domowego, większość, jak nie każdy model, posiada złącze DVI lub HDMI (nieraz jedno i drugie), VGA nie zawsze, więc trzeba sprawdzać dany model, wiec sprawę wyświetlania obrazów cyfrowych masz z głowy.

Jeżeli chodzi o TV, to jeżeli korzystasz z zewnętrznego tunera (DVBC, satelita, nbox, cyfrowy polsat, cyfra plus, itp.), to sprawę masz ułatwioną, tylko zwróć uwagę na to, jakie wyjścia oferuje Twój sprzęt i zwróć uwagę, żeby kupowany projektor posiadał odpowiadające wejścia.

Jeżeli korzystasz z analogowej kablówki (telewizja SD) i korzystasz z tunera telewizyjnego, to kup nagrywarkę DVD lub magnetowid (może być używany z uszkodzoną mechaniką, będzie taniej). Na odtwarzacz nastroisz wszystkie programy, które oglądasz, a z projektorem połączysz przez wyjście SVideo lub Scart (projektor powinien wtedy posiadać jedno z tych dwóch wejść).

Jeżeli chodzi o odległość obrazu od ekranu, to polecam:
http://www.projectorcentral.com/projection-calculator.cfm
http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm
oraz takie kalkulatory na stronach producentów.

Takie kalkulatory służą do obliczania, jak duży obraz można otrzymać przy danej odległości od ekranu lub wymaganą odległość przy danej wielkości obrazu.

0

Dzięki.
Nawiedziłem już jeden ze sklepów. Nie mają co prawda tej Optomy HD20, ale jakąś w miarę zbliżoną - będzie możliwość pożyczenia na parę godzin by przetestować w warunkach docelowych.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1